Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meme kanserinde kendi kendine muayene hayat kurtariyor

Birçok kadinin risk altinda bulundugu meme kanseri, diger kanser türlerine oranla daha kolay tedavi edilebiliyor. Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY meme kanseri konusunda en önemli kriterlerin, evde kendi kendine muayene yapmak, düzenli araliklarla doktor kontrolünden geçmek ve hastaligi zamaninda teshis etmek oldugunu söylüyor.

Her 10 kadindan birinde görülen meme kanseri, rutin kontroller sayesinde zamaninda tespit edilerek tedavisi yapilabiliyor. Meme etrafindaki dokuya giren ve tüm dokuya yayilan hastalik, vücudun diger kisimlarina da siçrayarak yeni tümörler olusturuyor. Dr. Senai AKSOY, meme kanseri tedavisinin diger kanser türlerine göre daha kolay oldugunu belirtiyor ve erken teshisin önemine dikkat çekiyor. Hastaligin erken dönemde teshis edilebilmesi için de, tarama programlarina girmek ve hastaligin nasil takip edilecegini ögrenmek gerekiyor.

Her kadinin düzenli olarak en az yilda bir jinekolojik muayeneden geçmesi gerektigini belirten Dr. AKSOY, özellikle 35 - 40 yas arasindaki kadinlara, hiçbir sikayetleri olmasa da mutlaka mamografi veya ultrason çektirmelerini tavsiye ediyor.

En büyük belirti kitle

Meme kanserine maruz kalmak istemeyen kadinlarin 30 yasindan sonra 40 yasina kadar üç yilda bir doktor muayenesinden geçmeleri ve her ay evde kendi kendilerini muayene etmeleri gerekiyor. Kendi kendine muayene için en uygun zaman, gögüslerin en yumusak oldugu, adet kanamasinin bitiminden sonraki 3 - 7. günler arasindaki dönemdir. 40 - 50 yas arasindaki hastalara, ailevi özelliklerine göre yilda bir ya da iki yilda bir mamografi çektirmeleri tavsiye ediliyor. 50 yasindan sonra ise rutin mamografi ve doktor kontrollerinin baslamasi gerekiyor.

Agri sikayetiyle doktora basvuran hastalarin sayisi çok az. Meme kanserinin en büyük belirtisi, meme çevresinde ortaya çikan kitle. Kadinlarin çogu memelerinde fark ettikleri bir kitle üzerine doktora basvuruyorlar. Bunun disinda akinti, meme basindan sivi veya kan gelmesi, meme basinda portakal kabugu görünümünde içe çekilme veya iyilesmeyen yaralar, diger bulgular arasinda yer aliyor. Elle muayenede anlasilmayan ve var olan kitleler mamografi ile tespit ediliyor. Dr. Senai AKSOY 'a göre hastaligin erken dönemde tespit edilmesi, tedavi sansini yükseltiyor. Evresi ilerleyen meme kanserinde ise pek yapilacak bir sey kalmiyor.

Hastaligin nedeni nedir?

Meme kanserinin aslinda belirli bir nedeni yok. Bu hastalikta ailesel faktörler çok önemli. Eger ailenizde, annenizde, kiz kardesinizde veya teyze, hala gibi birinci dereceden akrabalariniz arasinda meme kanserine yakalanmis kisiler bulunuyorsa, daha dikkatli olmaniz ve rutin kontrolleri artirmaniz gerekiyor. Günümüzde meme kanserine yol açan genin varligi bazi özel testlerle tespit edilebiliyor. Halen oldukça pahali olan bu test bazi özel merkezlerde yapilabiliyor. Çikan sonuca göre meme dokusunun alinarak silikon konulmasi, yumurtaliklarin alinmasi gibi önlemler istege bagli olarak yapilabiliyor.

Meme kanseri saglikli beslenmeyle önlenemese de, yapilan bazi arastirmalar bir takim etkenlerin meme kanseri riskini belli oranda artirdigini gösteriyor. Örnegin sigara, yüksek miktarda yag ve alkol tüketimi hastaligin riskini artirirken, lifli gidalarla beslenmek ve hayvansal yag yerine bitkisel yag kullanmak, riski belli bir oranda düsürüyor. Ayrica bazi arastirmalar, dogum kontrol haplarinin da meme kanserini azalttigini gösteriyor.

Meme kanserin de tedavi sekli olarak cerrahi tedavi, ilaç tedavisi yani kemoterapi veya radyasyon isin tedavisi uygulaniyor. Yapilan kontroller dogrultusunda, üçü birlikte kombine edilerek de tedavi basariyla uygulanabiliyor.

Kendi kendine muayene nasil yapilir?

Düzenli doktor kontrollerinin disinda, her ay kendi kendinize yapabileceginiz muayeneyle de meme kanserini erken teshis edebilirsiniz. Dr. Senai AKSOY size adim adim evde muayeneyi anlatiyor:

• Ayakta durarak aynanin karsisina geçin ve kollarinizi serbest birakin. Simdi her iki memenizde, daha önce fark etmediginiz bir degisiklik olup olmadigini tespit etmeye çalisin. Iki memeniz de ayni büyüklükte mi, meme basinda sislik, kirisiklik, kizariklik veya çekilme var mi diye kontrol edin.

• Iki elinizi de basinizin arkasinda birlestirin ve dirseklerinizi arkaya dogru açin. Bir farklilik olup olmadigini tespit etmeye çalisin.

• Simdi iki elinizi de belinize koyun ve omuzlarinizi hafifçe öne egin. Tekrar bir farklilik olup olmadigina bakin.

• Yavasça ve yumusak bir sekilde meme baslarinizi sikarak, herhangi bir akinti olup olmadigini kontrol edin.

• Bir kolunuzu yukari kaldirin ve diger elinizin isaret, orta ve yüzük parmaklarini bitisik tutarak cildinize hafifçe bastirin. Parmaklarinizin iç yüzeylerini kullanarak meme ve koltuk alti bölgesini kontrol edin. Bir kitle veya sertlik olup olmadigini tespit etmeye çalisin.

• Koltukaltindan baslayarak, memenin disindan büyük bir daire çizin. Daireleri küçülterek meme basina dogru tüm bölgeyi muayene edin.

• Koltukaltinizdan baslayarak, parmaklarinizi yukari ve asagiya dogru hareket ettirin. Hareket esnasinda memenin alt sinirina kadar gelmeye özen gösterin.

• Meme dis sinirlarindan meme basina dogru parmaklarinizi yildiz seklinde hareket ettirerek tüm meme dokusunu kontrol edin. En son koltukaltini tekrar kontrol ettikten sonra ayni islemleri diger memeniz için de uygulayin.

• Besinci sikta uyguladiginiz muayene yöntemini yatar durumda tekrar edin. Muayene ettiginiz tarafin omuz altina ince bir yastik yerlestirerek, muayenenin daha etkili olmasini saglayabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası