Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


METABOLIK SENDROM, KENTLI KADINLARI TEHDIT EDIYOR!

Ülkemizde her 3 kadindan 2'si ve her 2 erkekten biri Metabolik Sendrom için yüksek risk göstergesi olan sismanlik kriterlerine sahip. Kalp damar hastaliklari ile diyabete yakalanma riskini ciddi oranda artiran Metabolik Sendrom her 3 kisiden birini etkisi altina aliyor. En çok da masa basinda çalisanlar ve kentte yasayan kadinlar bu hastalikla savasmak zorunda kaliyor.

Metabolik Sendrom, kalp damar hastaliklari ve diyabet olusumunu hazirlayan sismanlik, yag/kolesterol metabolizmasi bozukluklari, yüksek tansiyon ve seker metabolizmasi bozukluklarinin (gizli seker problemleri) bir arada bulundugu bir tablo olarak tanimlaniyor. Bu faktörlerin ortak noktalari ise insülin direnci yoluyla olusmalari. Tüm dünyada ve ülkemizde Metabolik Sendrom görülme sikligi hizla artiyor. Altta yatan neden ise bu sendromun en önemli kriteri olan ve çagimizin hastaligi olarak nitelendirilen obezite görülme oraninin giderek artmasi. Acibadem Fulya Hastanesi’nden Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmani Doç. Dr. Rüstü Serter, Metabolik Sendrom tanisi konmus olan hastalarda diger insanlara göre kalp damar hastaliklarinin 2- 3 kat, diyabetin ise 3- 6 kat daha fazla görüldügü uyarisinda bulanarak, “Iste bu yüzden Metabolik Sendrom’un önlenmesi ya da erken dönemde tedavi edilmesi yasamsal önem tasiyor. “ uyarisinda bulunuyor.

Her 3 kadindan 2’si bu hastalikla savasiyor

Modern yasam tarzi, artan teknoloji ve buna bagli degisen aliskanliklar ile azalan günlük hareket miktari Metabolik Sendrom’un en önemli nedenlerden birini olusturuyor. Bir diger önemli sebep ise sagliksiz, yagdan ve kaloriden zengin hazir besinlerle beslenmedeki artis. Ülkemizde yapilan METSAR çalismasina göre; 20 yas üzeri eriskinlerde Metabolik Sendrom sikligi erkeklerde yüzde 29 iken bu oran kadinlarda yüzde 41’e yükseliyor. Acibadem Fulya Hastanesi Endokrinoloji Uzmani Doç. Dr. Rüstü Serter, bu artisi kadinlarda metabolizmanin daha yavas çalismasinin sonucu obeziteye daha yatkin olmalarina bagliyor. Ülkemizde kadinlarin çalisma hayatina katiliminin düsük olmasi, teknolojik alanindaki gelismelerin yasami kolaylastirmasi ve sportif aktivitelere zaman ayirmama gibi nedenlerle özellikle kentte yasayan kadinlarda Metabolik Sendrom daha sik görülüyor.

Bel çevresi genisligi en önemli risk faktörü

Diger risk faktörleri olmadan abdominal obezitenin (sismanlik) tek basina tespit edilmesi Metabolik Sendrom gelisimi için önemli bir risk olusturuyor. Yapilan çalismalar kalp damar hastaliklari ile iliskili olan abdominal obezitenin en önemli belirleyicisinin ise bel çevresi ölçümü oldugunu gösteriyor. Bunun sebebi ise Metabolik Sendrom’un temelini olusturan insülin direncinin özellikle karin bölgesinde yerlesen yaglar ile artmasi. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmani Doç. Dr. Rüstü Serter, insülin direncinin en kolay bel çevresi ölçümü ile belirlendigini belirterek, “Bel çevresinin erkeklerde 102 kadinlarda ise 88 santim üzerinde olmasi riskin arttigini gösteriyor ve Metabolik Sendrom tanisi için gerekli kriterlerden birini olusturuyor” diyor. Son yillarda yapilan çalismalar daha düsük ölçümlerde bile riskin arttigini gösteriyor. Dolayisiyla bu rakamlar daha da asagi çekilerek bel çevresinin üst sinirinin erkeklerde 94, kadinlarda ise 80 santim olmasi isteniyor.

Tani için 3 kriter yeterli!

Asagida yer alan ölçümlerden 3’ünün yüksek olmasi Metabolik Sendrom tanisi için yeterli geliyor.

• Karin bölgesi sismanligin belirleyicisi olan bel çevresinin genis olmasi,

• Kan basincinin yüksek olmasi,

• Kan yaglarindan trigliseridin yüksek olmasi,

• Faydali yag grubu HDL kolesterolün düsük olmasi,

• Kan sekerinin yüksek olmasi.

Tedavide öncelikli hedef insülin direncini yok etmek!

Doç. Dr. Rüstü Serter, asagida yer alan önlemler alindigi takdirde Metabolik Sendrom’un önlenebildigine veya hastalik olusmussa tedaviden basarili sonuçlar elde edilebildigine dikkat çekiyor.

• Insülin direnciyle mücadele edilmeli: Metabolik Sendrom tedavisinde temel yaklasim hastaligin bünyesinde mevcut olan farkli riskleri ayri ayri tedavi etmek olsa da, hepsinde ortak neden olan obezite ve buna bagli insülin direnci ile mücadele esas hedefi olusturuyor. Diger riskler gelismeden obezite tedavi edilir veya engellenirse Metabolik Sendrom önlenebiliyor.

• Saglikli beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmali: Saglikli yasam tarzini kalici olarak benimsemek Metabolik Sendrom’u önlemenin en önemli yaklasimini olusturuyor.

• Testler yaptirilmali: Özellikle ailesinde diyabet, 50 yas öncesinde kalp damar hastaligi veya hipertansiyon olanlar varsa, bu hastaliklara yönelik kontrollerini ve seker yükleme testini mutlaka erken dönemde yaptirmalari gerekiyor.

• Risk faktörleri tedavi edilmeli: Metabolik Sendrom gelismisse bu önlemlere ek olarak hipertansiyon, bozuk kan yagi düzeylerinin ve kan seker düzeylerinin tedavisi gerekiyor. Bu yolla hem diyabet hem de kalp damar hastaligi riski azaltiliyor.

• Stresten uzak durmali: Artan stres hormonlari yagin karin bölgesinde birikimine ve insülin direncine olumsuz katkida bulunuyor. Ayrica stresli bireylerde atistirma, sagliksiz yasam biçimi gibi nedenlerle obeziteye egilimi artiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası