Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Japon Arastirmasina Türk Hekiminin Yorumu

Kadin sagligi ile ilgili Japonya’da yapilan arastirma sonuçlarini degerlendiren Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktoru Op. Dr. Serhat Partalci bu arastirma sonuçlarinin ülkemiz için geçerli olmadigini belirtti. Partalci; Japonlarla Türkler arasinda yasam seklinden, beslenme aliskanliklarina, irksal ve fiziksel özelliklere kadar birçok farkliligin oldugunu hatirlatarak, her gün yapilan düzenli egzersiz ve sporun kadin sagligi açisindan da çok önemli oldugunun altini çizdi.

Japonya da yapilan bir arastirmaya göre; sik egzersiz yapan ve saglikli beslenen kadinlarda erken menopoz riskinin daha fazla oldugu açiklandi. Ülkemizdeki gazetelerde de genis yer alan bu habere iliskin olarak Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci önemli açiklamalarda bulundu. Dr. Partalci, “ülkemiz genelinde egzersiz aliskanligi maalesef çok yetersiz, her geçen gün artan obezite (sismanlik ) sorunu için ciddi önlemlerin alinmasi gerektigi bir dönemde, bu tarz haberlerin halka yanlis mesajlar verdigini düsünüyorum, bakkala bile arabayla giden, hamur isini çok seven bir milletiz, hareketli, yediklerine içtiklerine çok dikkat eden, tamamen yagsiz ve az unlu besinler tüketen Japon halkiyla kendi toplumuzu kiyaslamak dogru olmayacaktir diye düsünüyorum” açiklamasinda bulundu.

“Egzersiz kadin sagligi için çok yararli”

Op. Dr. Serhat Partalci; Japonlarin arastirmasinda yer alan asiri egzersiz örneginin tip literatüründe de yer aldigini söyleyerek, buna örnek olarak verilen kadin maraton kosucularinin zamanla adetten kesilebildigini, fakat bu durumun arastirma sonuçlarinda ortaya konuldugu gibi adetlerin tamamen bittigi yani menopoza girildigi anlamina gelmedigini belirtiyor. Ayrica Partalci, egzersiz sonlandirilinca adetlerin tekrar basladigini, asiri egzersizin menopoz riskine yol açtigi haberlerinden ziyade kadin sagligi için egzersizin önemine dikkat çeken haberlere yer verilmesi gerektigini de sözlerine ekliyor.

Dr. Partalci; açiklamalarinda antik çaglarda yasayan insanlarin yiyecek ihtiyaçlarini karsilamak için günde ortalama 5000 adimlik mesafe kat ettigini, günümüzde ise insanlarin hareketsiz kaldigini, iki kisinin besinini bir kisinin tükettigini ve sagliksiz yasama davetiye çikarildigini sözlerine ekliyor.

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci, bu açiklamalariyla egzersiz yapanlara devam etmelerini ve yapmak isteyenlere de günde en az 1000 adim atarak egzersiz yapmaya baslamalarini tavsiye ediyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası