Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DURUS BOZUKLUGU ÇOCUKLUKTAN ITIBAREN PESINIZDE!

GÜNDE 10 DAKIKALIK MOLA EGZERSIZIYLE KÖTÜ DURUS SORUNUNUZDAN KURTULABILIRSINIZ

Düzgün durus; bel, sirt ve boyun agrilarindan korunmanin en önemli yolu. Bunun yani sira olumlu bir ilk izlenim ve etkili bir iletisim için de düzgün durusun rolü büyük. Dik duran kisi, karsisindakinde kendinden emin, yasam enerjisi yüksek, basarili bir insan etkisi birakiyor. Kambur durus ise içe kapanik ve kendine güveni olmayan bir kisiligin göstergesi olarak kabul ediliyor. Acibadem Saglik Grubu International Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Demet Parlar, durus bozuklugunun düzeltilmesi için dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

Genelde 20’li yaslardan itibaren kadinlarda boyun-sirt, erkeklerde bel agrilarinin önemli nedenlerinden biri durus bozuklugu. Bu agrilar, ofiste ya da evde düzenli olarak yapilan basit egzersizlerle durus bozuklugu düzeltilerek önlenebiliyor.

Kaslarin en ekonomik olarak kullanildigi durus

Halk dilinde dik ya da saglikli durus olarak tabir edilen düzgün durus, kaslarin en ekonomik olarak çalistigi durumdur. Bu durusta bas önde durmamali, omuzlar öne dogru dönmemeli, karin çok öne gelmemeli. Bu nedenle fizik tedavi sirasinda düzgün durus egitiminin yani sira boyun, sirt, bel, karin ile bacak kaslarini güçlendirmeye ve esnetmeye yönelik bir egzersiz programi verilmesi önemli. Egzersiz programlarinda hastalarin bu egzersizleri yasam boyu düzenli olarak yapmalarini saglayarak boyun, sirt ve bel agrisina neden olan omurga sorunlarindan korunmalarina yardimci olmak amaçlaniyor.

Durus bozuklugunun sebebi tespit edilmeli

Durus bozukluklari bazi kas-iskelet ve sinir sistemi hastaliklarina bagli olabildigi gibi, genelde çocuklukta baslayan yanlis durus aliskanligina, ileri yaslarda ergonomik olmayan ortamlarda çalismaya bagli olarak da görülebiliyor. Bu nedenle durus bozukluklarinda öncelikle altta yatan nedenin tespit edilmesi gerekiyor.

Kreslerde dogru durus egitimi verilmeli

Çocuklara dogru durusu ögretebilmek için onlarin oyun alanlarini, omurgayi dik tutacak biçimde planlamak gerekiyor. Örnegin çalisma masalarinin ergonomik olmasi, sandalyenin destekli olmasi, masa ile iskemle yüksekliginin uygun olmasi omurga sagligi için önemli. Özellikle hem çocuklarin hem de gençlerin yatakta veya koltuga oturarak, bagdas kurarak laptop kullanmasi kötü durus aliskanligini yerlestiren önemli yanlislardan biri. Masada veya koltukta mutlaka sirt dik durmali, bel ve sirt destegi olmali.

Ergenlik döneminde çocuklar dik durmaya tesvik edilmeli

Ergenlik döneminde gögüsleri büyümeye baslayan genç kizlar bu durumdan utandiklari için, uzun boylular ise “kendini begenmis” bir etki birakma endisesiyle bir anlamda vücutlarini saklamaya, ufaltmaya çalisiyor; omuzlar önde kambur durma aliskanligi ediniyorlar. Bu durus, ilerleyen yillarda da kalici hale geliyor. Bu nedenle özellikle ergenlik döneminde anne babalarin ve ögretmenlerin çocuklari dik durmaya tesvik etmesi gerekiyor. Onlari cinsel gelisimlerinden rahatsizlik duymamalari gerektigi, bunun güzel bir olay oldugu konusunda ikna etmeliler.

Çocuga küçük yasta spor aliskanligi kazandirilmali

Düzenli olarak yapilan spor, omurgayi destekleyen kaslarin kuvvetli ve esnek olmasini sagliyor. Bu nedenle çok küçük yastan itibaren çocuklara spor aliskanliginin kazandirilmasi gerekiyor. Yüzmek, bisiklete binmek, tenis ya da jimnastik, omurga sagligi üzerinde olumlu etkiye sahip sporlarin basinda geliyor.

Yanlis bir durus, birçok rahatsizliga da zemin hazirliyor. Kaslarda olusan zayifliklar, gerginlik ve kisaliklar yumusak dokularda ve eklemlerde incinmeleri, zorlanmalari kolaylastiriyor. Bu nedenle hem sporla hem de özel egzersizlerle omurgayi destekleyen kaslarin yani sira, kol ve bacak kaslarini da güçlü ve esnek tutmak gerekiyor.

Durus bozuklugunun en önemli nedenlerinden biri de fazla kilo

Karin bölgesinde toplanan yag, hareketsiz yasama, karin kaslarinin zayiflamasina ve bel çukurunun artmasina yol açiyor. Bu da omurganin saglikli durusunu bozuyor ve sirtta kamburlasmaya neden oluyor.

Fizik tedaviyle agaç her yasta egilir

Yanlis durus, ilerleyen yasla birlikte yalnizca boyun, sirt ve bel agrilarina neden olmuyor; omuz ve çene eklemlerinde de incinmeleri kolaylastiran önemli bir risk faktörü haline geliyor. Bu nedenle bel, boyun, sirt, omuz ve çene eklemi agrisi olan hastalarin tedavisinde durus egzersizleri ve egitimi, tedavinin ayrilmaz bir parçasi olmak zorunda. Bel, boyun, sirt, omuz ve çene ekleminde sorunu olan hastalarin tümüne agrilari geçtikten sonra, tedavi sirasinda veya sonrasinda durus egitimi ve egzersiz programi verilmeli. Eger kemik, sinir ve eklem kökenli bir sorun, baska bir deyisle altta yatan nörolojik, romatolojik bir hastalik ya da omurgada yapisal bir bozukluk yoksa yanlis durus, egzersiz ve egitimle her yasta düzeltilebiliyor.

Ise verilen kisa bir mola yeterli

Temel egzersizler için en az 10-15, en fazla ise 30 dakika yeterli. Ayrica her meslek grubundan ve her yastan hastanin yapabilecegi mola egzersizleri 2-3 dakikalik bir zaman diliminde bile uygulanabiliyor. Tabii ki yapilan ise bagli olarak saat basi veya 2 saatte bir verilen kisa molalar da olmak üzere.

Molalarda yapilabilen günlük yasam egzersizleri

Bu egzersizleri sabit pozisyonda, özellikle basi öne egik olarak çalisan herkes; örnegin basta bilgisayari yogun kullanan ofis çalisanlari olmak üzere, uzun süre araç kullananlar, yemek ve temizlik yapan ev hanimlari, dikis diken terziler, ögrenciler mutlaka yapmali.

Saglikli durus modeli

• Ayakta; çene ve omuzlar geride, karin içeride olmali. Böylece vücut için yerçekimi ekseninin kulak, omuz, kalça, ayak bileginin ayni çizgi üzerinde olmasi saglaniyor. Bu da eklemler ve kaslar için en uygun ve saglikli durusu olusturuyor.

• Bilgisayar karsisinda otururken bilgisayar monitörü göz seviyesinde; kulak, omuz ve kalçanin ayni hizada, sirt ve belin ise destekli olmasi gerekiyor.

Mola egzersizleri

• Gözler karsida, çene yere paralel durumdayken omuzlarinizi geriye alin; karninizi içeri çekin, çenenizi geriye dogru hareket ettirin ve 5 sn. bekleyin.

• Çalismaya kisa bir mola verip boynunuzu önce saga sonra sola yatirin, her hareketin son noktasinda 5 sn. bekleyin. Daha sonra boynunuzu önce saga sonra sola çevirin. Ayni sekilde her hareketin sonunda kasinizin iyice esnemesi için 5 sn. bekleyin.

• Sandalyede otururken iki elinizi önde birlestirin. Önce öne dogru, arkasindan da ayni hareketle arkaya dogru esneyin. Bu hareketi ayak uçlariniza egilerek ve yukari uzanarak da tekrarlayin. Yine her hareketin sonunda 5 sn. kadar bekleyin.

• Ellerinizle dizlerinizi tutup oturur pozisyondayken kendinize dogru çekip birakin.

• Belinizi geriye dogru esnetin. Ayni hareketi arada ayaga kalkarak da tekrarlayin.

• Her molada 3-4 dakikalik egzersiz yapin. Gün içerisinde yaptiginiz isin yogunluguna göre 3-5 kez tekrar edin. Egzersizler sirasinda rahat nefes alip verin, nefesinizi tutmayin. Agriniz oldugu takdirde hareketi birakin ve doktorunuza danisin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası