Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Damgalama karsiti mücadelemiz sürecek

BRSHH Bashekimi Doç. Dr. Erhan Kurt, toplumlarda bazi kisi ya da gruplarin, yasadiklari damgalama ve önyargi sebebi ile birtakim hak ve menfaatlerden yoksun kaldigini söyledi. Kurt, “Damgalama karsiti mücadelemiz tüm hiziyla devam edecektir” dedi.

Dünya Ruh Sagligi Haftasi etkinlikleri çerçevesinde Istanbul Saglik Müdürlügü ve Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A Hastanesi tarafindan Taksim Metrosu Sergi Salonu’nda 10 Ekim Pazartesi günü, Istanbul Il Saglik Müdürü Prof. Dr. Ali Ihsan Dokucu, BRSHH Bashekimi Doç. Dr. Erhan Kurt, saglik müdür yardimcilari, ruh sagligi çalisanlari, hastalar ve hasta yakinlarinin katilimiyla bir toplanti gerçeklestirildi.

Istanbul Il Saglik Müdürü Prof. Dr. Ali Ihsan Dokucu, toplantida yaptigi konusmada, ruh sagligi hizmetlerinin daha çok kamu kaynaklari ile yürütülmeye çalisildigini söyledi. Temel saglik hizmetlerinin, bireyin beden sagligi ile beraber ruh sagligini da içerdigini belirten Dokucu, hastane temelli ruh sagligi hizmetlerinden toplum temelli ruh sagligi hizmetlerine geçilmekte oldugunu ifade etti. Dokucu, toplum ruh sagligi merkezlerinin önümüzdeki yillarda yayginlasacagini dile getirdi.

BRSHH Bashekimi Doç. Dr. Erhan Kurt ise, Dünya Ruh Sagligi Günü’nün 1992 yilindan beri 10 Ekim’de kutlanmakta oldugunu belirterek, Türkiye’de Ruh Sagligi Eylem Plani’nin 5 Eylül 2011 tarihinde resmi olarak yürürlüge girdigini söyledi. Erhan Kurt, “Ruh Sagligi Eylem Planinda” belirtilen ortak amaç dogrultusunda; Zeytinburnu ve Bakirköy olmak üzere iki Toplum Temelli Ruh Sagligi Merkezi açildigini, her iki merkezin de bölgelerinde bulunan agir ruhsal hastaligi olan kisilere ruh sagligi hizmetleri verecegini kaydetti.

Bugüne kadar BRSHH olarak stigma (damgalama) ile mücadeleyle ilgili bir çok etkinlik gerçeklestirdiklerini belirten Kurt, “Beylikdüzü TÜYAP fuar ve kongre merkezinde 3 gün süren stigma karsiti kampanya yaptik. Olumlu geri bildirimler aldik. Yine hastalarimizin siirlerinden olusan Düsünen Sarkilar albümü Bilim Ilaç ve sanatçilarimizin destegi ile olusturulmus ve müzik marketlerdeki yerini almistir. Albüm yapmak için çikilan yolda amaç; ruhsal hastaligi olan bireylerin de üretken olabilecegini somut olarak topluma göstermekti. “Damgalamayin” mesajin tekrar vurgulayabilmekti. BRSHH bünyesinde tüm saglik çalisanlarinin katildigi “Stigma ile Mücadele Proje Yarismasi” düzenlenmistir. Yapilmakta olan“Stigma ile Mücadele” çalismalarinin önümüzdeki dönemde ulusal platformlara tasinmasi planlanmaktadir” diye konustu.

Saglik Müdür Yardimcisi Uz. Dr. Abdülkadir Tabo da konusmasinda kisaca agir ruhsal bozuklugu olan kisilerin uzun süre hastanelerde tutulmasinin, bu kisilerin damgalanma ve dislanmalarina neden oldugunu belirterek, bu kisilerin toplum içinde tedavi edilmeleri gerektigini söyledi.

BRSHH Klinik Sefi Dr. Sahap Erkoç, ülkemizdeki ruhsal bozukluklarda rehabilitasyon hizmetlerinin tarihçesi hakkinda bilgi verirken, BRSHH Gündüz Hastanesi Koordinatörü Uzman Dr. Ayla Yazici da, ruhsal bozukluklarda rehabilitasyon uygulamalari hakkinda açiklamalarda bulundu.

Program, Müzik Ögretmeni Volkan Uruk ve Uzman Dr. Vedat Bilgiç’in, BRSHH’ta yatan hastalarin söz ve beste çalismalarindan olusturulan “Düsünen Sarkilar” adli albümden seslendirdikleri sarkilarla sonlandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası