Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KadiköySifa Saglik Grubu Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Levent Eminoglu dünyada ilk kez tek kesiden robotik reflü ameliyati yapti!

KadiköySifa Saglik Grubu Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Levent Eminoglu, Robotik Cerrahi ile dünyanin ilk tek kesiden (Single Port) yapilan reflü ameliyatini gerçeklestirerek Dünya Tip Literatürü'ne adini yazdirdi!

Dünyanin ilk Robotik Cerrahi uygulanarak tek kesiden (single port) reflü ameliyatini yapan KadiköySifa Saglik Grubu Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Levent Eminoglu ameliyat ile ilgili sorulara yanit verdi!

Robotik Cerrahi ile ilk Single Port Ameliyatin detaylarini açiklayabilir misiniz?

Robotik Cerrahi yöntemi ile göbek deliginin içinden tek bir kesi yapilarak karin bosluguna girilir. da Vinci SI Robota özgü silikon PORT yerlestirilir. Port'un yüzeyinde çoklu girise olanak saglayan çok delikli bir yüzey bulunuyor. Operasyon için gerekli aletler bu PORT sayesinde içeriye sokuluyor. Önce karaciger içeride askiya aliniyor. Bunun nedeni çalisma alanini kapayan bir yerde olmasidir. Çalisilacak yer yani diyaframin fitik olan bölgesi hazirlaniyor. Yemek borusu askiya aliniyor.Diaframdaki fitik dikilip onariliyor. Midenin fundus denen kismi sarilarak kapak mekanizmasi olusturuluyor ve gerekli denetimleri yaptiktan sonra ayni portdan disari çikiliyor.

Robotik Cerrahi ile Single Port'un hastaya faydasi nedir?

Hastalarimiz olasi oldugunca az aci çekerek ve en küçük kesi ile ameliyat olmayi yegliyor. Bununla birlikte en kisa sürede yeniden gündelik hayatlarina dönme istegindeler. Robotik Cerrahi bunu olasi kiliyor. Tek giris deligi ile yapilan girisimlerde kesi göbek deliginden yapildigindan iz kalmasi söz konusu degil.Çok az agri olusuyor ve hastalarin büyük bir çogunlugu ameliyatin ertesi günü sabah gündelik hayatlarina geri dönebiliyor.

Robotik Cerrahi ile Single Port'un diger yöntemlerden farki nedir?

Robotik Cerrahi ile Single Port'u diger tek giristen yapilan cerrahi girisimlerinden ayiran en önemli fark, diger girisimlerde ameliyat sirasinda ayni delikten çalismanin teknik özellikleri nedeniyle siklikla sag elinizi sol el olarak, sol elinizi sag el olarak kullaniyor olmaniz. Robotik Single Port teknolojisi sayesinde sag el sag el olarak, sol el sol el olarak kullanilabiliyor. Bu durum cerraha daha hizli ve güvenli çalisma olanagi sagliyor.

Robotik Cerrahi egitimi olan her hekim Single Port ameliyati yapabiliyor mu? Single Port girisimi yapabilmeniz için özel egitim almaniz gerekli. Ancak sertifikali cerrahlar Robotik Cerrahi ile Single Port girisimi yapabiliyor. Türkiye'de sadece iki hastanede Single Port girisimi yapabilen robot ve egitimli cerrah bulunuyor.

Neden dünyadaki ilk Robotik Cerrahi ile Single Port girisimi siz gerçeklestirebildiniz?

Reflü cerrahisine odaklanmis olmak ve bu konudaki laparoskopik cerrahi deneyimimizin bu konuda belirleyici oldugunu düsünüyorum.Biz yaklasik 1600 olguluk bir laparoskopik deneyim sonrasi basladik robotik cerrahiye.Laparoskopik tek giris cerrahisinde de yeterli deneyimimiz olustuktan sonra yurt disinda 2 merkezde robotik tek giris cerrahisi egitimi aldik ve Belçikada Dr.Alper Çalis ile birlikte domuz üzerinde de dünyadaki ilk robotik tek giristen reflü ameliyatini da biz yapmistik.

Dünyadaki ilk ameliyat oldugunu nereden biliyorsunuz?

Dünyada kullanilan tüm Robotik Cerrahi cihazlarinin kendilerine ait bir IP numarasi bulunuyor. Bununla birlikte sertifikali tüm cerrahlarin kendilerine ait bir kimlik numaralari var. Her robot günlük olarak yapilan ameliyatlari kaydediyor ve merkeze aktariyor. Böylece her gün dünyada hangi cerrahin, hangi ameliyati yaptigi tespit edilebiliyor. Gerçeklestirmis oldugum Robotik Cerrahi ile Single Port ameliyatinin, yapilan kayitlara göre dünyadaki ilk girisim oldugu bu sekilde onaylandi. Ayrica EAES (Avrupa Endoskopik Cerrahi Dernegi) tarafindan Italya, Torino'da gerçeklestirilen kongrede dünyadaki ilk 'Robotik Cerrahi ile tek kesiden reflü ameliyati' yaptigim tip camiasina açiklandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası