Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE SÜTÜNDEN VAZGEÇMEYIN

“Bebek mümkün oldugu kadar anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü anne sütü, bebek daha anne karninda iken onu besleyen, kana en çok benzeyen besindir.” Ibni Sina (980-1037)

Günümüzde bebeklerin dogumdan itibaren ilk alti ay boyunca yalnizca anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içinde su dahil hiçbir ek besin verilmemesi önerilmektedir. Anne sütü mükemmel bir besin içerigine sahiptir, kolay hazmedilir, bebegi hastaliklardan korur, mikropsuzdur, ilk 4-5 gün gelen “kolostrum” adini verdigimiz agiz sütü bebegin barsaklarini kaplayarak mikroplardan korur, bagisikligin olusmasi için gerekli tüm maddelerin trasferi kolostrum sayesinde olmaktadir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ileri yaslarda alerji, kanser, multipskleroz, ateroskleroz vb hastaliklar gibi süregelen sorunlara daha az rastlanmaktadir. Ülkemizde annelerin %99’u dogum sirasinda emzirmeye isteklidir fakat yapilan çalismalarda tek basina anne sütü alma orani 1. ayin sonunda % 56,4. ayin sonunda %’9 oldugu görülmektedir.

Yeni dogan bebek mümkünse dogduktan sonra ilk yarim saatte annesinin memesini emmelidir. Daha sonra bebek her istediginde emzirilmelidir. Bu dönemde saatli emzirme programi uygulamaya çalismak dogru degildir, ilk bir ayda bebgin 4 saatten fazla aç kalmasina izin verilmemilidir. Her bebegin anne emme süresi ayni degildir bir memede 15 – 20 dk emmesi uygundur. Bu süre bazi bebeklerde daha uzun olabilir fakat bir saatten uzun süre memede kaliyorsa bu bir sorun oldugunun göstergesidir.

Emzirme esnasinda bebek bir memeyi emiyor ve emme 15 – 20 dk’dan fazla sürmeye basladi ise diger memeye geçilebilir. Bunun yaninda bebek tek memeyi emip doyabilir ve uykuya dalabilir bu durumad bir sonraki emzirmeye diger gögüsten baslanmalidir. Emzirmede sik yapilan hatara gelince günde 6 defadan az emzirme, bebege özellikle ilk günlerde su, sekerli su, formüla mama, süt ile destek olma, biberon ve ya emzik kullanma annede duygusal yorgunluk, uykusuzluk, iyi beslenememesidir.

“Sütüm iyi degil” veya “yeterli sütüm yok” veya “bebegim artik emmek istemiyor” oldukça sik duydugumuz cümlelerdir. Emzirme ile ilgili olan sorunlar genelde geçicidir. Bir çok hasta anne bebegini hiçbir sakinca olmadan emzirebilir. Örnegin üs tsolunum yolu enfeksiyonu geçiren annenin bebegini emzirmesinde sakinca yoktur. Aksine bu durumda annenin emzirmesi hastalik sirasinda vücudunda yapilan antikorlari bebege vermesi açisindan koruyucudur. Bebekler hastalandiklarinda bir çok besini reddederken anne sütünü kolayca alirlar, bu nedene hastalanan bebekleri özelllike annelerinden ayirmamaya özen göstermek ve anneleri emzirmeye tesvik etmek gerekir. Bebekteki orta kulak iltihabi, burun tikanikligi, agzindaki pamukçuk veya dis çikarmadan dolayi acimasi memeyi reddetmesine neden olabilir, anneden ayrilma yeni bir bakici veya sik bakici degistiremke, aile düzeninde degisiklk, annenin adet görmsei veya annenin kokusundaki degisiklikte bebegin memeyi reddetmesine neden olabilir. Anne sütü ile beslenme sonrasi anne içni kolaydir, emzirme dogum sonrasi kanamayi azaltir ve rahimin koçülmesine yardimci olur, emziren annelerde meme kistleri, kanseri ve yumurtalik kanserinin bazi türleri daha az görülür, anne daha kolay kilo verir. Toplumda anne sütü sadece ilk alti ay faydali oldugu daha sonra bebegin annesinin faydasiz oldugu görüsü oldukça yaygindir.

Bu oldukça yanlis bir düsünce biçimidir. 2 yasina kadar anne sütü alan bebeklerin ishal, zatüre ve benzeri hastaliklara yakalanmalarinda hastaneye yatis oranlarinin anne sütü almayanlara göre çok daha düsük oldugu çalismalarda gösterilmistir.

Dünya Saglik Örgütü, UNICEF ve Amerikan Pediatri Akademisi anne sütü ile beslenmenin dogumdan hemen sonra baslanmasi, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin 6. aydan sonra baslanmasinin uygun besin takviyeleriyle 2 yasina kadar devam etmesini önermektedir.

Bebekler anne sütüyle birlikte ek mama ve besin takviyesi kaçinci ayda baslamali?

Günümüzde bebeklerin dogumdan itibaren ilk alti ay boyunca yalniz anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içinde su dahil hiç bir ek bein verilmemesi önerilmektedir. Ek gidalara sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde 6. Aydan sonra anne sütü ile birlikte mama ile beslenen bebeklerde 4. Aydan itibaren baslanabilir. Ek gidalara ne zaman ve ahngi besinlerle baslanacagi bebekten bebege farklilik gösterebilir.

Anne sütü ne zaman kesilmeli?

Dünya Saglik Örgütü, UNICEF ve Amerikan Pediatri Akademisi anne sütü ile beslenen bebeklerin 2 yasa kadar devam etmesini önermektedir. Bu öneri büyüme ve gelismesi tamamen saglikli giden bebeklerde geçerlidir .

Bu aydan itibaren 3 yasina kadar çocuk nasil bir beslenme programiyla büyütülmeli? (et tavuk balik süt yogurt tahillar sebze meyve seker çikolata ne kadar verilmeli?) Örnek bir program verebilir misiniz?

Anne sütüyle yeterli beslenen bebeklerde 4-6 aylik dönemlerde ek gidalarla tanistirilabilirler. Sindirim sistemi olgunlastikca mama ve süt disindaki esinlerin hazmetmesi kolaylasacaktir. Anne sütü alan bebeginizin bu dönemde günde en az 6 defa ammesi gereklidir. 4 aylik olan bebek artik çok sik beslenme ve gereksinim duymaz. Bu dönemde baska besinler süt ve mamanin tamamlayicisidir.

Miktarlar artana kadar esas besinin yine anne sütü veya mama oldugu unutulmamalidir. Bebek basini dik tutabiliyorsa diziyle disari itme refleksi hareketi yapiyor ve artik sizin yediginizle ilgineliorsa kasikla beslenmeye hazir demektir.

Ek besinlere baslarken dikkat edilmesi gerekenler:

• Hijyen: Kullanilan araç ve gereçlerin temiz olmasina dikkat ediniz.

• Gida seçimi: Verilecek besinlerin dogal ve zate olmasina dikkat ediniz. Mevsim sebze ve meyvelerini tercih ediniz.

• Ek besinlere tek ögün olarak ve az miktadra baslayiniz. Bebegin alimina uygun olarak miktar ve ögün sayisini arttiriniz.

• Yeni besinleri 3-5 gün ara ile bebgin diyetine ekleyiniz. Ayni günde birden fazla ek besin baslamayiniz. Böylece istenmeyen bir reaksiyon oldugunda hangi yiyecegin neden oldugunu daha kolay anlayabiliriz.

• Neler Yasak? Ilk yil yumurtanin beyazi, çilek, portakal, mandalina, domates, patlican, inek sütü ve bal verilmemelidir.

• Nedere ve ne kadar? Bebegi kucata, sallanmayan salincakta, ana kucaginda, oturabiliyorsa mama sandalyesinde beslemek en dogrusudur.

4-6 ay arasi örnek menü:

Sabah uyandiginda: anne sütü veya mama

Ögleden önce: meyve + anne sütü vaya mama

Ögle: sebze çormasi

Ögleden sonra: anne sütü veya mama vaya yogurt

Aksam: muhallebi

Gece: anne sütü veya mama

6-7 ay arasi örnek menü:

Sabah uyandignda: anne sütü veya mama

Ögleden önce: meyve (5 tatli kasigi), anne sütü veya mama

Ögle: sebze çormasi

Ögleden sonra: anne sütü veya mama veya yogurt

Gece: anne sütü veya mama

7-8 ay arasi örnek menü:

(Besinlerin kivami biraz daha yogun ve pütürlü olabilir artik)

Kahvalti: bir kibrit kutusutuzu alinmis beyaz peynir veya labne peyniri, 1 tatli kasigi polenez veya ev reeçeli, 100 – 150 ml anne sütü veya formül mama, veya kasi mamasi (pirmali, tahilli), 1/8 yumurta sarisi zamanla arttirilabilir (kati pismis)

Ikindi menüsü olarak yogurt tercih edilebilir. (evde yapilan yogur tercih edilmelidir)

Örnek menüsü de söyle olmali: sabah anne sütü veya mama,

Öglen sebze çormasi

Ögleden sonra yogurt veya meyve

Aksam muhallebi

Gece anne sütü veya mama

8-9 ay arasi örnek menü

Sabah: anne sütü veya mama

Öglen: sebze çormasi

Ögleden sonra: yogurt veya meyve

Gece: anne sütü veya mama

9-12 ay arasi örnek menü:

Istah ilk 8 aya göre daha az olacaktir.

Bu dönemde bardaktan fürmüla mama içirmeye çalisir biberondan kurtulmak daha kolay olacaktir. Pütürlü besinler vermeye çalisin. 8.9 ayda eline kasik verip kendi kendine yemeye çalisacaktir. Eliyle yiyebilecegi besinler: ekmek, yumusak peynir, corn flakes, muz, kavun, haslanmis tavuk eti parçalari, haslanmis havuç, makarna . Beslenmeye sofra yemeklerini ekleyin.

Kabak dolmasi, sulu köfte, kiymali patates, bezelye yemegi, çatalla hafif ezip verebileceginiz yemeklerdir. Kiyma kullanmaya baslayabilirsiniz.

Kahvalti: ½ haslanmis yumurta sarisi, ve veysa 1 kibrit kutusu beyaz peynir

½ fincan meyve püresi veya 1 tatli kasigi reçel

120-150 ml anne sütü veya formüla mama

Ara ögün: 100 cc meyve püresi

Ögle; ½ kase sebze yemegi

1 fincan yogurt

Ara ögün: 1-2 bisküvi + ½ kibrit kutusu peynir

Aksam: ½ kase sebze püresi+ 1 küçük dilim haslanmis tavuk veya 1-2 ezilmis köfte

Gece: 150-180 ml mama veya anne sütü

15. ay örnek menü:

Kahvalti: 150 ml süt veya devam formüllü mama

1 kibrit kutusu peynir veya 1 tam yumurta

1 dilim ince ekmek içi + 1 çay kasigi reçel bal vey pekmez

Ögle: evdeki etli sebze yemegi veya sebze püresi veya 1 köfte + 3 kasik pilav (bulgur) 1-2 kasik yogurt + 1 – 2 dilim meyve

Ikindi: 150 ml kasik mamasi veya sütlaç veya yogurt

Aksam evdeki sebze yemegi veya kuru bakliyat

Bir çocugun saglikli beslenme aliskanligi olup olmadigi neye göre degerlendiriliyor?

Anneler çocuklarinin günlük besin ihtiyaçlarini bilmedikrinden ve beslenmeyi karin doyurma olarak düsündüklerinden çocugu genellikle tek tip esinlerle beslmekte ve bu durum çocugun besin ihtiyacini karsilayamamasina neden olmaktadir. Bunun sonucunda çocugun büyüme ve gelismesi duraklayabilir. Bu durumda zeka gelisimi ve ögrenme yetenekleri de olumsuz etkilenebilir. Sagliksiz ve dengesiz besinlerle beslenen çocuklarda büyüme gelisme geriligi olabilecegi gibi tek tip besinin asiri verimesi durumunda, araya ödül olarak pasta, bisküvi, kurabiye, çikolata verildiginde obesite olarak da karsimiza çikabilir.

Çok fazla abur cubur tüketiyor ya da tüketmek istiyorsak bu davranistan çocugu nasil uzaklastirabiliriz?


• Çocuk rahat dinlenmis olarak sofraya oturmalidir.

• Oturus yüksekligi, çatal ve biçagi çocuga göre ayarlanmalidir.

• Üsütene ve etrafina dökmesine izin verilmeli çok titiz davranilmamalidir.

• Yemek saatelir neseli olmali beslenme kabusa dönüstürülmemelidir.

• Porsiyon az miktarda tabagina koyulami eger çocuk isterse ilave edilmelidir.

• Genelde almasi gereken besinler üç ögünde verilmeli, ikindi de meyve suyu, meyve yatarken süt verilmelidir.

Çocuklara saglikli beslenme aliskanligi kazandirma

Yeterli ve dengeli beslenen, iyi aliskanliklari olan ailede büyüyen e zamaninda ek besinler erilmeye baslanan çocuklara iyi beslenme aliskanligi kazandimak kolaydir. Yemekler düzenli olmazsa gün boyu daha çok abur cumur tüketirler. Çocugunuzu yemekle ödüllendirmek yerine sevgi ve ilgiyle ödüllendirin. hep beraber neseli ve mutlu bir sekilde aile sofrania oturmasi çok önemlidir. Çocuklara neyi ne kadar yiyeceklerikonusunda sans taninmalidir. Çocuklarin favori yemeklerine sebze ekleyebilir, çig sebzeleri de yemeleri için alistirilabilmelisiniz, çocuklariniza neiy ne kadar yiyecegi konusunda sans taniyin genelde oyun çocugu ve okul çagi çocuklar sizin yediklerinizin ¼ ünü veya 1/3 ü kadarini yerler. Besinleri sevdirmek için onlari neselendirecek sekilde servis yapin. Onlari zorlamadan yeni besinleri denemeye tesvik edin.

Okul döneminde beslenme

Yeterli ve dengeli beslenmis bir çocuk çigneme için hazir demektir. Okul çocuklarinin kahvaltiya önemli derecede ihtiyaçlari vardir. Okulda kahvalti ve ögle yemegi yiyen çocuklarin aksam ögünlerinin ögle yemeginden yedikleri besin grubuna göre farklilik içermesi gerekir.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Aylin Simsek
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası