En sik ">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Duygusal Sikinti Egzema Nedeni

Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Ayse Özboya, egzamanin genellikle alerjik nedenlerden ortaya çiktigini belirterek, "Yasanan gerilim ve duygusal sikinti da egzamaya neden olabilir" dedi.

En sik görülen egzama tipinin alerjik kökenli oldugunu ifade eden Dr. Ayse Özboya, "Bu tür egzamalar genellikle astimlilarda ve saman nezlelilerde görülür. Bilindigi gibi saman nezlesi, çiçek tozlarinin neden oldugu alerjik bir hastaliktir. Astim ya da saman nezlesi gibi alerjik hastaliklarin sik görüldügü ailelerde, çocuklarin egzamali olma olasiligi yüksektir. Inek sütü verilen bebeklerde egzama olasiliginin arttigi görülmüstür. Bu yüzden, alerjili ailelerin çocuklarini bu hastaliktan korumak için anne sütüyle beslemeye özen göstermeleri gerekir" diye konustu.

Egzamali bölgenin kesinlikle kasitilmamasi gerektigini vurgulayan Dr. Özboya, "Kasitilirsa, enfeksiyon yayilir, deri kanar ve iltihaplanip agri yapabilir.

Çatlaklardan giren mikroplar bedene yayilabilir. Kasinarak tahris edilmis bir egzama bölgesi, çok rahatsizlik verebilir. Egzama, önce yüzde ve bas derisinde çikar, sonra kollarda ve bacaklarda. Özellikle derinin katlandigi yada giysilerin sürtündügü yerlerde olusur" ifadelerini kullandi.

Egzamali ya da egzama geçirmis insanlarin derilerinin fazlasiyla hassas oldugunu kaydeden Dr. Ayse Özboya, "Bu nedenle tahris edici maddelerden sakinmak gerekir. Bu tür maddelerle çalismak zorunda kalanlar lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit önlemlerle korunmali. Öte yandan, egzamaya neden olan alerji yapici madde bulunabilirse, hastanin o madden korunmasi yeterlidir" dedi.

Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Ayse Özboya, egzamanin tehlikeli sayilabilecek agir bir hastalik olmadigini dile getirerek, su tavsiyelerde bulundu:

"Egzamali kisilerin uçuk hastaligi olanlardan özellikle uzak durmalari gerekir. Egzamali deri, uçuk virüsü olan herkes, simplekse karsi dirençsizdir; virüs alinirsa enfeksiyon yayilabilir. Egzamalilarin çiçek asisi da olmamalari gerekir. Normal insanlara hiçbir zarar vermeyen bu asi, egzamali bir çocukta ölümcül olabilen atesli bir hastalik yapabilir. Egzamali insanlarin hastalikli bölgeyi kasimalarinin ciddi sorunlar yaratabilir. Egzamali kisilerin tirnaklarini kisa, temiz ve bakimli tutmalari, zarari biraz da olsa azaltir."


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası