Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEME ONARIMI BIR LÜKS DEGIL GEREKLILIK

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel ve DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü Kurucu Baskani Psikolog Emre Konuk, 15 Ekim Meme Sagligi Günü dolayisiyla, meme kanserinin kadinlar üzerindeki etkisine fiziksel ve psikolojik tüm yönleriyle deginerek, hastalik sürecine yönelik önemli açiklamalarda bulundu. Meme kanseri ile ilgili bilinen-bilinmeyen tüm detaylarin ele alindigi toplantida, Yücel, meme kanserinin sehirli kadinlarda kirsal alanlarda yasayanlara oranla daha fazla görüldügüne dikkat çekti. Prof. Dr. Yücel, hastalarin kanser sonrasi normallesme sürecine daha kolay girebilmeleri için iyi bir meme onariminin önemine deginirken; Emre Konuk ise meme onariminin kanser hastalarinin rahatsizliklariyla bas etmede psikolojik olarak son derece faydali oldugu ve bu yöntemle hayata bagliliklarinin tekrar saglandigini söyledi.

Ülkemizde her yil 30 bin kadin meme kanserine yakalaniyor. Her sekiz kadindan biri hayatinin bir döneminde meme kanserine yakalanma riskini tasirken, meme kanseri, sehirli, az çocuk yapan, yüksek sosyokültürel seviyeye sahip kadinlari daha fazla yakaliyor. Son yillarda yapilan etkili kampanyalar, bu hastaligi erken dönemde yakalama ve iyilesme sürecini olumlu yönde etkiliyor. Tüm bu bilinçlenme süreci beklentilerin de yükselmesine etki ederken, sehirli kadinlar iyilesmenin yani sira eski dogal bütünlüklerine bir an önce kavusmak, hastaligin neden oldugu psikolojik sorunlardan bir an önce kurtulmak istiyor.

Kanserden sadece kurtulmak yetmiyor; fiziksel ve psikolojik onarim da gerekiyor…

Meme kanseri sonrasi meme onarimlari ve hastalar üzerindeki psikolojik etkileri konusunda alanlarinda uzman iki önemli isim; Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel ve DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü Kurucu Baskani Psikolog Emre Konuk, 15 Ekim Meme Sagligi Günü nedeniyle biraraya gelerek, Türkiye’de kanser sonrasi meme onarimlarinin fiziksel ve psikolojik açidan önemine degindi ve bilinmeyen-yanlis bilinenleri anlatti. Dr. Akin Yücel, meme kanserine yakalanan her kadinin, tedavinin baslangiç asamasinda onarim seçenekleri konusunda bilgilendirilmesinin önemini vurgulayarak; kadinlarin bu konuda bilgilendirilmelerinin geçtigimiz yil FDA (Amerikan Gida ve Ilaç Dairesi) tarafindan zorunlu hale getirildigini belirtti. Ülkemizde hastalarin bu konuda yeterince bilinçlendirilmedigine dikkat çeken Dr. Yücel, meme onarimlari ile ilgili olarak sunlari söyledi: “Dünyada ve Türkiye’de meme kanseri konusunda toplumsal çapta önemli bir farkindalik ve duyarlilik olusturuldu. Bu sayede erken evrede yakalanan kanser vakalari büyük oranda artti ve meme kanseri sonrasi sagkalim oranlari eskiye nazaran yükseldi. Ayni bilincin kamuoyuna yeterince anlatilmayan meme onarimi konusunda da olusturulmasi çok önemli. Meme onarimi tüm dünyada meme kanseri tedavisinin önemli bir parçasi olarak kabul ediliyor ve bir gereklilik haline geliyor. Erken olgularda kanser cerrahisi yapilirken, ayni zamanda onarim süreci de baslatiliyor. ABD de geçtigimiz yil 93 bin kadina meme onarimi cerrahisi uygulandigi biliniyor. Ülkemizde ise bu sayi çok düsük… çünkü sahip olunan bilgi ve bilinç yetersizligi ülkemizdeki kadinlarin meme onarimini hala bir lüks olarak görmelerine sebep oluyor. Meme onarimi ameliyatlari hastalari fiziksel ve ruhsal olarak son derece olumlu yönde etkilerken; yasam kalitelerini de yükseltiyor. Bu konuda bilgilendirilmeyen hastalar ise ne yazik ki önemli bir tedavi firsatini kaçirmis oluyor” dedi.

Meme onarimi yaptirmayanlar sadece organlarini degil ailelerini de kaybedebiliyor…

DBE Kurucu Baskani Psikolog Emre Konuk, 15 Ekim Meme Sagligi Günü sebebiyle yaptigi konusmada, kansere yakalanan hastalarin, doku ve organ kaybi ile bas etme yöntemleri üzerinde dururken, özellikle genç yastaki kadinlarin bu durumdan daha fazla etkilendigini söyledi. Erken yasta kansere yakalananlarin fiziksel görünümlerinin psikolojilerine önemli yansimalari oldugunu belirten Konuk, bu hastalarin hayata tekrar baglanmasi, yasamsal süreçlerinin iyilesmesi ve hayat kalitelerinin artmasi için meme onarimlarinin büyük önem tasindigini vurguladi. Organ kaybi yasayan evli hastalarin bu süreç içinde büyük özgüvensizlik yasadigina deginen Konuk, hastaligin aile iliskilerine de yansidigi ve bosanmalara sebebiyet verebildiginin altini çizdi. Kanser cerrahisi sonrasi meme onarimi islemlerinin hastalarin psikolojisini son derece olumlu etkiledigini belirten Akin Yücel ise, onarim sürecinde hastanin hayata bagliliginin arttigini, hastaliga karsi mücadele isteginin yükseldigini ve bu durumdan esler arasindaki dayanismanin da olumlu etkilendigini söyledi.

Psikolog Emre Konuk ise sözlerine söyle devam etti: “Kanser, özellikle meme kanseri gibi hastaliklar ve organ kaybi, terk, ihmal, dislanma, kayip, özgüven yitimi ve benzeri gibi her zaman tasidigimiz temel bazi korkulari tetikler… Asilmasi için bir seyler yapilmazsa kalici hale gelir. Kisi normal olarak günlük yasaminda beslendigi kaynaklardan uzaklasir ve büyük ölçüde, yasadigi soruna odaklandigi bir yasam ön plana çikar. Bu travmatik bir yasantidir ve is hayatindan özel hayata tüm yasama damgasini vurabilir. Sürecin daha en basinda iken profesyonel bir yardim almanin önemli faydasi vardir. Bu noktada yardim istenecek profesyonelin, travma ve travmatik yasanti alaninda deneyimli olmasi, çalismanin verimini artirir.

Zaten problemli olan bir iliski söz konusu ise hastalik ve sonrasi süreç bosanmaya kadar gidebilir. Meme onarim ameliyatlari, genelde hasta psikolojisini, aile yasantisini ve kisinin kendisiyle olan iliskisini olumlu yönde etkiler. Bu süreç kisinin kimligi ile ilgili sorunlar yarattiginda profesyonel yardimin ihmal edilmemesi gerekir. Sorunlarin asilmasinda yakin aile bireylerinin ve diger yakinlarinin rolü büyüktür. Bu nedenle sorunun asilmasina katkida bulanabilecek herkesin profesyonel yardim sürecine dahil edilmesi yerinde olur. Sorunun çözümü ise temel korkularin giderilmesi ve hayatin eskisi gibi devam edebilecegi duygusunun yeniden kazanilmasina baglidir.”

Çocuk dogurmadiysaniz, erken adet gördüyseniz dikkat!

Meme kanseri, deri kanserlerinden sonra kadinlarda en sik görülen kanser türü. Kadinlarda kansere bagli ölüm nedenleri arasinda, akcigerden sonra meme kanseri ikinci sirada yer aliyor. Amerikan Kanser Dernegi’nin verilerine göre dünyada her yil 1,3 milyon kadina meme kanseri teshisi konuluyor; her yil 465 bin kadin ise bu nedenle hayatini kaybediyor. 1970’lerden bu yana meme kanserinin görülme sikliginda artis yasaniyor. Bunun en önemli nedeni olarak tani imkanlarinin artmasi ve meme kanserlerinin çok erken evrelerde yakalanabiliyor olmasi gösteriliyor.

Yasam tarzi meme kanserine yakalanmakta önemli etken oluyor. Çocuk dogurmayan, büyük sehirde yasayan, erken adet görmeye baslayip geç menopoza giren ve menopoz sonrasi hormon kullanan kadinlar en büyük riski tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası