Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünyaya gözlerini açtigi hastaneye, gözleri için sifa aramaya geldi

75 YIL ÖNCE MEMLEKET HASTANESI’NDE DOGAN ÜÇÜZ BEBEKLERDEN YILMAZ NESELI

Tam 75 yil önce Kayseri’de, o dönemde Kayseri’nin tek hastanesi olan Memleket Hastanesi’nde tüm halkta merak uyandiran “üçüz bebek” heyecani yasanmisti. O gün dogan üçüz kardeslerden biri olan ve bugün 75 yasina giren Yilmaz Neseli, aradan 75 yil geçtikten sonra yine ayni hastaneye geldi. Gözlerini açtigi hastanede, bu defa gözlerinden tedavi oldu.

Tam 75 yil önce Kayseri’de, o dönemde Kayseri’nin tek hastanesi olan Memleket Hastanesi’nde tüm halkta merak uyandiran “üçüz bebek” heyecani yasanmisti. O yillarda çok nadir görülen bu üçüz gebelik ve sonrasindaki dogum süreci o zaman basinin da dikkatini çekmisti.

Anne Behiye Neseli’nin sancilari baslamis ve dogum için beklenen gün gelip çatmisti. Memleket Hastanesi’nde üçüz bebeklerin dogmasi, hem hastanede hem de Kayseri’de büyük heyecan yaratmisti. Bebeklerin dogumu gazetelerde haber olarak yer almis ve büyük bir ilgi ile okunmustu.

Üçüzler; Iki erkek ve bir kiz bebek olarak dünyaya geldiler. Ancak annenin adini Solmaz koydugu kizi, dogdugu gün dünyaya veda ederken, geride iki erkek kardesini Ahmet ve Yilmaz’i birakmisti. Kardesler büyüdüler, is güç, çoluk çocuk sahibi oldular. Yilmaz Neseli (75) terzilik yaparak geçimini sagladigi Kayseri’de, Ahmet Neseli ise Ankara’da kendilerine bir yasam kurdular. Aradan yillar geçti. Yilmaz Neseli, tam 75 yil sonra Acibadem Saglik Grubu bünyesinde hizmet veren Memleket Hastanesi’ne, dünyaya gözlerini açtigi hastaneye geldi. Ama bu defa gözlerine sifa aramakti amaci…

Zamaninda ulusal basinin ilgisini çeken ve üçüz bebeklerden biri olarak gazete sayfalarinda haber olarak yer alan Yilmaz Neseli, 75 yil sonra muayene olmak üzere geldigi hastanede annesinden dinledigi dogum anilarini söyle anlatti: “O dönemlerde bebegin cinsiyetini bilmek bir yana, ikiz mi üçüz mü oldugunu bile anlamazlarmis. Ancak annemin karni o kadar büyükmüs ki, yürürken bizi tasiyamadigi için karnina çarsaf baglarmis. Dogum sancilari baslayinca annemi acilen, zaten tek hastane olan Memleket Hastanesi’ne getirmisler. Doktorlar kiz kardesim için ‘Yasayacagini tahmin etmiyoruz!’ demis. Nitekim dogdugu gün onu kaybetmisiz. Erkek kardesim Ahmet’le ben çok sükür ciddi bir saglik sorunumuz olmadan bugünlere geldik. Ama simdi gözlerimden sorunum var!”

75 yil içinde Memleket Hastanesi gibi çok önemli bir tarihi yapinin yok olmasini önleyerek eskisi gibi saglik sektörüne kazandiran Acibadem Hastanesi’ne tesekkürlerini ileten Yilmaz Neseli, geçmisi özlemle andigini ve bu nedenle hastaneyi bir kez daha ziyaret etmekten çok memnun oldugunu belirtti.

Görme sikayetiyle dogdugu hastaneye ilk kez gelen, Acibadem Üniversitesi Ögretim Üyesi ve Acibadem Kayseri Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Abdullah Özkiris tarafindan muayenesi yapilan Yilmaz Neseli’nin gözlerinde katarakt baslangici teshis edildi.

MEMLEKET HASTANESI’NI ATATÜRK HIZMETE AÇMISTI

Cumhuriyet döneminin ilk yapilarindan olan Memleket Hastanesi, Atatürk tarafindan 1924 yilinda hizmete açildi. Kayseri Devlet Hastanesi yaptirildiktan sonra bir süre TEKEL tarafindan depo ve ispirto satis merkezi olarak kullanilan tarihi hastane binasi, TEKEL'in binayi bosaltmasinin ardindan uzun süre atil vaziyette bekledi. Tarihi binanin bos durdugu dönemde iki kez yangin çikti, binanin tavani ile çatisi yandi ve çöktü.

Acibadem Saglik Grubu, bölgenin saglik mirasina sahip çikarak, 1924 yilinda Mustafa Kemal Atatürk tarafindan hizmete açilan tarihi hastane binasini restore ederek Türk saglik sektörüne kazandirdi. Göz Sagligi ve Tibbi Onkoloji (Kemoterapi) birimleri ile idari ofislerin yer aldigi tarihi bina ayni zamanda konferans, toplanti ve sergi merkezi olarak da kullaniliyor; bu yönüyle Kayseri’nin sosyal ve kültürel etkinliklerine de ev sahipligi yapiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası