Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser, hasta yakinini da etkiliyor

Yakin çevre, hasta yakinina destegi unutmamali!

Her geçen gün artan kanser, beraberinde hasta yakinini da yakindan etkiliyor. Kanser ve kanserli hastaya odaklanma, zaman zaman hastanin bakimini üstlenen hasta yakininin ikinci planda kalmasina neden oluyor.

Neolife Tip Merkezi’nden Uzman Psikolog Elçin Sayan, davetsiz bir misafir gibi kanserin hayatlarina aniden gelmesiyle, hasta kadar hasta yakinlarinin da psikolojik ve sosyal bir degisim yasadigini belirtiyor. Bu süreçte hasta yakinina saglanabilecek destek konusunda yakin çevreyi aydinlatiyor.

Hasta yakini da hastaligi yasayan kisi kadar yogun duygular deneyimliyor

Hastalikla birlikte aile içerisinde degisen rollerle, hasta yakininin sorumluluklari ve yükleri de artiyor. Maddi kaynak saglamak, hasta için manevi destek sunmak, hastaya bakim vermek ve günlük yasami olabildigince sürdürmek zorunda kalmak hastanin bakimini üstlenen yakininda yogun stres yaratabiliyor.

Hastaligin ilk günlerinde, tedavi sürecinde son derece aktif rol oynayan hasta yakini, tedavi imkanlari ve hastalarina nasil bakim verecegi konusunda bilgiye yogun ihtiyaç duyuyor. Bu dönemde gerek internette sunulan çesitli bilgiler, gerekse çevreden dinledikleri kanser deneyimleri ve tavsiyelerle bazi hasta yakinlarinin kafalari karisabiliyor ya da duyduklari her seyi uygulamak adina çok disiplinli ve yorucu bir bakimin içinde kendilerini bulabiliyorlar. Bu arada kendilerinden, sadece hasta ya da hastalikla ilgili degil; diger aile bireyleri ve hastalik öncesinde var olan stres unsurlariyla da bas etmeleri bekleniyor.

Duygusal olarak, yasami tehdit eden bir hastalikla karsi karsiya kalan hasta yakini, hastaligi yasayan kisi gibi yogun duygular deneyimlerken, yasam-ölüm gibi kavramlari tekrar sorgulayabiliyor. Hatta psikolojik destek ya da tedavi gerektirecek düzeyde bas etme güçlükleri yasayabiliyor.

En iyi destek; hasta yakininin sorumluluklarini paylasmak.

Hasta yakiniyla iletisim kurarken, herkesin hastaligi ve hastalik yasantisinin farkli oldugu akilda tutulmali, umudu azaltan baska öykülerden söz edilmemeli.

Bu süreçte, hasta yakinini dinlemek ve onun yasadiklarini paylasmak, en iyi duygusal destek sayilabilir. Mümkünse, bu uzun tedavi yolculugunda hastayi kemoterapiye götürmek, yemek yapmak gibi hasta yakininin sorumluluklarini hafifletici is bölümlerine katilmak, onun arada bir mola verip dinlenmesini saglamak ve hastalik öncesindeki günlük yasantisini olabildigince sürdürmesini desteklemek çok fayda saglar. Merakli sorular sormak yerine onun konusmak istedigi miktarda hastaliktan konusmasina izin vererek, moralini yükseltecek küçük sürprizlerle bu süreci daha iyi geçirmesi için yardimci olunabilir. Hastanin ihtiyaçlarinin öne çiktigi bu tedavi sürecinde, hasta yakini kendi sikinti ve ihtiyaçlarini ihmal edebilir; uyku, yemek, stres gibi problemler yasayabilir ve uzman destegi gerekebilir. Herkes böyle zor bir deneyimde; sevildigini, degerli oldugunu, yalniz olmadigini hissetmek ister ve çevresinin destegine ihtiyaç duyar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası