Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mobbing’zede misiniz?

Isyerinde hayatiniz kabusa mi döndü ? Sürekli firça atan bir müdürünüz mü var? Her sabah “Bugün basima ne gelecek, acaba istifa etsem mi?” diyorsaniz dikkat! Siz de bir ‘mobbing’zede olabilirsiniz…Özel Avusturya Sen Jorj Hastanesi Uzman Psikolog Sinem G.Sahin konu ile ilgili önemli bilgiler verdi.

MOBBING NEDIR?

Bir kisiyi isten attirmak ya da kisiyi bezdirip istifa etmesini saglamak amaciyla sistematik olarak yapilan psikolojik taciz mobbing olarak adlandirilmaktadir. Genelde yas, irk, cinsiyet ayirimi gözetmeden yapilan kötü davranislari, tacizleri ve alaylari içerir. Cinsiyet ayirimi mobbing nedenlerinden biri olarak görülmese de istatistiklere bakildiginda buna en çok maruz kalanlarin kadinlar oldugu ve maalesef ki kadinin kendi hemcinsi tarafindan hedef seçilme oraninin bir erkegin kadini hedef seçme oranindan fazla oldugu ortaya çikmaktadir.

Bu kavrami gün yüzüne çikaran ve dikkatleri çeken psikiyatr Dr. Heinz Leymann 80’li yillarda Almanya’da bu konu üzerine yogun çalismalar yapmistir. Fakat günümüzde hala bu kavrama gerektigi kadar önem gösterilmemekte, özellikle ülkemizde göz ardi edilmektedir. Halbuki arastirmalar her is yerindeki on kisiden neredeyse üçünün mobbingzede olabilecegini gösteriyor. Bu durum, mutsuz çalisanin is yerindeki verimini düsürerek ve sürekli çalisan degisimine yol açarak hem is yerinin kazancini çok olumsuz yönde etkiliyor hem de kisileri psikolojik ve fizyolojik sagligindan ediyor.

Peki mobbing süreci nasil isler? Kisiler arasinda ya da grupla kisi arasinda herhangi bir konu üzerinden anlasmazlik ya da bir çatisma ile baslar. Bu ilk süreçte henüz mobbing degildir. Ama ardindan psikolojik saldirilar gelir, iste o zaman mobbing baslamistir. Sonrasinda yönetim devreye girer ve çalisanin kendini suçlu hissedip dogru ifade edememesi yada yönetimin farkindaliginin olmamasi yüzünden mobbingzede uyumsuz, zor yada ruhsal sorunlari olan bir çalisan olarak lanse edilir. Sonunda da isten çikarilir veya kendisi dayanamayip istifa eder. Ama süreç bunla da bitmez; bu olayin yarattigi stres bozuklugu devam eder ve kiside psikolojik ve fizyolojik bir yigin hastaliklar gözükmeye baslar. Ayrica kisinin baska bir is bulmasi da eski is yerindeki kötü referansi sonucu riske girer.

Mobbingzede Olup Olmadigimizi Nasil Anlariz ?

Eger is ortaminizda sosyal iliskilerinize bir blokaj konmussa; kimse sizinle konusmuyor ve varliginiz reddediliyorsa, ayni zamanda arkanizdan konusulup alay ediliyorsaniz, yaptiginiz is mantikli gerekçelere dayatilmadan sürekli olarak elestiriliyor ve bu elestiriler artik özgüveninizi zedeleyici bir boyuta ulasiyorsa, özellikle yapmaniz gereken, verimli oldugunuz is disinda islere yigiliyorsaniz ve bu artik sizi hem psikolojik hem fiziksel olarak zorlamaya basladiysa durup düsünmenizde ve hatta bir uzmana basvurmanizda yarar var.

Her Isyerinde Olabilecek Çatismayla Mobbing Arasindaki Farki Iyi Ayirt Etmek Lazim

Kurum içerisinde olusan her çatismayi, her anlasmazligi, bireylerin birbirine yaptigi her elestiriyi mobbing olarak degerlendiremeyiz. Farkli karakter ve düsüncelere sahip insanlarin bir arada is yaptigi ortamda bu tür durumlar olasidir. Bunun mobbing oldugunun sinyalini bize amaci, planliligi ve sürekliligi gösterir. Eger amaç o isin verimliligini arttirmak ya da isle alakali karsi görüslerden kaynaklanan anlasmazligi vurgulamak adina girilen bir çatisma degil de kisinin isten uzaklasmasini saglamaksa, bu amaç dogrultusunda sistematik bir sekilde kisiye karsi onu ezici planlar yapiliyorsa ve kisi buna tesadüfen bir kere degil bir çok kere maruz kaliyorsa bu mobbingtir.

Hangi Kurumlarda Daha Sik Rastlanir?

Mobbing aslinda tüm sektörlerde görülebilen bir durum. Özellikle ülkemizdeki gibi issizligin yogun oldugu ve bu yüzden çalisanin deger kaybettigi durumlarda daha da artiyor. Is yerlerindeki bazi faktörler mobbingin ortaya çikma olasiligini arttirabiliyor. Eger is ortami çok fazla stresli ya da çok fazla monoton ise, kisiler bu stresi birbirine aktarabiliyor ve ya monotonlugu atmak için birini kendine hedef seçip onu yildirmaya çalisirken eglenebiliyor. Yönetim kadrosunda ve yapisinda birden bire beklenmedik degisimler oldugunda da iç çatismalar mobbingle sonuçlanabiliyor. Ya da idari kadrodakilerin iletisim becerileri zayif, liderlik yetenekleri kötü ise ayni sekilde mobbinge zemin hazirlanabiliyor. Arastirmalara bakildiginda özel sektörde %30, kamu sektöründe %40 oraninda mobbing oldugu ve bunun özellikle egitim ve saglik alaninda toplandigi görülüyor.

Mobbingzedelerin Genel Özellikleri

Mobbingzedelerin karakterlerine yönelik bir genelleme yapilamasa da islerine bakis açilarinda benzerlikler görülmüstür. Hemen hemen hepsi isini mükemmel yapmaya çalisan, is yerine bagli, yaratici ve çogunlukla yetenekleri mobbing uygulayan kisiden daha üstün görüldügü için hedef seçilen kisilerdir. Bu kisiler is yerine bagliliklarindan veya baska bir yerde is bulamayacagini düsündügünden, özgüven eksikliginden veya bu olanlarin suçunu kendisinde aramasindan dolayi mobbinge katlanma egilimindedirler.

Mobbing Uygulayanlarin Yapisi

Dr. Leymann, mobbing uygulayanlarin özdegerleriyle ilgili sorunlari oldugunu vurguluyor. Özdeger sorununun yarattigi kendine güvensizligi, asagilik kompleksini ve kiskançligi saklamak için giristigi çabalar ise kiside asiri kontrolcü, alingan, kavgaci ve iktidar hastasi bir imaj yaratiyor.Bu kisilerin duygularini kabul ve ifade etmekte zorlanan kisiler olduklari görülüyor.

Mobbing Psikolojimizi Nasil Etkiler ?

Mobbingin çalisana etkisi, is yerindeki mutsuzluktan çok daha öteye gitmektedir. Kisilerde özgüven zedelenmeleri ve öz deger kaybiyla baslayan süreç, içe kapanmaya ve agir depresyonlara kadar varabilmektedir. Müdahale edilmemis ve süreci ilerlemis mobbing vakalarinda travma sonrasi stres bozuklugu, uyku bozukluklari, yeme bozukluklari görülebilmekte, kisilerde fizyolojik rahatsizlik olarak beliren ( özellikle mide ve ciltte) ama kökeni psikolojik olan çesitli psikosomatik rahatsizliklar olusabilmektedir. Maalesef en uç noktada sonu intihara kadar varabilen mobbing durumlari vardir. Dr. Leymann bir çalismasinda Isveç’te intiharlarin % 15’inin mobbing kaynakli oldugunu ortaya koymustur.

Nasil Önlenir?

Mobbingi önlemenin ilk basamagi onunla ilgili farkindaliktan geçiyor. Mobbinge maruz kalan kisinin öncelikle onu olagan is yeri çatismalarindan ayirip bunun taciz boyutuna varan bir durum oldugunu fark etmesi gerekiyor. Sonrasinda bu durumun kendisinden tamamen bagimsiz oldugunu, psikolojik bir kavram olarak tanimlandigini ve baskalarinin da basina gelebildigini anlamasi ve suçu kendinde aramayi birakarak harekete geçmesi gerekmektedir. Ilk eylem bunu uygulayan kisilere sözel ve davranissal tacizlerine son vermelerini direk belirtmektir. Bu konuyla ilgili kendisine taniklik edebilecek bir is arkadasi olmasi ona yarar saglayacaktir. Verilen gereksiz islerin ve olusan olaylarin yazili bir dokümanda olmasi bunu üst makamlara bildirirken elinde delil olusturmasi açisindan önemlidir. Isyerinde gerekli yerlere (insan kaynaklari yada üst yönetim gibi ) basvurma konusunda geç kalinmamasi mobbingin yaratacagi tahribatin azamiye indirilmesi açisindan önemlidir. Bu zorlu bir süreç oldugundan psikolojik destek almak yararli olacaktir.

Bireysel çabalarin ötesinde, ülkemizde artik bu kavram daha dikkate alinarak kurumsal düzenlemeler yapilmali,is yerlerinde mobbing tanimlanmali, isveren ve çalisan bu konuda bilinçlendirilip net yaptirimlar olusturulmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası