Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK ALGINLIGI MI? GRIP MI?

Solunum yolu hastaliklarinin çok sik yasandigi kis aylarinda, soguk alginligi ile gribi birbirine karistiriyorsaniz; gereksiz yere antibiyotik kullaniyorsaniz vücudunuz için yararli bakterileri öldürüyor olabilirsiniz. Prof. Dr. Yonca Nuhoglu soguk alginligi ve grip arasindaki farkliliklari, hangi durumlarda doktora basvurmak gerektigini açikliyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, soguk alginligina 100’den fazla virüsün sebep olabildigini, bu virüslerin yilda 2 ile 4 kez yetiskinleri, 6 ile 10 kez çocuklari hasta ettigini söylüyor. Soguk alginligi yavas seyreden bir hastalik olup, bogaz agrisi, hapsirma, burun akintisi, burun tikanikligi ve hafif öksürük gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Grip enfeksiyonu ise birkaç saat içinde aniden ortaya çikan yüksek ates ile birlikte siddetli bas agrisi ve tüm vücutta yaygin kas agrisi, agir halsizlik ile belirtilerini gösteriyor. Nuhoglu; bogaz agrisinin, burun akintisi ve tikanikligi gibi üst solunum yolu sikâyetlerinin gripte hafif oldugunu, soguk alginligi ile arasinda ki en önemli farkin yüksek ates oldugunu vurguluyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, alerjik olan kisilerin üst solunum yolu enfeksiyonu seklinde seyreden soguk alginligina daha çok yakalandiklarini, bu hastaligin sinüzit veya orta kulak enfeksiyonuna daha sik neden oldugunu belirtiyor. Alerjik hastalar disinda soguk alginliginin korkulacak bir tablo olmadigina deginiyor. Nuhoglu; alt solunum yolu enfeksiyonu görülme olasiliginin daha fazla oldugu 2 yas alti çocuklarin, 65 yas üzeri yetiskinlerin, hamilelerin, kronik kalp ve akciger hastalarinin da, grip enfeksiyonu sebebiyle risk altinda oldugunu vurguluyor.

Grip ve Soguk Algiliginda Tedavi

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu; virüslerin neden oldugu gerek grip gerekse soguk alginligi hastaligina özgü bir tedavi olmadigini, istirahat, bol sivi alimi ve aspirin harici ates düsürücü ve agri kesiciler kullanilabilecegini belirtiyor. Grip enfeksiyonunda kesinlikle aspirin kullanilmamasi gerektigini, virüslerden olusan enfeksiyonlarda antibiyotiklerin etkisiz olduguna dikkat çekiyor. Gereksiz antibiyotik kullaniminin antibiyotik direncine neden oldugunu, doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanilmamasini önemle tavsiye ediyor.

Grip Tablosunda Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekiyor?

• Risk grubunda olan hastalar (2 yas alti çocuklar; 65 yas üstü eriskinler; kronik kalp ve akciger hastalari) grip belirtileri oldugunda hiç beklemeden doktora basvurmalidirlar.

• Risk grubunda olmayan hastalar ise grip belirtileri oldugunda sadece;

1. Ates 3 gün içinde düsmemisse,

2. Birkaç gün içinde düsüp sonra tekrar yükselmisse,

3. Genel durum bozuluyorsa; virüsün üzerine daha agir seyreden bakteri enfeksiyonu eklenmis olabilecegi için doktora basvurmalidir.

Basit Soguk Alginligi Tablosunda Ne Zaman Doktora Basvurmak Gerekiyor?

Nuhoglu; basit soguk alginliginda ki belirtilerin genellikle 10 gün içinde azalarak geçtigini, burun tikanikligi, burun akintisi veya balgamli öksürük 10 gün içinde tam geçmemisse bakteriyel bir enfeksiyon olasiligina karsin doktora gidilmesini tavsiye ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası