Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Okulda Diyabet Programi’ egitimcileri ve saglik uzmanlarini Ankara’da bulusturdu.

81 ilden 300’e yakin ögretmen ve saglik uzmani , “Çocukluk çaginda diyabetin önlenmesi, bakim ve tedavisinin gelistirilmesini” amaçlayan “Okulda Diyabet Programi” çerçevesinde 10 Ekim 2011’de Ankara Dedeman Otel’de bir araya geldi. Milli Egitim Bakanligi, Saglik Bakanligi, Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Dernegi tarafindan yürütülen ve sanofi-aventis tarafindan kosulsuz desteklenen “Okulda Diyabet Programi” çerçevesinde düzenlenen toplantida okul kantinleri genelgesi de masaya yatirildi.

Türkiye’de bir ilk olan ve geçtigimiz sene hayata geçirilen “Okulda Diyabet Programi” (ODP) çerçevesinde ögretmenlerin çocuklarda diyabet, sismanlik ve saglikli beslenme konularinda egitilip bilinçlendirilmesi ve bu yolla saglikli nesillerin yetistirilmesi amaçlaniyor.

Saglik Bakanligi Diyabet Kontrolü programi kapsaminda, Milli Egitim Bakanligi, Saglik Bakanligi ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Dernegi tarafindan yürütülen ve sanofi-aventis tarafindan kosulsuz desteklenen “Okulda Diyabet Programi” ile hedef, Türkiye’de 750 bin ögretmen ve 17 milyon ögrenciye ulasarak çocuklarda diyabet belirtileri konusunda farkindalik olusturmak.

“Okulda Diyabet Programi” ile tüm Türkiye’ye ulasmak ve daha fazla kisiyi bilinçlendirmek için tüm okullarda diyabet ve saglikli beslenme egitimi verilmesi hedefleniyor. Diyabetli çocuklari izleyen Çocuk Endokrin Merkezleri de yil içinde 50’den fazla bilgilendirme toplantisi yapacak.

“Türkiye’de 20 bine yakin diyabetli çocuk yasiyor”

81 ilden gelen ögretmenlerin, saglik uzmanlarinin, Saglik Bakanligi ve MEB yetkililerinin bir araya geldigi toplantida; çocuklarda diyabet ve ögretmenin rolü, çocuklarda sismanlik, saglikli beslenme ve okullardan beklentiler konularinda sunumlar yapildi.

Toplantiya katilan Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dali Baskani ve ayni zamanda ODP Proje Koordinatörü Prof. Dr. Sükrü Hatun, Türkiye’de çocuklarda diyabet ve obezitenin çok önemli birer sorun haline geldigini ancak bununla ilgili farkindalik seviyesinin oldukça düsük olduguna dikkat çekti: “Türkiye’de 6–16 yas grubunda obezite sikligi son 8 yilda % 5’den % 10’a yükseldi. Bu oran ekonomik durumu iyi olan kesimde % 16’larda seyrediyor. Bu çocuklarin en az üçte biri eriskin dönemde obezite ve diyabet riski tasimaktadir. Zira Türkiye’de bugün 15–20.000 civarinda diyabetli çocuk var ve bu sayiya her yil 1700 civarinda yeni vaka ekleniyor. Bu çocuklarin çogu egitim ortamlarinda sorunlar yasiyorlar. Mesela diyabetli çocuklarin ders sirasinda ara ögün almalarina ve tuvalete gitmelerine izin verilmelidir. Okullarda kan sekeri ölçümü ve insülin yapilmasi için mekânlar olusturulmalidir. Yatili okullarda diyabete uygun beslenme için kolaylik saglanmalidir. “Okulda Diyabet Programi” sayesinde ögretmenlerimiz diyabet bulgularini ögrenerek çocuklarda diyabeti erken fark edebilir ve tehlikeli bir tablo olusmadan tani konmasini saglayabilirler.”

“Projenin paydaslari, çocuklarin yasam kalitesini yükseltmek için çalisiyor”.

Projeye kosulsuz destek veren sanofi-aventis Ülke Müdürü Olivier Guillaume, sosyal sorumluluk çalismalarinin sirket performansini gelistirmek için özel önem tasidigini söyledi.

Olivier Guillaume, sanofi-aventis olarak diyabeti insanlara saglik hizmeti sunma çabalarinda merkeze koyduklarini ve 85 yildir bu alanda çalistiklarini söyledi: “Bu süre boyunca diyabet hastalik yönetimi konusunda, hastaligin önlenmesinden en uygun tedaviye kadar genis bir alanda deneyim kazandik. Bu kapsamda geçtigimiz senelerde diyabet hastalik yönetimi programi gelistirdik. Bu programin altinda saglik otoriteleri ve sivil toplum kuruluslariyla gerçeklestirdigimiz projeler var. Okulda Diyabet Programi da bunlardan biri. Bugün Türkiye’nin her kösesinden, çocukluk çagi diyabeti konusunda özveriyle çalisan saglik uzmanlari ve egitimcilerin bir araya geldigi bu toplantiya katilmaktan memnunum. Egitimcilerin ve saglik uzmanlarinin diyabetli çocuklarin yasam kalitelerini artirma çabasinda liderligi aldiklarini görmek çok duygulandirici. Bu programa destek olmaktan sanofi-aventis olarak gurur duyuyoruz” dedi.

Okul kantinleri genelgesi uygulamalari gözden geçirildi.

300’ü askin kisinin katildigi toplantida, okul kantinleri genelgesinin uygulamalari da gözden geçirildi. Ayrica 14 Kasim 2011 haftasinda Türkiye’deki yaklasik 60 bin okulda müfredata girecek olan “Çocuklarda Diyabet”, “Çocuklarda Sismanlik ve Saglikli Beslenme” derslerinin içerigi üzerinde çesitli fikir önerileri gelistirildi.

Sisman çocuk sayisinin 2 milyona ulastigi varsayilan Türkiye’de çocuklarda diyabet, sismanlik ve saglikli beslenme konularinda ulusal düzeyde bir bilinç olusturulmasi amaciyla hazirlanan “Okulda Diyabet Programi”nin diger adimlarini ise “Beslenme Dostu Okul Sertifikasyonu” ve “Diyabetli Çocuklara Burs Programi” gibi projeler olusturuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası