Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Avrupa’nin Ilk ve Tek Multidisipliner Sanal Hastanesi Istanbul’da Açiliyor

Tip ögrencileri, brans doktorlari, pratisyen doktorlar ve yardimci saglik çalisanlarina medikal simülasyon egitimi veren Istanbul Saglik Müdürlügü bu yöndeki çalismalarini sanal hastane boyutuna tasiyor ve “Istanbul Medikal Egitim Merkezi”ni açiyor.

Istanbul Il Saglik Müdürü Prof. Dr. Ali Ihsan Dokucu, Türkiye 1. Medikal Simülasyon Sempozyumu öncesinde bir basin toplantisi düzenleyerek, “Istanbul Medikal Egitim Merkezi” hakkinda bilgi verdi. Dokucu, Levent’te çalismalarini sürdüren SIMMERK’in bu merkezle daha kapsamli bir hale gelecegini ve bu yeni merkezde tüm branslarda ve tüm uzmanlik seviyelerinde egitim verilecegini söyledi.

Dokucu, e-learning, simülasyon, wet lab, standardize hasta ve deneysel hayvan çalismasina da imkan verecek olan “Istanbul Medikal Egitim Merkezi”nin tip egitimine önemli katkilar saglarken, uzman hekimlerin kullanima giren yeni teknikleri ögrenmesine de imkan verecegini bildirdi.

“Istanbul Medikal Egitim Merkezi”nin Saglik Bakanligi’na bagli ve kar amaci gütmeyen bir yapida oldugunu ifade eden Dokucu, bünyesinde hemen hemen tüm tip branslarini barindiracak olan merkezin Avrupa’daki benzerleri arasinda en büyük ve en kapsamli multidisipliner merkez olmasinin hedeflendigini belirtti.

Sanal Hastanenin Cihaz Parki Için 12 Milyon TL Ayrildi

Ali Ihsan Dokucu, bu merkez için eski Kosuyolu Kalp Hastanesi’nin arazisinin tahsis edildigini ve sanal hastanenin 2013 yili basinda hizmete açilmasinin planlandigini açikladi. Dokucu, sanal hastanenin cihaz parki için 12 milyon TL bütçe planlamasi yapildigini belirtti.

Dokucu, sanal hastanede verilecek egitimlere yurtdisindan da katilim saglanacagini söyledi.

Simülasyon Merkezinden Sanal Hastaneye

2007 yilinda Istanbul Il Saglik Müdürlügü bünyesinde kurulan simülasyon merkezinin kapsami genisletiliyor ve mevcut konsepte yeni modaliteler eklenerek merkez yeni mekaninda sanal hastaneye dönüsüyor.

Oteli, idari binalari, egitim binasi ve deneysel hayvansal laboratuari olan bir kampüs seklinde yapilmasi planlanan sanal hastanede, tüm tip branslarini kapsayan hem teorik hem de uygulamali egitim modelleri kullanilarak hekimlerin bilgi ve becerilerinin arttirilmasi ile hizmet kalitesinin standardizasyonu ve dolayisiyla hasta güvenligi artacak. Saglik Bakanligi bünyesinde kurulacak olan bu merkez tüm branslara ait dernekleri ve özel sektörü de kapsayan bir yapida olacak.

Tüm doktorlarin ve saglik çalisanlarinin gerçek vakalarla karsilasmadan önce deneyim kazanmasini amaçlayan merkezde 5 asamali egitim uygulanacak.

E-Training: Ilk asamada, tüm katilimcilara egitim için hastaneye gelmeden internet araciligiyla sanal vakalar üzerinden sorular yöneltilecek.

Video Training: Ikinci asamada, senaryolar hakkinda hazirlanan videolar katilimcilara seyrettirilecek.

Task Training: Üçüncü asamada katilimcilar uzmanlik alanlarindaki modeller üzerinde simülasyon öncesi el becerilerini arttirmak için çesitli uygulamalar yapacak.

Simülasyon: Dördüncü asamada ise her uzman kendi bransina özel olarak hazirlanan senaryolari, simülatörler üzerinde uygulayacak.

Wet Lab: Cerrahi branslarda denek hayvanlari üzerinde el becerilerini daha da gelistirip yeni cerrahi teknikleri uygulama olanagi saglanacak.

Egitim programinda her katilimcinin, egitim sürecindeki tüm çalismalari takip edilecek ve yaptigi uygulamalar özel bir yazilim vasitasiyla kaydedilecek. Bu egitimle;

1. Acil hasta müdahalelerinde karsilasilan kriz durumlariyla basa çikabilmeleri için doktorlara ve tüm saglik çalisanlarina deneyim kazandirmak,

2. Egitim süresince sik karsilasilmayan durumlarin simülasyon ortaminda kurgulanmasiyla, buna yönelik davranis modeli olusturmak,

3. Kriz aninda ekip çalismasi bilincinin olusturulmasi ve etkin iletisim saglanmasi,

4. Acil hasta yaklasimlarinda kriz yönetiminde standardizasyon saglamak,

5. Katilimcilara hasta müdahaleleri sirasinda bilgi düzeyleri ve yaklasimlari ile ilgili farkindalik kazandirmak amaçlaniyor.

Egitimlere Yurtdisindan da Katilim Olacak

Sanal hastanede verilecek egitimlere yurtiçinden ve yurtdisindan katilim olmasi bekleniyor. Bu amaçla katilimcilarin konaklayabilmesi için hastane bahçesinde ihtiyaçlara cevap verebilecek kapasite ve konfora sahip bir otel binasi bulunacak.

Sanal Hastane 22.000 m2’lik Bir Alanda Kurulacak

“Istanbul Medikal Egitim Merkezi” için eski Kosuyolu Kalp Hastanesi’nin arazisi tahsis edildi. Toplam 22 bin m2’lik bir alan üzerinde, iç ve dis mekandan olusan hastane ana binasi, egitim ve toplanti binasi, otel binasi ve köskler (Pembe Kösk, Yesil Kösk ve Beyaz Kösk) bulunuyor. Merkezin kapali alan kapasitesi ise yaklasik 14 bin m2 olacak.

Dört kattan olusan hastane ana binasinin zemin kati, iç ve dis mekan olmak üzere iki bölümden olusuyor. Zemin katin dis mekaninda, göçük, devrilmis araç, motosiklet kazasi, ambulans ve konut gibi dis mekan egitimlerinin verilecegi senaryo uygulama alanlari bulunacak. Bu alanlarda katilimcilara, evde hasta müdahalesi, göçükteki yaraliya müdahale ve trafik kazasi sirasinda hastaya müdahaleyi içeren çesitli uygulamalar yaptirilacak.

Zemin katin iç mekan girisinde güvenlik, resepsiyon, lobi, kafeterya ve rehberlik hizmetleri bulunacak. Giristen sonraki alanda ise 6 yatakli acil servis, 4 yatakli yogun bakim odasi, 2 adet poliklinik, dogumhane, 10 task trainer odasi, sadece simülatörlerin kullanildigi 2 deneysel ameliyathane, 2 servis odasi, kostüm odalari, senaryo hazirlik odasi, katilimcilar için soyunma ve dinlenme odasi ile personel ofisleri yer alacak.

Sanal Hastanede Robotik Cerrahi Uygulamalari Yapilacak

Sanal hastanede, cerrahinin yararlandigi ve günümüzün en yüksek teknolojilerinden biri olan robotik cerrahi sistemi konusunda egitim imkani saglanacak.

Robotik cerrahi ameliyathanesinin de bulunacagi birinci katta, wet lab kapsaminda 12 ameliyathane, laparoskopik cerrahi simülasyon ve box trainer laboratuarlari, göz ve K.B.B. simülasyon laboratuarlari, beyin cerrahisi simülasyon laboratuari, malzeme depolari, alet yikama üniteleri ile katilimcilar için toplanti, soyunma ve dinlenme odalari olacak.

Hibrit Ameliyathanede Birçok Girisim Ayni Anda Yapilabilecek

Sanal hastanenin ikinci katinda, birçok cerrahi disiplinin radyoloji ile ayni hasta üzerinde birarada çalisabilmesine olanak saglayan hibrit ameliyathane olacak.

Ikinci katta, wet lab kapsaminda 14 ameliyathane, laparoskopik cerrahi simülasyon laboratuarlari, box trainer ve P.O.P laboratuarlari, ortopedi simülasyon laboratuarlari (anatomik model ve sawbone table üniteleri ile artroskopi simülasyon laboratuari), kardiyoloji simülasyon laboratuarlari (anjiyo simülatörü ünitesi) ve elektrofizyoloji laboratuari, tüm sterilizasyon basamaklarinin anlatilacagi uygulamali egitim bölümü ile katilimcilar için toplanti, soyunma ve dinlenme odalari olacak.

Sanal Hastanede Tüm Branslarda Egitim Verilecek

Sanal hastanede, genel cerrahi, pediatrik cerrahi, ortopedi, kadin dogum, anestezi ve reanimasyon, acil tip, pediatri, girisimsel radyoloji, kardiyoloji, gastroenteroloji, gögüs hastaliklari, gögüs cerrahisi, üroloji, göz, kulak-burun-bogaz, kardiyovasküler cerrahi, beyin cerrahi branslarindan doktorlarin yani sira paramediklere ve hemsirelere de egitim verilecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası