Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SINSI HASTALIK ‘GLOKOM’ GÖZLERI VURUYOR!

Sabah belirginlesen bas agrilari, göz çevresi agrilari, zaman zaman bulanik görme, geceleri isiklarin etrafinda isikli halkalar görme ve televizyon izlerken göz etrafinda agri... Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Prof. Dr. Can Üstündag, çok ciddiye alinmayan tüm bu sikayetlerin, görme kaybina neden olan sinsi hastalik glokom’un habercisi oldugunu söylüyor.

Özellikle son yillarda sik duydugumuz göz hastaliklarindan biri haline gelen glokom (göz tansiyonu), agirlikli olarak 40 yas üstü kisilerde görülmekle beraber bilinenin aksine yeni dogan bebekler dahil her yastan insani tehdit ediyor. Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Prof. Dr. Can Üstündag, glokomun erken tedavi edilmedigi takdirde ciddi görme kayiplarina yol açtigini ifade ederek artan göz içi basincin gözdeki sinir hücrelerine zarar vermesiyle hastaligin olustuguna dikkat çekiyor.

Glokomun erken teshis edilip hiç zaman kaybetmeden tedavisine baslanmasinin görmenin korunabilmesi için önemli oldugunu söyleyen Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Prof. Dr. Can Üstündag, hastaliga iliskin su bilgileri veriyor: “Glokom gözde yavasca kendini hissettirmeden baslar ve ilerler. Belirtiler ortaya çiktiginda ise hizli seyrederek görme sinirlerinde onarilmasi mümkün olmayan tahribata ve sonunda geri dönüsümü olmayan görme kaybina yol açar. Siklikla 40 yas üstünde görülen bir hastalik olmasina ragmen yeni dogan bebekler dahil her yasta görülebiliyor.”

KIMLER RISK ALTINDA?

Glokom’un ortaya çikma nedenleri arasinda ilk sirada genetik yatkinlik geliyor. Ailesinde glokom öyküsü olan kisilerde hastaligin görülme riski de artiyor. Bunun yani sira hastaligi tetikleyen pek çok faktör bulunuyor. Prof. Dr. Üstündag bu faktörleri söyle özetliyor: “40 yas üstünde olanlar, seker ve tansiyon hastalari, yüksek miyop ya da hipermetrop hastalar ve migreni olan kisiler risk gruplari arasinda yer aliyor. Bunun yani sira göz yaralanmalari, uzun süreli kortizon tedavisi de hastaligi tetikleyen unsurlar arasinda.”

YILDA BIR KEZ GÖZ TANSIYONU ÖLÇÜLMELI

Erken ve özel tetkiklerle yapilan dogru teshisin hastaligin tedavisi için büyük önem tasidigini belirten Prof. Dr. Üstündag, bu tedavi yöntemlerini söyle anlatiyor: “Hastaligin erken teshisi önemli. Bu nedenle herhangi bir belirti olmasa da yilda bir kere göz tansiyonunun ölçülmesi gerektigi konusunda hastalarimizi uyariyoruz. Glokom, üç yolla tedavi edilebilir. Öncelikle hastanin göz tansiyonu gözdeki sivinin üretimi kisilarak ya da çikisi artirilarak düsürülür. Bu iki yöntem için kullanilan ilaçlar vardir. Bu ilaçlar, her gün belirli araliklarla alinan ve de hayat boyu kullanilan ilaçlardir. Ilaç tedavisine ragmen hastanin, göz tansiyonu düsmüyor ve görme alani daraliyorsa; uygulanacak tedavi yöntemi ameliyattir. Ameliyat sonrasi çogunlukla glokom hastaligi ortadan kalkar. Göz tansiyonu tedavisinde lazer isini çesitli amaçlarla kullanilabilir. Lazerin göz tansiyonu tedavisindeki bir diger kullanim alani ise gözün dis kismindaki, renkli kismin çevresindeki beyaz bölgeye yapilan lazer uygulamasidir. Glokom tedavi edilmedigi taktirde körlükle sonuçlanabilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası