Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogru beslenme ve düzenli tuvalet aliskanligi Hemoroidden korunmada önemli rol oynuyor

Hemoroidden korunma, en iyi tedavi seçenegi

Halk arasinda basur, ya da mayasil olarak bilinen Hemoroidden korunma, en iyi tedavi seçenegidir. Bayindir Hastanesi Kavaklidere Genel Cerrahi Bölüm Baskani Doç.Dr. Hüseyin Altinyollar, “Hemoroidin en iyi tedavisi korunmadir, yani olusmasinin önlenmesidir” dedi.

Hemoroidden korunma yollarinin basinda düzenli beslenme gelmektedir. Kepekli ekmek, bol meyve, sebze ve bol su içmek yararlidir. Tahris edici maddelerden (baharat, alkol, tursu) uzak durulmasi gerekmektedir.

Hemoroidden korunma yollari arasinda düzenli tuvalet aliskanligi önemli rol oynamaktadir. Tuvalette fazla ikinmak hemoroidi tetikleyebilir. Agir yüklerden de kaçinilmasi gerekir.

Hemoroid nedir ?

Hemoroidler anal kanalin normal yapisinda bulunan ve diskilamanin sürdürülmesinde islevleri oldugu düsünülen toplardamar yastikçiklaridir. Hemoroidal toplardamar aglari anal kanalin iç kisminda ve dis kisminda 3’ er grup halinde bulunmaktadir. Hemoroidal hastalik ise hemoroidal toplardamarlarin zaman içinde anormal genisleyip kirmizi ve mor torbalar (memeler) seklinde disari sarkmasi, bazen asinip delinerek diskilama sirasinda sik sik, parlak kirmizi kanamalar yapmasi; bu memelerin aniden pihti ile dolup siddetli agri, ödem, iltihaplanma, yaralanma ve agri yapmasidir. Kisacasi hemoroid, makat bölgesindeki damarlarin genislemesi yani varisidir. Iç ve dis hamoroid olmak üzere iki tiptir. Iç hemoroidler genellikle agrisiz, dis hemoroidler ise agrilidir. Tanisi anal muayene ve rektoskopi ile kolayca konur.

Hemoroidin nedenleri nelerdir ?

Hemoroidin nedenleri arasinda en önde diskilama aliskanliklarindaki yanlislar gelmektedir. Bunu kabizlik ve ikinma izlemektedir. Ayrica ishal, ‘tenezm’ yani tuvalette fazla kalarak diskilamaya çalismak gibi durumlar kronik ikinmaya yol açarak hemoroidal hastalik etiyolojisinde rol oynarlar. Bunun disinda, ailesel yatkinlik ve karin içi basincini artiran olaylarda(gebelik, asit gibi) hemoroidal hastaligi neden olabilir. Kolit, proktit, enterit gibi barsak enfeksiyonlari da sebepler arasindadir. Hemoroidal hastalik nedenleri arasinda arastirmalarla desteklenmeyen birçok söylence söz konusudur. Baharatli yiyecekler, asiri kahve tüketimi, sigara içmek, kronik alkol kullanimi, uzun süre araba kullanmak, agir islerde çalismak, sismanlik bunlardan bazilaridir. Ayrica hamilelik, agir egzersiz, uzun süre oturma veya ayakta kalma ile hemoroidal hastalik gelisimi arasindaki iliski tartismali olsa da bu olaylarin hemoroid belirtilerini alevlendirebilecegi düsünülmektedir.

Hemoroidin tedavisinde neler yapiliyor?

Hemoroidin ilk asamasinda, hastaligin kesin tanisinin konulmasi ve evresinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirtilerin altinda yatan kanser, kronik kolit hastaliklari (Crohn, ülseratif kolit vb) gibi daha önemli bir patolojinin atlanmamasi ya da ekarte edilebilmesi için mutlaka öncelikle endoskopik tetkiklerin yapilmasi gerekir.

Birinci ve 2. derece hemoroidlerde, uygun diyet (meyve, sebze, lifli gidalar ve bol su içmek), diski yumusatici ilaçlar, ilik su oturma banyosu ve istirahat ile tibbi tedavinin genellikle yeterli olmaktadir. Eger kanama devam ederse lastik bantla baglama, sklerozan ilaç injeksiyonu (igne ile kurutma), halk arasinda laser olarak bilinen infirared isik koagülasyonu gibi cerrahi disi girisimler uygulanabilir. Baska sebeplerde arastirilip ayrica tedavi edilmelidir. Örnegin asil sebep akut bir barsak enfeksiyonu veya ishal ise, sadece antibiyotik ve ishal diyeti uygulamasi bile yeterli olabilir. Cerrahiye yani ameliyata gerek yoktur. Üçüncü derece hemoroidlerde; duruma göre önce tibbi ve konservatif yöntemlerle baslanir; çok az vakada cerrahi tedavi gerekir. Dördüncü derece hemoroid, bu hastalarda tibbi tedaviden klinik belirtilerde rahatlama olur ancak çogunda cerrahi tedavi gerekir. Ancak cerrahiye engel varsa, öncelikle diyet ayarlanir, diskilama aliskanligi düzenlenir, diski yumusaticilari, sicak su oturma banyolari, bölgesel agrikesici kremler ile konservatif tibbi yöntemlere devam edilir. Hekime düsen görev, gerektiginde posali diyet ile desteklenerek hastalara defekasyon disiplininin ögretilmesi ve yanlis aliskanliklardan arindirilmasidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası