Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hemoroid yasam kalitenizi bozmasin!

Anadolu Saglik Merkezi Genel Cerrahi Uzmani Dr. Ayhan Erdemir, hemoroidten kurtulmanin ilk yolunun dengeli beslenerek kabizliktan kurtulmak olduguna dikkat çekiyor. Hemoroidin mutlaka tedavi edilmesi gerektigini belirten Dr. Demir, “Sürekli kanamasi olan ve bu nedenle yasam kalitesi etkilenen hastalarin tedavisinde de cerrahi yöntem öncelikle düsünülmelidir” diyor.

Hemoroid, barsak aliskanliklarindaki degisiklikler, basta gebelik olmak üzere karin içi basincinin arttigi durumlar, hareketsiz yasam, çalisma sartlari ve kalitsal yatkinlik gibi nedenlerle olusuyor. Yakinmaya neden olan birinci ve ikinci derecedeki hemoroidlerde tibbi tedavi uygulanmasi gerektigini söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Genel Cerrahi Uzmani Dr. Ayhan Erdemir, söyle devam ediyor: “Üçüncü ve dördüncü derecede ise öncelikle yine tibbi tedavi ama basarisizlik durumunda ise cerrahi tedavi yapilmalidir. Ayrica sürekli kanamasi olan ve bu nedenle yasam kalitesi etkilenen hastalarin tedavisinde de cerrahi yöntem öncelikle düsünülmelidir” diyor.

Dr. Erdemir, hemoroid olusumunun en sik nedeninin yanlis beslenmeyle meydana gelen kabizlik oldugunu söylüyor. Posadan fakir beslenme biçimi ve az sivi tüketimi ise kabizligin baslica nedenleri arasinda gösteriliyor. Bitkilerin içeriginde bulunan ve sindirim enzimleri ile parçalanmayan posalar, barsak çapinin genisleterek hareketlerini artiriyor ve diskinin yumusamasini sagliyor. Hemoroid tedavisinde diskiyi yumusak tutmak için bol sivi tüketmenin ve dengeli beslenmenin önemine deginerek, ayaküstü beslenme aliskanligin hemoroid, hatta kalin barsak kanser riskini artirdigina dikkat çekiyor.

Hemoroidle bas etmenin 9 altin kurali

Meyve kabuklarinin posa açisindan çok degerli oldugunu söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Genel Cerrahi Uzmani Dr. Ayhan Erdemir, hemoroidle bas etmenin yollarini söyle siraliyor:

1. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketin. Günde 3-5 porsiyon meyveyi posa açisindan zengin olan kabuguyla birlikte yiyin.

2. Günde 0,5- 2,5 litre arasinda sivi tüketin. Sivi ihtiyaci gün içerisinde degisiklik gösterebilir. Aldiginiz kalori kadar sivi tüketin. Sivinin ancak posali besinlerle birlikte etkili olacagini unutmayin.

3. Beyaz un yerine siyah unu tercih edin. Kepek ekmegi, bugday kepegi, yulaf ekmegi veya çavdar ekmegi tüketin. Bugday unu, beyaz una göre daha fazla posa içerir. 100 gr bugday kepegi 44 gr posa içerirken ayni miktarda beyaz un 3,2 gr posa içerir. Pilav, makarna, çorba yaparken de, kepekli unu tercih edin ve bol sebze ekleyin.

4. Sebze yemeyi ihmal etmeyin. Brokoli, enginar, kereviz, pirasa, ispanak ve bezelye gibi sebzeler posa birakarak hemoroid sikintilarinin azalmasina yardimci olur. Ancak bu gidalarin asiri tüketilmesi gaz yakinmalarini artiracagi unutulmamalidir.

5. Haftada iki kez kurubaklagil tüketin. Iyi bir protein kaynagi ve posa bakimindan zengin olan kuru fasulye, nohut, bulgur ya da mercimek haftada iki kez tüketilince barsaklari yumusatir ve hemoroid yakinmalarini azaltir.

6. Aciya dikkat edin. Acinin direkt hemoroid yapici etkisi yok ancak aci, makat agzindaki yanma hissi ve tam bosalamama nedeniyle ikinma ihtiyaci artirir. Asiri ikinma ise hemoroidlerin büyümesine, sismesine ve kanamasina neden olur. Acinin direkt etkisi olmasa da hemoroidleri olumsuz etkiler.

7. Keskin lezzetlerden uzak durun. Acili, eksili, mayali besinler, baharatli gidalar, hardal, kirmizi et, kizartma, çay ve kafeinli içeceklerden uzak durun.

8. Kilo verin. Fazla kilo, makat agzina basi yapar ve hormonal etkilerle hemoroidal yakinmalarini artirir. Makat agzindaki hemoroidal damarlari saran bag dokusundaki gevsemeler; damarlarin genislemesine, sismesine, ikinma ile makattan disari sarkmasina, yapisinin frajil olmasina ve hafif bir travma ile kanamasina neden olur.

9. Egzersiz yapin. Beslenme biçimine dikkat etmek önemli. Ancak tuvalet aliskanligini düzene soktugunuzda ve egzersiz yaptiginizda, hemoroidal yakinmalariniz daha güçlü bir sekilde düzene girer.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası