Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ailevi Akdeniz Atesi (FMF) Olanlar Çocuk Dogurabilir mi?

Akdeniz irkindan geliyorsaniz, ailenizde FMF (Ailevi Akdeniz Atesi) hastaligi varsa, ani baslayan ve kisa süreli devam eden eklem ve gögüs agrisiyla birlikte atesiniz yükseliyorsa, idrarinizdan kan ve protein geliyorsa, anne babaniz akraba evliligi yapmissa FMF hastasi olabilirsiniz.

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci; FMF (Akdeniz Atesi) hastaliginin birçok kiside görüldügünü, çesitli organ ve dokularda tekrarlayan ve kendiliginden iyilesebilen iltihaplanmalar sonucu olusturdugunu, aileden gelen irsi bir hastalik oldugunu söylüyor. En sik görülen ilk belirtilerinin eklem agrisi, gögüs agrisiyla birlikte karin agrisi ve ateslenmenin yasandigini vurgulayarak, nedeni açiklanamayan kisirligin FMF’li kisilerde daha fazla görüldügünü belirtiyor. Hem hastalar hem de hekimler tarafindan bu hastaligin adinin Familial Mediterranean Fever’in kisa yazilisi olarak “FMF” kullanildigini, sik tekrarlayan ataklar sebebiyle “Periyodik Hastalik” ve “Ailevi Akdeniz Atesi” olarak da bilindigini sözlerine ekliyor.

FMF Tanisi Nasil Tespit Ediliyor?

Op. Dr. Serhat Partalci; Ailevi Akdeniz Atesinde (FMF) görülen ikincil türde bazi hastaliklarin çesitli doku ve organlarda bulunan proteinin çökmesine sebep oldugunu, bu hastaligin böbrekler, karaciger, dalak gibi organlarin fonksiyonlarini bozdugunu dolayisiyla böbrek yetersizligi gelistirdigini belirtiyor. Hastaligin tanisi tespit edilirken, tekrarlayan ataklarin, atak sirasinda iltihap bulgulari için kan testlerinin, genetik faktörlerden dolayi aile öyküsünün ve genetik testlerin çok önemli oldugunu vurguluyor.

FMF’li Hastalar ve Kisirlik

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci, yapilan arastirmalara ragmen sebebi bulunamamis kisirlik nedeninin, normal kisilere göre FMF’li kisilerde daha fazla görüldügüne dikkat çekiyor. FMF’li kadinlarin düsük yapma ihtimalinin daha fazla oldugunu belirtiyor ve agir seviyedeki böbrek yetersizliginin anne ve bebek için tehlike olusturdugunu, hamilelik ve dogum için büyük risk tasidigini sözlerine ekliyor. Dr. Partalci; Ailevi Akdeniz Atesi (FMF) hastaliginin ileri seviye belirtileri olusmadan, bebek sahibi olmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmalari gerektiginin altini çiziyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası