Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEL SOGUKLUGU KADINLARDA DA GÖRÜLÜYOR

Erkeklerde görülen bir hastalik gibi algilanan “Bel Soguklugu” cinsel yolla kadina da kolaylikla bulasiyor ve genital sistemde ciddi hasarlar olusturabiliyor.

Hastaligin belirtilerinin erkeklerde daha sik görüldügünü ve tanisinin akintinin özelliklerine göre daha kolay konuldugunu belirten Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci; cinsel yolla yayilan “Bel Soguklugu” nun (Gonore) kadinlar için ciddi problemler olusturabilecegine dikkat çekiyor. Hem erkekte hem de kadinda belirtileri görülmese de hastaligin olusabildigini, cinsel aktivitenin sik oldugu genç yaslarda daha çok görüldügünü ve özellikle kadinlarda “pelvik enfeksiyona” (yumurtalik iltihabina) yol açtigini belirtiyor. Dr. Partalci; Amerika’ da kadinda kisirlik olusmasina neden olan etkenler arasinda yumurtalik iltihabina bagli Fallop tüpü tikanikliklarinin ilk siralarda yer aldigini, Türkiye’de ise saglikli veriler toplandiginda bu sonuçlarin çok benzer olacagini vurguluyor.

Üreyememe ve Gebe Kalamama Nedeni

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci; bel soguklugunun erkekte sperm kanallarinin, kadinda Fallop tüplerinin tikanmasina yol açtigini belirtiyor. Üreyememe ve gebe kalamamanin en büyük nedeni oldugunun, olusan hasarla kadinda dis gebelik olasiligini da arttirdiginin altini çiziyor. Erkekte meni benzeri bir akintiyla birlikte idrar yaparken yanma, kadinda ise akintiyla birlikte enfeksiyon ve belirli siddetlerde kasik agrisi olustugunu belirtiyor. Enfeksiyonun gonore bakterisine bagli olup olmadigini anlamak için mikroskop incelemesi kültür gibi yöntemlere basvurulmasi gerekiyor.

Op. Dr. Serhat Partalci; hastaligin siddetine göre antibiyotik uygulanmasini, agir vakalarda hastaneye yatirilarak tedavi edilmesini öneriyor. Es tedavisinin mutlaka yapilmasi gerektigini vurguluyor ve erken tedavinin önemine deginiyor. Yeterince birbirini tanimayan kisilerin cinsel iliski kurmamasini tavsiye ediyor. Bel soguklugu ve cinsel yolla bulasan tüm hastaliklardan korunmanin en önemli aracinin prezervatif oldugunun altini çiziyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası