Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sonbaharda sagligi koruma yöntemleri

Sicak yazin ardindan sonbaharda hava degisimi birçok hastaliga davetiye çikariyor. Dr. Back-Up Danismani Dr. Ayhan Tokgöz, sonbaharda sagligini korumak isteyenler için pratik önerileri paylasiyor: “Ellerinizi sik sik yikayin, hasta kisilerle temas etmeyin, kapali ve kalabalik ortamlarda fazla vakit geçirmeyin.”

Sicak bir yazin ardindan sonbaharin etkisini fazlasiyla hissetmeye basladigimiz su günlerde gerçeklesen hava degisimleri, insan bünyesinde degisimlere yol açiyor. Havanin sogumasi, hava kirliliginin artmasi, kapali ve sikisik ortamlarda bulunma mecburiyeti gibi etkenler de bir araya gelince, solunum yollari bu degisimden oldukça etkileniyor. Dr. Back-Up Medikal Danismani Dr. Ayhan Tokgöz, “Mevsim degisimi ve sonbahar diyince akla ilk olarak nezle ya da grip olarak da adlandirabilecegimiz, belki de su an birçogunuzun muzdarip oldugu soguk alginligi geliyor” diyor ve soguk alginligi belirtileri ile tedavi yöntemlerini anlatiyor: “Aniden baslayan burun akintisi, bogaz agrisi, gözlerde sulanma ve yanma, burun tikanikligi ve hapsirma gibi belirtiler ile ortaya çikan soguk alginligi beraberinde yorgunluk, bas agrisi ve hafif ates getirebilir. Mevsimsel sebeplerden kaynaklanan ve genellikle 1 hafta içinde kendiliginden geçen bu hastaligin tedavisi için özel bir yöntem uygulamak gerekmiyor. Bol sivi tüketimi ve iyi bir istirahat döneminin ardindan hastaligin etkileri ortadan kalkiyor. Ihtiyaç duyulmasi durumunda ates düsürücü ilaçlar ve bunun yaninda kusburnu çayi da hastayi rahatlatmak adina kullanilmasi önerilen ürünler arasinda. Ancak nadiren de olsa hastaligin, orta kulak iltihabi ya da sinüzite dönüsmesi durumunda doktor gözetiminde antibiyotik ilaçlar alinmasi gerekebilir.”

Grip asisi yaptirmali mi?

Soguk alginligina karsi alinacak bir diger önlemin grip asisi oldugunu aktaran Dr. Back-Up Danismani Dr. Ayhan Tokgöz, “Özellikle içinde bulundugumuz dönemde uygulanacak grip asisi, sonbahar ve hatta kis aylarinin çok daha kolay geçmesini saglayabilir. Asi ile vücuda enjekte edilen zayiflatilmis virüsler vücudun virüslere karsi antikor olusturmasini saglar ve böylece olasi bir salginda vücut bu antikorlari kullanarak kendini koruma altina alir. Özellikle çocuklarin, yaslilarin ve kronik hastaliklari bulunanlarin grip asisi olmalari önem tasir. Yilda 1 kez yapilmasi yeterli olan grip asisinin su anda tam mevsimi. Asiyi Eylül – Ekim gibi yaptirarak salginlar baslamadan kisiler kendilerini koruma altina alabilir” diye konusuyor.

Diger mevsim dönümü hastaliklari

Dr. Ayhan Tokgöz, soguk alginliginin disindaki sonbahar ile beraber gelen mevsim dönümü rahatsizliklarini ise su sekilde siraliyor:

Sinüzit: Genellikle siddetli nezlelerin ardindan ortaya çikan sinüzit burun tikanikligi, burun akintisi, ates ve öksürük gibi belirtiler gösteriyor. En belirgin özelligi ise siddetli bas agrisi ve yüzde basinç hissi olusturmasi. Zamaninda teshis edildiginde antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilebilirken ileri safhalarda kis boyu öksürük ve kronik sinüzit nedeniyle cerrahi müdahaleye kadar ilerleyebilir.

Sonbahar alerjisi: Ilkbaharda polenler nedeniyle görmeye alisik oldugumuz alerjinin bir benzeri de sonbahar aylarinda ortaya çikiyor. Burun tikanikligi, burun akintisi ve hapsirik disinda belirtileri görülmüyor.

Bademcik iltihaplari: Genellikle kronik bir hastaligin mevsimsel hava degisiklikleri sebebiyle tekrar ortaya çikmasi sebebiyle olusan bademcik iltihaplari bogaz agrisi, yutkunma zorlugu ve yüksek ates gibi belirtileri beraberinde getiriyor. Doktor kontrolünde kullanilacak antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilebiliyor.

Larenjit: Ses kisikligi, yutma güçlügü, öksürük ve nefes darligi gibi belirtilere sahip olan larenjit, ses teli ve çevre dokularinin iltihaplanmasi sonucu meydana geliyor. Özellikle çocuklarda acil müdahale gerektiren durumlara sebep olabileceginden dolayi belirtiler görüldügünde acilen bir doktora basvurulmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası