Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Boyun fitigi ameliyatinda protez kullanimi, yeni fitik riskini azaltiyor

Boyun, bas, sirt ve kollarda kendini gösteren agri ile uyusma hissi, boyun fitiginin isareti olabiliyor. Gençlerde ve yaslilarda farkli biçimlerde görülen boyun fitiginin tedavisinde yüksek oranda olumlu sonuçlar alinabiliyor.

Ilerleyen vakalarda bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçirma gibi sorunlara yol açan boyun fitigi, gerektiginde protez (yapay disk) kullanimi ile tedavi edilebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Tuncer Süzer, füzyon yani omurlarda kaynama yöntemi ameliyatlarindan sonra 2-3 hafta boyunluk verilerek hastanin boyun hareketlerine dikkat etmesi istenirken, protez kullanilan hastalarda boyunlugun gerekmedigini söylüyor.

Boyunda bulunan yedi kemigin arasinda, hareketi saglayan “disk”lerin yer aldigini belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Tuncer Süzer, boyun fitiginin olusum sürecini söyle anlatiyor: “Boyundaki diskler, içerdigi su ve kollajen yapisi sayesinde kemiklerin üzerine binen yükü azaltiyor ve iki kemik dokunun birbirine temas etmesini de engelliyor. Yas ilerledikçe veya genç hastalarda boyun yeterince korunmadigi için, disk dokusu suyunu kaybedip daha sert bir hale geliyor. Vücudun yükünü tasiyan bu disk dokusu dejenere oldugu zaman ‘boyun fitigi’ basliyor. “

Boyun fitiginin tedavisinde cerrahi girisim her hastaya uygulanamiyor. Genellikle agri kesici, hareket kisitlamasi ve fizik tedavi yeterli olurken, kollarda ve parmaklarda ilerleyici kuvvet kaybi olan hastalar, en sik cerrahi tedavi uygulanan hasta grubunu olusturuyor.

Omurlar arasinda hareket korunuyor

Protezin omurgada kullanilmasinin amacinin, diz veya kalça protezlerindeki ile ayni oldugunu söyleyen Prof. Dr. Tuncer Süzer, boyun fitigi ameliyatlarinda protez kullanilmasiyla, fitiklasan disk dokusunun temizlendikten sonra iki omurun birbirinin üstüne çökmesinin engellendigini belirtiyor. Böylece, hareket kisitliligi yapan sistemlerin tam aksine, omurlar arasinda hareket korunurken, yillar içinde diger omurlarda yeni fitik gelisme riski de azalmis oluyor. Protez yönteminin ardindan hasta, 10 gün sonra isine baslayabiliyor.

Boyun fitigi ameliyatiyla, omurilik ve sinirler üzerindeki baskinin kaldirilmasinin amaçlandigini belirten Prof. Dr. Süzer, “Sonuçta; hasta boyun agrisi, kol agrisi, kolda uyusma ve güç kaybi gibi sikayetlerinden kurtuluyor. Günümüzde uygulanan ileri cerrahi teknikler sayesinde boyun fitiginda büyük ölçüde çözüm saglanabiliyor” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası