Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIKKAT! ÇOCUGUNUZDA SÜT ALERJISI OLABILIR

Süt alerjisi siklikla yasamin ilk bir yilinda görülür. Bu dönemde sindirim sistemi tam olgunlasmamistir.

Süt alerjisi bulgulari süt veya süt ürünlerinin tüketimini takiben birkaç dakika veya birkaç saat sonra ortaya çikabilir, fakat siddetli alerji bulgulari siklikla yarim saat veya bir saat sonra ortaya çikar. En sik görülen bulgular; vücutta kizariklik, deride döküntüler, mide ve barsaklarda rahatsizlik hissi, kusma, ishaldir. Daha az siklikla görülmekle birlikte diskida kan da görülebilir. Bazi bebeklerde süt alerjisi, kronik burun tikanikligi, öksürük, hiriltili solunum veya nefes almada güçlük seklinde bulgu verebilir. Inek sütü veya süt ürünü alimini takiben agiz çevresinde sislik, kasinti, ürtiker seklinde döküntü olabilir. Egzema yapabilir. Eger bebeginizde inek sütü alerjisinden süphe ediyorsaniz bunu mutlaka çocuk doktorunuzla paylasmalisiniz.

Bebeginiz süt ve süt ürünü alimini takiben morariyorsa, soluk ve halsizse, tüm vücudunu kaplayan ürtiker seklinde deriden kabarik döküntüleri varsa, boyun ve bas bölgesinde ani sislik olusmussa ve kanli ishal varsa doktorunuza veya acil servise hemen basvurmalisiniz. Inek sütü alerjisinin tedavisinde bebek sadece anne sütü aliyorsa öncelikle annenin diyetinden süt ve süt ürünleri çikarilir. Bebeginiz anne sütü almiyor mama ile besleniyorsa doktorunuzun önerdigi hidrolize proteinden olusan hipoalerjenik mama kullanilmalidir. Bebeginiz ek gida alma döneminde inek sütü alerjisi bulgulari gösterirse bu dönemde süt ve süt ürünleri (yogurt, peynir gibi) bir süre diyetten çikarilir ve alerji bulgularinin gerileyip gerilemedigi kontrol edilir.

Daha sonraki dönemde doktorunuzun önerisi ile tekrar az miktarda süt ve süt ürünlerine baslayip alerjik bulgularin tekrarlama olasiligi gözden geçirilmelidir. Bir yasin üstünde süt alerjisi olan çocuklarin peynir, yogurt, dondurma ve süt içeren yiyeceklerden kaçinmasi gerekir. Bu çocuklarda soya sütü denenebilir fakat soya sütü alerjisi ve inek sütü alerjisinin bir arada olabilecegi de unutulmamalidir. Bu durumda ise çocuk doktorunuz çocugunuz için uygun süt ürününe karar vermede size yardimci olacaktir. Çocuk doktorunuz alerjinin siddetine göre antihistaminik içeren ilaçlar verebilir. Eger çocugunuz solunum yollari ile ilgili alerji sikayeti veriyorsa astima karsi ilaçlar denenebilir. Tedavinin en önemli kismi diyetten süt vesüt ürünlerinin çikarilmasidir. Çogunlukla süt alerjisi 2 veya 5 yasa kadar sürebilir. Inek sütü alerjisini önlemek için yenidogan bebek en az 4 ay ideal olarak 6 ay kadar anne sütü almali, ek gidalara geçis döneminde özellikle de ailede yogun alerjik birey hikayesi varsa yeni ek gidalar adim adim ve 2 hafta aralarla baslanmalidir.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Aylin Simsek
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası