Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Avrupa CyberKnife Klinik Sempozyumu’nda, kanser tedavisinde umut verici gelismeler ortaya kondu

Ilk kez bir hastanede gerçeklestirilen sempozyumda, konularinda uzman uluslararasi bilim insanlari CyberKnife teknolojisinde yeni protokolleri ve yeni tedavi alanlari hakkinda bilgi verdi. Her geçen gün kullanim alaninin giderek yayginlastigi CyberKnife teknolojisinin önümüzdeki yillarda daha da önem kazanacagi ortak görüsüne varildi.

Dünya CyberKnife Birligi Baskani Dr. Alexander Muacevic’in açilis konusmasiyla baslayan toplanti saglik profesyonelleri tarafindan yogun ilgiyle karsilandi. Anadolu Saglik Merkezi Radyasyon Onkolojisi Uzmani Prof. Dr. Kayihan Engin, bu toplantinin yeniliklerin ortaya konmasi ve ileriye yönelik projelerin hazirlanmasi için önemli bir firsat oldugunu söyledi.

Akciger tümörlerinde CyberKnife kullanimi ile ilgili bilgi veren Dr. Nicolas Jansen daha özel bir gruba yönelik olarak gerçeklestirdikleri projelerini anlatti.

Toplantiya Almanya’dan katilan Dr. Berndt Wowra, akustik nöronomlar olarak tanimlanan iyi huylu ancak isitme kaybi yapan tümörlere iliskin binlerce hastadan olusan çok büyük bir serinin sonuçlari hakkinda bilgi verdi. Prof. Dr. Kayihan Engin arastirma sonuçlarinin son derece degerli ve etkileyici oldugunu belirterek, “Bu çalisma sonuçlari bu tip vakalarda verilmesi gereken doz konusunda çok degerli bilgiler sunuldu. Bu tümörlere yönelik bir tedavi protokolünün belirlenmesinde çok önemli olacaktir” diye konustu.

CyberKnife’in yeni kullanim alanlari ortaya kondu

Trigeminal nevraljiler olarak tanimlanan çok siddetli, ani gelen bas agrilarinda CyberKnife’in kullanimi üzerine bilgileri ise toplantiya Italya’dan katilan Dr. Giancario Beltramo aktardi. Sinirin sikismasindan kaynaklanan bir hastalik olan trigeminal nevraljilerde, bu sinirin 5 ya da 6 milimlik bir bölümüne CyberKnife uygulandiginda agrilarin büyük oranda azaldigi ve hatta ortadan kayboldugu belirtildi.

Böylece CyberKnife tedavisinde yeni bir endikasyon da ortaya konulmus oldu. Sonuçlarin gelecege isik tutan anlamli veriler oldugunun altini çizen Prof. Dr. Kayihan Engin, bu hastaligin CyberKnife ile tedavisinde de beyin cerrahlarinin çok önemli yeri oldugunu anlatti.

CyberKnife’in sadece tömürlerde degil, damarsal olaylarda da kullanilmaya baslandigini anlatan Prof. Dr. Engin, kanama riski olan arteriyal venöz malformasyonlarda yilda yüzde 2-3 olan kanama riskinin CyberKnife kullanimi ile yari yariyadan daha asagiya çekildigini söyledi. Prof. Dr. Engin, bu bilginin yeni ufuklar açacagini anlatti. Prof. Dr. Engin, toplantida bahsedilen bir baska konu olan omuriligin içindeki tümörlerde CyberKnife kullaniminin önümüzdeki dönemde artmasini beklediklerini anlatti. Prof. Dr. Engin, sinir hasari olusturma riskinin yüksek olmasi nedeniyle cerrahinin de çok zor oldugu bu tip tümörlerde Anadolu Saglik Merkezi’nin de önemli bir deneyime sahip olduguna isaret etti.

CyberKnife meme kanserinde de rol almaya basliyor

Toplantinin en ilgi çeken konularindan biri Fransa’dan katilan Dr. Jerome Doyen’in, meme kanserinde CyberKnife kullanimi üzerinde gerçeklestirdigi konusmasi oldu. Meme kanseri vakalarinda radyasyon tedavisi ameliyat sonrasinda tüm memeye ve daha sonra da ek doz olarak sadece tümörün oldugu noktaya veriliyor. Ancak Dr. Doyen ve arkadaslari tarafindan gerçeklestirilen çalismada, meme kanseri vakalarinda ek doz olarak verilen ikinci doz ameliyat öncesinde, tümöre CyberKnife ile verilmis. Ve patolojik yanitta da yaklasik yüzde 10’luk bir artis saglanmis. Bu çalismanin meme kanserine de CyberKnife’in girecegi anlamina geldigini söyleyen Prof. Dr. Engin, “Bugüne kadar meme kanserinde CyberKnife’in fazla bir rolü yokken bu çalismayla çok önemli bir adim atilmis oldu. Anadolu Saglik Merkezi olarak biz de önümüzdeki dönemde bu konuda çalisma gerçeklestirecegiz” diye konustu.

Prostat kanserinde IMRT tedavisi uygulandiginda yüksek dozlara çikilmasi gerekiyor. Bu da farkli bir yöntemle tekrar radyoterapi verilmesini çok riskli hale getiriyor. Ancak Italya’daki bilim insanlarinin yaptigi çalismalarda riske girilerek yüksek doz almis prostat kanseri hastalarina CyberKnife’in çok az bir oranda yan etkiyle kullanilabilecegini ve etkili olabildigi gösterildi. Prof. Dr. Engin, prostat kanseri vakalari için bu bilginin önümüzdeki dönem tedavilerinde çok önemli fark yaratacagini söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası