Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ARTRIT ILE SAVAS IÇIN HAREKETE GEÇIN

Artrit Ile Yasam Dernegi’den 12 Ekim Dünya Artrit Günü’nde destek çagrisi

Türkiye’de bagimsiz yasama ve çalisma kabiliyetini olumsuz etkileyen Romatoid Artrit hastaligiyla mücadele eden yaklasik 500 bin kisi olmasina ragmen, bu konudaki toplumsal farkindalik hala çok düsük seviyede. Hastalikla ve bu konudaki düsük bilinç düzeyi ile mücadele etmek için bu yil kurulan Artrit Ile Yasam Dernegi, “Artrit hayatin akisini durdurmadan siz Harekete Geçin” sloganiyla toplumsal destek bekliyor.

Eklemlerde sislik, agri gibi belirtilerle kendisini gösteren, zamanla insanlarin yasamlarina ve çalisma hayatlarina engel olusturan Romatoid Artrit, Türkiye’de çok yaygin olmasina ragmen toplumun bilgisiz oldugu otoimmün bir hastalik. Bugün Türkiye’de yaklasik 500 bin Romatoid Artrit hastasi oldugu tahmin ediliyor. Yapilan bilimsel arastirmalara göre, her bin insandan yaklasik 5-10 kisi bu hastaliga yakalanabiliyor. Kadinlarda, erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülen Romatoid Artritin ortalama baslangiç yasi 40-60 arasi olmasina ragmen, her yastan insan etkilenebiliyor. Romatoid Artrit, genellikle bir eklem hastaligi olarak algilanmasina ragmen, kisi üzerinde çok daha genis etkilere yol açarak birçok organa zarar verebiliyor. Kalp krizi ve inme gibi hastalik risklerini artirarak erken ölüme yol açabiliyor.

12 Ekim mücadelenin baslangici olsun

Artrit hastalarina ve yakinlarina destek olmak ve bu konudaki toplumsal farkindaligi artirmak için bu yil kurulan Artrit ile Yasam Dernegi (ARYAD), herkesi bu mücadelelerine katki vermeye davet ediyor. Dünya Artrit Günü olan 12 Ekim’in artrit ile mücadele için milat olmasini isteyen dernek yetkilileri, “Artrit hayatin akisini durdurmadan siz HAREKETE GEÇIN” çagrisinda bulunuyor.

Avrupa Romatizma Karsiti Ligi EULAR, artrit ile mücadelede bu yilin temasini Move to Improve (Iyilestirmek Için Harekete Geç) olarak belirledi. ARYAD, hareket etmenin hastalik üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekmek üzere Kita Avrupasi’nda baslayan bu hareketi Türkiye sathina yaymayi amaçliyor. Erken teshis, dogru tedavi ve uygun çalisma ve yasama kosullarina ulasmayi amaçlayan artrit ile savas hareketi, Avrasya Maratonu’nda baslayacak. 16 Ekim 2011’de bir kitadan digerine kosacak coskulu kalabaligin içinde ARYAD gönüllüleri de bulunacak.

Artrit ile Yasam Dernegi Baskani Sarah Adut , “Artik 'artrit ve yasam' hakkindaki farkindaligimizi artirma zamani. Artrit sadece basit bir eklem agrisi degil, hastanin bununla yasamayi ögrenmesi gereken ciddi bir rahatsizliktir. Yasli insanlarin rahatsizligi degildir. Hastalar günlük yasamlarini sürdürmekte zorlanirlar. Örnegin, yataktan kalkmak, dislerini firçalamak, giyinmek, ise gitmek gibi tüm hareketler zor ve sancilidir. Artritin tedavisi yoktur. Fakat, erken tani ve dogru tedaviyle hastalar saglikli ve etkin bir hayat sürebilirler. Eklemlerinizde herhangi bir sislik veya agri hissetiginizde “geçer” demeyip hekiminize basvurun. Erken teshis, hayat kalitenizi artirmayi saglayacaktir” dedi.

Artrit hastaligi ile ilgili açiklamada bulunan TRASD Baskani Prof Dr Sebnem Ataman ise “Bu yil dünya artrit günü temamizi ‘iyilesmek için hareket et’ mesajiyla veriyoruz. Bu mesaj fiziksel aktivitenin vücudumuz ve ruhsal durumumuz için ne kadar olumlu ve gerekli oldugunu vurgulamak için seçilmistir. Fiziksel aktivite özellikle romatizmal ve kas-iskelet sistemi hastaligi olan bireyler için çok önemlidir. (hatta ev çevresinde az miktarda yapilani bile).

Romatizmal hastalik tedavisinde taninin erken konulmasinin ve tedavinin bir an önce baslamasinin hastaligin yapacagi kayiplari önleyebildigi bir gerçektir. Romatizmal hastaliklarin en büyük etkisi eklemlerde görülmekte ve hastanin fiziksel aktivitesini engelleyebilmektedir. Fiziksel aktivitenin kisitlanmamasi için verilecek çabalarin erken tani ve tedavi üzerine yogunlastirilmasi gerekmektedir. Birinci basamak hekimlerinin erken artrit konusunda egitilmeleri ve sevk zincirini vakit geçirmeden artritle ilgilenen uzmanlik gruplarina yöneltmeleri gerekmektedir. Ne mutlu ki artik Türkiye’de artritli hastalarin seslerini duyurabilecekleri bir dernek olan “Artritle Yasam Dernegi” kurulmustur. Bu dernek üyelerinin toplumu bilgilendirme, farkindaligi artirma ve artritli hasta haklari ve is güvenceleri gibi konularda çalismalarini bir an once baslatmalari son derece önemlidir’’ seklinde konustu.


Zamaninda ve dogru teshis çok önemli

Artrit hastaligindan etkilenen insanlarin neredeyse dörtte birinin 5 yil içinde çalismayi biraktigi tahmin ediliyor. Hastalarin, toplumun esit mensuplari olarak bagimsiz yasama hakkini saglamak için su unsurlar önem tasiyor:

• Artritin etkisi ve getirdigi yüklerin daha iyi anlasilmasi, bunun bilincinde olunmasi,

• Zamaninda ve dogru teshis, en yüksek tedavi standartlarina esit erisim, kullanima hazir kapsamli destek hizmetleri,

• Yeni tedavilerin degerlendirilmesinin sadece saglik bakim perspektifi ile sinirli kalmayarak, sosyal unsurlari da içermesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası