Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Moleküler Teshis”i uzmanlari Istanbul’da masaya yatiriyor

Saglikli yasam herkesin en büyük hayali. Bu hayali gerçeklestirme yolunda bilim insanlari ise var güçleriyle çalismaya devam ediyor. Hastaligin erkenden ortaya çikarilmasinda son yillarin en büyük adimlarindan biri olan “Moleküler Teshis” Istanbul’da dünyaca ünlü bilim insanlarinin katilacagi bir sempozyumda masaya yatirilacak.

15 yili asan deneyimi ile ülkemizi biokimya ürünlerinde birçok ilkle tanistiran, sektörün yakindan tanidigi ve dünyaca taninmis birçok ünlü markanin Türkiye distribütörü olan Biodpc’nin sponsorlugunda 16 Ekim 2011 Pazar günü Istanbul Barbaros Point Otel’de “Moleküler Teshisin Halk Sagligi Üzerindeki Etkisi” ana baslikli uluslararasi katilimcili bir toplanti düzenlenecek.

Moderatörlügünü Istanbul Üniversitesi Rektör Yardimci Prof. Dr. Z. Çigdem Kayacan’in yapacagi toplantiya ülkemizden Samsun 19 Mayis Üniversitesi Tip Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali’ndan Prof. Dr. Saban Esen katilacak. Bu iki ismin yani sira yurt disindan Prof. Dr. Fred Tenover, Prof. Dr. Ellen Jo Barron ve Prof. Dr. David Persing gibi dünyaca ünlü isimler de yer alacak.

Moleküler teshiste yenilikçi ve öncü bir sirket olan ABD’li Cepheid firmasinin tip dünyasina kazandirdigi bu yeni sistem alaninda çok ayricalikli bir yere sahip. Söz konusu sistemler ile doktorlarin ihtiyaç duydugu kritik cevaplari moleküler yöntem kalitesinde, kolay, hizli ve kesin bir sekilde 7 gün 24 saat elde etmeleri saglaniyor. Küçük boyutlari ve tam otomatize olusu sayesinde altyapi gereksinimi ve büyük yerler gerektirmiyor. Standart bir moleküler test ve çalismak için gereksinim duyulacak hersey tek bir kartus içerisine toplanmis durumda. Kalitesini yapilmis birçok bilimsel çalisma ile kanitlamis olan sistem tüberküloz tanisinda kullanilan Xpert MTB/RIF kiti içinde Dünya Saglik Örgütü’nün (DSÖ) destegini almis durumda. DSÖ bu kitin kullanimini tavsiye etmekle beraber nasil kullanilacagi konusunda algoritmalarda yayinlaniyor. Bundaki en büyük etken sistemin çalismasi için çok büyük gereksinimlere ihtiyaç duymamasi ve kullaniminin oldukça basit olmasina ragmen verdigi sonuçlarin standartlari degistirecek kalitede olmasi. Ekonomik açidan yaklasildiginda ise bir saat gibi kisa bir sürede hizli moleküler teshis sagliyor. Böylece hastalik teshis süresini kisaltmasi ile hastanin hastanede kalis süresi kisaliyor, antibiyotik tedavisi harcamalari azaliyor, bu etkenlere bagli personel maliyetleri düsüyor, hasta taburcu olduktan sonra devam eden tetkiklerden dogan masraflar azaliyor ve hastanin uzayan tedavi sürecinden kaynakli is kaybi azalmis oluyor. Ayni zamanda, altyapi veya yüksek maliyetli cihaz yatirimi gerektirmeden, MRSA, VRE gibi hastane enfeksiyonu etmenlerinden, tüberküloz tanisina saglik uzmanlarinin ihtiyaç duyduklari cevaplari hizli ve kesin bir sekilde sunuyor. Özellikle hastane enfeksiyonlariyla mücadelede 1 saat gibi bir sürede süpheli hastanin kolonizasyon durumunu bildirmesi sayesinde uygun önlemlerin alinmasini hizli bir sekilde saglayarak çok degerli hastane kaynaklarinin israf edilmesini de önlüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası