Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜYAK 2011’de hastanelerde yangin riski ve yangin önlemleri tartisildi

Sektörel Fuarcilik tarafindan bu yil ikincisi 13-14 Ekim 2011 tarihleri arasinda düzenlenen TÜYAK 2011 – Yangin ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi’nde “Hastanelerde Yangin Riski ve Yangin Önlemleri” konusu uzmanlar tarafindan degerlendirildi.

TÜYAK 2011 – Yangin ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi’nin ilk gününde önemli bir konu uzmanlar tarafindan detayli bir sekilde tartisildi. Türkiye Yangindan Korunma Vakfi ile Yangindan Korunma Dernegi Baskani Ismail Turanli’nin oturum baskani olarak yönettigi panele Kazim Beceren (Istanbul Teknik Üniversitesi), Sedat Altindas (Abant Izzet Baysal Üniversitesi), Orhan Akyildiz (Istanbul Itfaiye Müdürü), Ali Süngü (Amerikan Hastanesi), Saadet Alkis (Akdeniz Üniversitesi) ve Aziz Caferov (Bakü Iftaiyesi – Azerbaycan) konusmaci olarak katildi.

Hastane yanginlarinin sebebi elektrik

Istanbul Itfaiye Müdürü Orhan Akyildiz ise oldukça ilginç bilgiler verdigi konusmasinda, Istanbul Itfaiyesi’nin 80 noktada, 600 araciyla ve 4700 personeliyle birlikte ortalama 6 dakika 03 saniyede yangin mahaline ulastiklarini söyledi. Normal binalarda mahsur kalanlari, merdiven uzatarak ya da itfaiye erlerinin sirtlarina alarak tahliye ettiklerini belirterek, hastanelerde yatan hastalarla karsi karsiya kaldiklarinda durumun ne kadar zor oldugunu ifade etti. Akyildiz, hastanelerin içinde bulunan kimsayal malzemelerin ve asiri elektrik yükü tasiyan cihazlarla ayni ortamda bulunduklarini ve durumun da yangin riskini artirdigini söyledi. Akyildiz söyle devam etti:

“Amerika’da bir yilda bin 600, Ingiltere’de bin 700 adet saglik kurulusunda yangin çiktigi tespit edilmistir. Ancak Türkiye’deki saglik kuruluslarinda 2005 – 2011 yillari arasinda çikan sayisi sadece 228 olarak kayitlara geçmistir. Saglik kuruluslarindaki yangin sebeplerine baktigimizda ise ilk sirayi yüzde 70 elektrik kaynakli oldugu görülmektedir. Bunu sigara, sabotaj, kimyasal malzemelerin parlamasi ve patlama oldugu görülüyor.”

Yönetmelik hükümleri yetersiz

Abant Izzet Baysal Üniversitesi’nden Sedat Altindas, Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkinda Yönetmelik’ten hastanelerin sahip olmasi gereken fiziksel özelliklerle ilgili bilgiler vererek en yüksek risk sinifinda yer alan hastanelerle ilgili yer alan hükümlerin yeterli olmadigina dikkat çekti. Hastanelerdeki tahliye alanlarinin yetersiz kaldigini sözlerine ekleyen Altindas, özellikle hastanelere yapilan ek binalarin yeterince denetlenmedigini belirtti.

Hastanelerde yatay tahliyeye uygun olmali

Istanbul Teknik Üniversitesi’nden Kazim Beceren ise hastanelerin yanginlara uygun bir sekilde nasil tasarlarmasi gerektigi üzerine bir konusma yapti. Beceren sunumunda hastanelerin yangin halinde dikey tahliye yerine yatay tahliyeye imkan verecek sekilde yapilmasini ve koridorlarin da en azi iki hasta yataginin geçebilecegi sekilde, genisliklerinin ise en az 2 metre 44 santimetre olmasi gerektigini anlatti. Beceren, hastanelerin en dikkat etmesi gereken diger konunun ise tüm personelin yangin için egitilmesi ve tatbikat yapilmasi gerektigine vurgu yapti. Ismail Beceren ayrica hastanelerde yangin algilama ve yagmurlama sistemlerinin eksiksiz çalismasinin hayati önem tasidigini sözlerine ekledi.

Felaket senaryolari ve tatbikat zorunlu

Amerikan Hastanesi’den Ali Süngü ise hastanelerde duman bölgelerinin su almaya baslayan gemilerde suyun baska bölümlerden ayri tutulmasi islemine benzedigini anlatarak, 2 bin 500 üzerinde detektörü denetlemek, personeli her zaman yangin için hazirlikli kilmak üzere egitim vermek, tatbikat yapmak, olaganüstü durumlar için senaryolar hazirlamak ve gerekli planlamalari yapmakla sorumlu olduklarini aktardi.

Hasta yakinlari zarar veriyor

Akdeniz Üniversitesi’nden Saadet Alkis ise hiç bir yanginin bir digerinin benzeri olmadigini ve her yanginin kendi özgü özellikleri oldugunu, bu sebeple her yanginin detayli bir sekilde arastirildigini söyledi. Personel sikintisi sebebiyle hastanelerde hasta sayisi kadar da hasta yakini oldugunu, bu kisilerin bir yangin sirasindaki tahliyelerdeki bilinçsiz kurtarma ve tahliye davranislari neticisinde pek çok hastanin zarar gördügünü ifade etti. Alkis, hastane yanginlarinin genelde insana dayali, hastane personeline dayali ve hastanenin bina yapisina dayali sebeplerden dolayi kaynaklandigini aktardi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası