Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR YORGUNLUGU ILE BASETME YOLLARI

Sabahlari yataktan kalkamamalar, geceleri daha erken uyuma isteginin baslamasi, gün içinde beliren halsizlik ataklari...

Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Ayça Kaya birçogumuzun sonbahar yorgunlugu olarak adlandirdigimiz bu durumla bas etmenin yollarini anlatiyor.

Dr. Ayça Kaya insan vücudunun makine gibi oldugunu ve bir taraftan enerji alirken, bir taraftan is üretildigini ve diger taraftan da zararli artiklar ortaya çiktigini belirtiyor. Insan vücudunun da normal metabolizmasi sirasinda besinler alinir, bu besinler vücudun yapitasina çevrilir ve bu esnada serbest radikaller dedigimiz bazi zararli atiklar olusur. Normalde insan vücudunun bunu kendi kendine temizleyen mekanizmasi vardir. Buna antioksidan yolaklar denir. Bazi yiyeceklerin ve içeceklerin de antioksidan kapasiteleri yüksektir. Yani bu tür yiyecekleri tercih ettiginizde hücreleriniz daha iyi temizlenir. Özellikle B-karaten, C vitamini, E vitamini açisindan zengin yiyecekler, omega-3 orani yüksek yiyecekler, selenyum iyonu antioksidan açidan yüksek yiyeceklerdir. Semizotu, turunçgiller, ceviz, ispanak, badem, nar, havuç, kivi, ananas, balik, kurubaklagillerin hem vücudumuzu temizleyici hem de zindelik verici özellikleri vardir.

SEKERLI YIYECEKLERE DIKKAT!

Sekerli yiyecekler, bal, pekmez, çikolata, helva, lokum, tatlilar, seker orani yüksek meyveler, muz, incir, üzüm basit karbonhidratlara örnektir. Bu yiyecekler kisa vadede enerjimizi yükseltse de uzun vadede yorgunluk yapar. Bu tür gidalarin verdigi enerji yalanci enerjidir. Bu yiyecekler kan sekerimizi hizli yükseltir ve hizli düsürür. Yani asiri yorgunluk hissettigimizde bir miktar bu yiyeceklerden yedigimizde öncelikle hizli bir kendini iyi hissetme safhasi, akabinde de yorgunlugun derinleserek uyku isteginin ortaya çiktigini görürüz. Bu durumu özellikle hipoglisemisi olan insanlar ögleden sonralari, basit karbonhidrat yüklü bir öglen yemeginin hemen 1-2 saat arkasindan yasar. Sekeri yükseltmek için yenilen çikolata önce iyi hissettirir daha sonra da daha fazla yorgunluk, halsizlik ve uyku istegi seklinde vücutta kendini gösterir.

Bu yiyecekleri özellikle yorgunluk sikayetiniz varsa sik kullanmayin. Kan sekerini daha kontrollü yükselten yiyecekler ayni zamanda kaliteli bir enerji deposudur. Örnek, bulgur, kurubaklagiller, islenmemis unlar, kepekli pirinç, eksi meyvalar, kivi, ayva, turunçgiller örnek olarak verilebilir. Özellikle reaktif hipoglisemi dedigimiz yemek sonrasi sekeri düsen hastalarin, bu türdeki karbonhidratlari seçerek yemeleri kendilerini daha iyi hissetmelerini saglar.

Ayrica pisirilirken çok fazla yag kullanilan yiyecekler, kizartmalar, yag ve beyaz unun birlikte kullanilarak yapilan kurabiyeler, pogaçalarda yorucu yiyeceklerdir.

Yorgunlugun nedeni sadece kötü beslenmek degildir. Bazi hastaliklarin seyrinde de yorgunluk görülebilir. Örnegin, kansizlik, tiroid bezlerinin az çalismasi, Vitamin B12 eksikligi, hipoglisemi, çesitli bag dokusu hastaliklarinin seyrinde de yorgunluk sikayetleri ortaya çikabilir.

Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsaniz bunun direkt kötü beslenmekten önce metabolik bir hastaliga bagli olabilecegini de bilin. Öncelikle bir iç hastaliklari uzmanina basvurun ve bu hastaliklar açisindan detayli bir inceletme yaptirin. Bunlar toplumda aslinda oldukça sik görülen hastaliklardir. Örnegin demir eksikligine bagli kansizlik Erkeklerde %20, kadinlarda %35, gebelerde % 50, bebek ve çocuklarda ise %50-60 oraninda görülmektedir. Eger böyle bir hastaliginiz varsa öncelikle bu hastaliklarin tibbi tedavisini yapmak uygun olur. Bununla birlikte B grubu vitaminler ve C vitamini de yorgunluk problemi olanlara iyi gelir. Ancak vitamin dahi alsaniz mutlaka doktorunuza danisin. Bu vitaminleri ne kadar sürede ve ne miktarda kullanmaniz gerektigine doktorunuz dogru karar versin, vücudunuzda birikme olmasin.

Tüm bunlarla birlikte açik havada, sabah gün isigi ile birlikte yapilacak yarim saatlik tempolu yürüyüs, vücudumuzda serotonin dedigimiz iyilik hormonunu yükseltir. Daha saglikli düsünmemizi ve daha pozitif olmamizi ve daha dogru kararlar vermemize yardimci olur. Eger önemli bir toplantiya ya da sunuma hazirlaniyorsak isin egzersiz kismina çok önem vermeliyiz. Bununla birlikte beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Çünkü vücudumuzun yapitasi yiyeceklerimizdir. Bu dönemde alkol alimini sifirlamak, sekerli içeceklerden, kahve ve çaydan kaçinmak, hazir ve islenmis yag orani yüksek gidalardan uzak durmak gerekir. Aksam yemeklerini de çok agir yememek, uyumadan en az 3 saat önce besin alimini kesmek de uyku sürecinin daha iyi ve kesintisiz olmasini saglar. Iyi uyumak, iyi beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak hem özel yasamda hem de is yasaminda basariyi beraberinde getirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası