Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SISMANLIK BEYINDE BASLAR!

Çagimizin en büyük problemlerinden biri olan obezite çesitli diyetler, egzersiz programlari, ilaçlar ve dogal yöntemlerle engellenmeye çalisilsa da bu sorunla mücadele edenlerin sayisi gün geçtikçe artiyor. Peki, neden kilomuzu kontrol etmemiz bu kadar zor? Suçlu, tüketicileri yeni ürünlerle kiskirtan firmalar mi, bitmek bilmeyen istahimiz mi, yoksa beynimiz mi? Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Nörolog Dr. Mehmet Yavuz obezitenin nedenlerini ve kontrol yöntemlerini anlatiyor…

Yeterli gida alindiginda doygunluk hissiyle beynin yemek konusunda ‘dur’ demesi gerekirken obezlerde beyin-mide dengesi kontrolden çikar ve beyin açlik hissini durdurmaz. Özellikle ögün aralarinin uzun tutulmasi halinde aç kalma refleksiyle daha çok yemek yendigini belirten Dr. Mehmet Yavuz, bu durumda kisinin doydugunu fark edemeyerek obeziteye davetiye çikardigini vurguladi.

Yeme Kontrolü Bu Iki Hormona Bagli…

Beynin, hipotalamus ile sindirim sistemi arasinda acikmayi ve doymayi belirleyen hormonsal mekanizmalardan en önemlileri leptin ve grelin hormonlaridir. Leptin hormonu, organizma günlük aktivitelerini yerine getirecek kadar gida aldiginda devreye girerek doygunluk hissi uyandirir. Böylece disaridan gida alimi durur. Grelin hormonu ise leptinin aksine açlik hissi uyandirir. Dolayisiyla bu iki hormon birbirlerine karsi zit etkiler gösterir. Obezlerde leptin aktivasyonu azalmis, grelin salinimi artmis ya da her ikisi de degismis olabilir.

Ilaç Kullanimi Obeziteyi Tetikliyor

Hipotalamustan yeterli leptin salgilanmadigi ya da asiri grelin salgilandiginda obezitenin kaçinilmaz oldugunu vurgulayan Dr. Yavuz, bazi ilaçlarin ve özellikle de antidepresanlarin leptin-grelin dengesini bozarak kilo alimina neden oldugunu hatirlatti. Son yillarda bilim adamlari leptin aktivasyonunu artirarak tokluk hissi uyandiracak ve böylelikle sismanligi tedavi edecek ilaçlar üzerinde çalisiyor ancak bu konuda etkin bir ilaç henüz gelistirilemedi.

Bir diger görüse göre de leptin ayni zamanda yag dokusundan da salgilanmakta ve hipotalamusu etkilemektedir. Kanda düzensiz beslenme nedeniyle yag orani arttiginda tokluk hissi uyandiran bu hormon beyne ulasamaz, hipotalamustan salgilanan miktar yetersiz kalir ve sismanlik kaçinilmaz hale gelir.

Hafif Yiyecekler Atistirin ve 15 Dakika Ara Verin

Leptin hormonunun yemeye basladiktan yaklasik 20 dakika sonra harekete geçtigini belirten Dr. Yavuz, leptin salgilanip beyinde tokluk hissi uyandirincaya kadar kilo yapacak derecede yemek yenmis olabilecegini, hizli yemenin bu açidan sakincali oldugunu vurguladi. Kilo problemi olanlara atistirdiktan sonra en az 15–20 dakika beklemelerini tavsiye eden Yavuz, bu yöntemle az yiyerek daha çabuk tokluk hissedilecegini hatirlatti.

Tiroit ve Insülin Direnci de Önemli Faktörlerden…

Tiroit hormonlari, metabolizma aktivitesini düzenleyen hormonlardir ve az salgilandiginda metabolizma yavaslar. Bu durumda kalori harcanma düzeyi düsecegi için alinan gidalar yakilamayip depolanmaya baslar. Ve sonuç yine asiri kilo alimidir.

Insülin direncinin de kilo alinimini etkileyen önemli bir faktör oldugunu hatirlatan Dr. Yavuz, insülinin kan sekerini parçalayan ve enerjiye dönüstüren bir hormon oldugunu belirtiyor. Ancak bazi durumlarda kas, karaciger ve yag dokusu insüline karsi direnç gelistirir. Bu nedenle insülin kan sekerini parçalayamaz, kanda seker orani yükselmeye ve vücut gereginden fazla kalori maddesi üretmeye baslar. Bu yükselme disaridan vücuda giren kalorilerle birlesince ihtiyaç fazlasi kan sekeri yaga dönüstürülerek depolanir. Sonuç yine obeziteye çikar ki zaten seker hastalarinin %80’i obezite problemiyle mücadele etmektedir.

Yaslandikça Kilo Alma Riski Artar

Yas ilerledikçe metabolizma yavaslar. Metabolizma yavasladigi halde disaridan alinan gida miktari eskisi gibi olursa bir süre sonra ihtiyaç fazlasi kaloriler vücutta depolanmaya baslar. Bu nedenle kisiler yemek disiplinleri degismedigi halde yillar süresince artan bir grafikle kilo almalarina bir anlam veremezler. Dr. Yavuz, yas ilerledikçe kontrolsüz kilo alimini engellemek için yemek aliskanligini disiplinize etmeyi ve düzenli egzersizi öneriyor.

Kadinlar Daha Çabuk Kilo Aliyor

Kadinlarin daha kolay kilo alip zor zayifladigini hatirlatan Dr. Yavuz, erkeklerin bu konuda metabolizmalari daha hizli çalistigi için sansli oldugunu belirtti. Kadinlarin küçük de olsa aylik kilo alimina dikkat etmesi gerektigini belirten Yavuz, obezitenin sinsi bir hastalik oldugunu ve vücuda yerlestikten sonra mücadelenin zorlastigini vurguladi.

Obezite Cinsel Hayati da Vuruyor!

Obezite, birçok hastaliga davetiye çikardigi gibi, erkeklik hormonunun azalmasina da neden olur. Sismanlik nedeniyle yaglar arttikça testosteron miktari azalir, cinsel istek ve performans düser. Kadinlarda ise karin içi yaglar androjen algisini artirdigi için menopoz öncesinde killanma gibi sorunlar bas gösterir.

Yaglanma Erkeklerde Göbekte, Kadinlarda Kalçada Görülüyor

Yaglanma en çok erkeklerde göbek ve karin bölgesinde, bayanlarda ise kalça ve basen bölgesinde görülür. Bu yüzden bayanlar kilo verdiklerinde eski hallerine dönebilirken erkekler kilo verseler bile karin bölgesinde sarkmalar olusur.

Polikistik Over Sendromu ve Obezite Baglantili mi?

Polikistik over sendromu, nedeni tam olarak bilinemeyen bir yumurtlama bozuklugudur. Obezite mi polikistik over nedeni yoksa bu sendrom mu obezite yapiyor, bu konu henüz netlik kazanmadi ama kesin olan bir sey var ki, bunlar birbirini tetikleyen durumlardir. Ancak obez olup zayiflayan kadinlarda polikistik over tablosunun düzelmesi, obezitenin bu hastaliga neden oldugu görüsünü destekliyor.

Obezite Kanseri de Tetikliyor…

Erkeklerde kanser nedeniyle ölümlerin yüzde 14'ünden, kadinlarda ise yüzde 20'sinden obezitenin sorumlu oldugunu hatirlatan Dr. Yavuz, obezitenin savunma sistemini çökerterek kanser olusumunu hizlandirdiginin altini çizdi.

ABD’de her yil 300 bin kisi obezite nedeniyle hayatini kaybediyor. Bu oran, sigaranin olusturdugu hastaliklar ve kanserden kaynaklanan ölümlerden bile daha yüksek bir rakam. Bu durumun en kötü yaniysa her geçen yil obez sayisinin artmasi. Eger tedbir alinmazsa 2050 yilinda dünya nüfusunun yarisindan fazlasinin obez olacagini hatirlatan Dr. Yavuz, bilinçli beslenme ve düzenli egzersizin obeziteyle mücadelede en etkin yöntem oldugunu belirterek sözlerini tamamladi.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası