Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bagisikligi güçlendirmenin 10 etkili yolu

Sonbaharda hastalanmamak için bagisikligi güçlendirmek sart. Uyku düzeninden beslenme aliskanligina, hava kirliliginden D vitamini takviyesine kadar basit ama etkili önerilerle bu sonbahari hastaliktan ve yorgunluktan uzak geçirebilirsiniz.

Sonbaharda havalarin sogumasiyla birlikte, vücut direnci düsmeye basliyor. Bu durum, bagisikligin zayiflamasina ve hastaliklara karsi vücudun güçsüz kalmasina neden oluyor. Ancak, güz mevsimi sizi korkutmasin. Sonbaharda görülen hastaliklara karsi bagisikligi güçlendirmek için alinacak birçok önlem bulunuyor. Acibadem Kadiköy Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Sedef Altinisik bagisikligi korumanin en etkili 10 yolunu anlatti.

Düzenli uyuyun

Bagisikliginizi güçlendirmek için öncelikle düzenli uyumalisiniz. Erken saatlerde yatip, sabah erkenden kalkmak, sonbaharda görülecek hastaliklara karsi vücut direncini artiriyor.

Hava kirliligine dikkat edin

Sonbaharda hava aniden kuruyarak solunum yolu hastaliklarina davetiye çikariyor. Viral olan bütün hastaliklar, ani isi düsmesiyle ortaya çikiyor. Kuru ortam ve hava kirliligi ile bütün virüsler hizla çogaliyor. Bu nedenle, kirliligin yogun oldugu günlerde yaninizda atki ya da agzinizi kapatabilecek bir nesne bulundurmali ve mümkünse agiz yerine burundan nefes almalisiniz.

Hastaliklarin tedavisini ihmal etmeyin

Bagisiklik sistemini yordugu için mevcut hastaliklarin ihmal edilmeden tedavi ettirilmesi gerekiyor. Özellikle kronik hastaligi olanlar, yasadiklari en ufak bir sikayette bile doktorlarina danismalilar.

C vitamini ve çinko takviyesi alin

Taze sebze ve meyvelerde bulunan C vitamini, bagisikligi güçlendiren en önemli kaynaklardan biri. Sonbaharda yetisen yesil sogan, pirasa, kereviz gibi sebzeler, C vitamini ve antioksidan açisindan oldukça zengin. Bu aylarda, içinde bagisikligi güçlendirecek çinko maddesi bulunan bezelye, kestane, ceviz ve findigin da tüketilmesi öneriliyor.

Beslenme aliskanliklarinizi gözden geçirin

Eger bir alerjiniz varsa, alerjik oldugunuzu bildiginiz besinlerden uzak durmalisiniz. Besin alerjisi olanlarin alerjileri genellikle sonbahar aylarinda ortaya çikiyor. Özellikle süt ürünleri ve gluten içeren besinlere karsi alerjisi olanlarin bu aylarda daha da dikkatli olmasi öneriliyor. Sonbaharda seker kullaniminda da asiriya kaçmamak tavsiye ediliyor. Çünkü basit seker, vücudu yorarak, bagisikligi düsürüyor. Bol sivi tüketimi özellikle de su içilmesi bagisiklik sistemini koruyan bir diger önemli etken.

Egzersiz yapin

Sonbaharda yogun egzersiz, bagisikligi düsürecegi için hiç önerilmiyor, Pilates ve yoga bu mevsim için önerilecek egzersiz türleri... Bu mevsimde açik havada ya da sahil kenarinda egzersiz yapmak için hala sansiniz var. Kapali spor salonlarinin tekdüzeligini yasamadan keyifle egzersiz yapabilirsiniz.

Bitkilerden destek alin

Ekinezya bitkisi vücudu hastaliklara karsi etkili bir sekilde koruyor. Ekinezyayi sadece çay olarak tüketmeniz yeterli ya da yararli olmayabiliyor. Bu bitkiyi nasil kullanabileceginizi doktorunuza danismalisiniz. Zencefil de bronslari açtigi, salgilari yumusattigi için bagisiklik sistemini güçlendiriyor. Ancak hamilelerin zencefili tüketmemesi, diger kisilerin de zencefil tüketmeden önce doktorlarina danismasi gerekiyor.

D vitamini alin

Günesin azalmasiyla birlikte sonbaharda D vitamini eksikligi ortaya çikabiliyor. Bu nedenle, kandaki D vitamini düzeyinin saptanarak gerekli durumlarda takviye yapilmasi öneriliyor.

Stresten uzak durun

Bagisiklik sistemi, savunma hücreleri araciligiyla çalisiyor. Savunma hücrelerindeki düsüs de sikinti yaratiyor. Stres, depresyon, asiri yorgunluk, mutsuzluk savunma sistemini düsürüyor. Iste bu yüzden, mümkün oldugunca stresten uzak kalmak gerekiyor. Özellikle sonbaharda görülme sikligi artan depresyon belirtilerini fark ediyorsaniz, hemen bir uzmana basvurmalisiniz. Unutmayin, depresyon bagisiklik sistemini derinden etkiliyor.

Grip asisi yaptirin

Grip asisi yaptirmadan önce mutlaka doktorunuza danisin. Sonbaharda nezle, grip gibi viral enfeksiyonlar daha sik görülüyor. Özellikle yasli, çocuk ve kronik hastaligi olanlarin grip asisi yaptirmasi öneriliyor.

D vitamini kansere karsi da savasiyor!

Acibadem Maslak Hastanesi Iç Hastaliklari ve Endokrinoloji Uzmani Prof. Dr. Zeynep Osar Siva, D vitaminin bagisiklik sistemi üzerinde oldukça yararli oldugunu belirtiyor ve bu nedenle D vitaminini yeterli alanlarda kanser görülme oraninin daha düsük oldugunu söylüyor: “D vitamini, vücudun bagisiklik sistemine zarar veren hücreleri öldürmeye yönelik bir hareket baslatiyor. Bu nedenle D vitaminini yeterli miktarda alan kisilerde; meme, bagirsak ve prostat gibi kanserler daha az ortaya çikiyor. Ancak, gidalarla aldigimiz D vitaminine mutlaka disaridan vitamin destegi de yapmak gerekiyor. D vitamini eksikligi erken dönemde halsizlik, yorgunluk, kas ve kemik agrilarina yol açabiliyor. Menopoz döneminde de D vitamini eksikligine çok sik rastlaniyor. D vitamini en yogun balikta, süt ve süt ürünlerinde bulunuyor. Ancak yiyeceklerle alinan D vitaminin vücut tarafindan kullanilabilmesi için cilt altinda sentezlenmesi gerekiyor. Iste günes isinlari bu sentezlenmeyi sagliyor. Bu yüzden sonbaharda günesli havalarda, dogrudan günes isigi alacak sekilde güneslenmek gerekiyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası