Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Miyopi tedavisinde gelinen son nokta: Uyku lensi (Orto-keratoloji)

Ortokeratoloji’nin gözlükleri temizlemeden, lensleri solüsyonla nemlendirmeden, gözlük kutusunu ve lens solüsyonlarini yaninizda tasimaniza gerek olmaksizin yasantiniza devam etmenize olanak sagladigina dikkat çeken Bayindir Hastanesi Içerenköy Göz Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uzman Dr.Cüneyt Ocak, bu uygulamanin miyopun ilerleme hizini da önemli ölçüde yavaslattigini belirtti.

Miyopi tedavisinde gözlük, kontakt lens ve excimer lazer tedavilerine alternatif bir metot olan ortokeratoloji, son yedi yildir tüm dünyada uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Ortokeratoloji; miyop ve miyop astigmatin tedavi edilmesi veya en aza indirilmesi için özel olarak tasarlanmis gaz geçirgen lenslerle, kornea denilen gözün seffaf ön tabakasinin sekillendirilmesi islemidir.

Ortokeratoloji, yani LK denilen sekillendirici lensler sadece geceleri uyurken göze takilir, uyandiktan sonra gözden çikartilir. Gözlük ve kontakt lense gün içinde ihtiyaç duyulmaz. LK lenslerin yalniz uyku sirasinda takilmasi, rahat ve bakiminin kolay olmasi da göz problemleri yasayanlara büyük bir kullanim rahatligi sunar. Su an için -4,00 Dioptri miyopi ve -1,50 Dioptri astigmata kadar olan numaralar sifirlanmaktadir.

LK lensleri, profesyonel veya amatör sporcular, endüstri çalisanlari, kuru ve tozlu ortamlarda bulunan hastalar tarafindan rahatlikla kullanilabiliniyor. Göz kizarikligi ile kuruluk yüzünden lens takamayan hastalar için de son derece ideal.

Ortokeratoloji gözlükleri temizlemeden, lensleri solüsyonla nemlendirmeden, gözlük kutusunu ve lens solüsyonlarini yaninizda tasimaniza gerek olmaksizin yasantiniza devam etmenize olanak saglar.

Okul çocuklarinda rahatça uygulanabilen bu lensler gece uygulandigindan gün içerinde – okulda çocugun gözlük veya kontakt lens takmasi gerekmez. Ayrica bu lenslerin, miyopun ilerleme hizini da önemli ölçüde yavaslattigi tespit edildi.

Uyku Lensinin Excimer Lazer Cerrahisine Göre Avantajlari Nelerdir?

 Lazer cerrahisi 18-20 yasin üstündeki kisilere uygulanirken ortokeratoloji 7 yasindan büyük çocuklar dahil her yastan kisiye uygulanabilinir.

 Ortokeratolojide islem sonrasi agri olmadigi gibi steroid ve antibiyotik gibi damlalarin kullanilmasina da ihtiyaç duyulmaz.

 Excimer lazer sonrasi iz belli olurken, LK lens uygulanan hastalarda hiçbir sekilde iz belli olmaz. Bu nedenle özellikle asker ve polisler tarafindan çok tercih edilen bir tedavi metodudur.

 Ortokeratoloji uygulandiktan sonra miyopinin artmasi durumunda lensi degistirmek son derece kolaydir. Excimer lazer sonrasinda ise numaranin artmasi durumunda tekrar ameliyat olmak gerekir.

 Uygulamadan memnun kalinmazsa ortokeratoloji geri dönüsümlüdür. Ancak lazer cerrahisinde geri dönüsüm söz konusu degildir.

 Ortokeratoloji göz numarasi büyürken bile uygulanabilirken, lazer cerrahisinde ancak numara sabitlenince uygulama yapilmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası