Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIZ VE DIS BAKIMINDA DOGRU BILDIGIMIZ YANLISLAR

Agiz ve dis bakimi konusunda yeterli bilince sahip olmayanlar, sagligini yanlis bilgilerle hareket ederek tehlikeye atabiliyor. Disleri beyazlatmak için basvurulan yanlis yöntemlerle saglikli disler kaybedilirken agiz kokusunun herkeste var oldugu düsüncesiyle tedavi ihmal ediliyor. Agiz ve dis bakiminda yapilan yanlislari ve yapilmasi gerekenleri Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu anlatiyor…

Agiz Kokusu Tedavi Edilebilir Bir Problem

Çürük dis, dis eti hastaligi, sindirim sistemi ile ilgili rahatsizliklar, sinüzit veya üst solunum yolu enfeksiyonlarindan kaynaklanan agiz kokusunun, kisinin yasam kalitesini düsürdügünü belirten Kislaoglu, bu sorunun yanlis bilgilere dayanarak ihmal edilmemesi gerektiginin altini çizdi.

Süt Dislerinin Bakimi Ihmal Ediliyor

Çocuklarda süt disinin erken çekimi, yeni sürecek olan daimi dislerde çaprasikliga ve çene kemigi gelisiminde bozulmalara neden oldugundan, bu dislere dolgu yapilmasi gerekirken, yeterli bir bilince sahip olmayan ebeveynler ‘Nasilsa yeni dis gelecek’ düsüncesiyle dolgu yaptirmayi düsünmüyor.

Dis Hekimi Kislaoglu, agiz ve dis bakiminda dogru bildigimiz yanlislari söyle siraliyor;

* Sert dis firçasi daha iyi temizler: YANLIS

Disleri iyi firçalamak firçanin sertligiyle degil, firçalama teknigiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte dis firçasi kullanilmasi uygundur. Çok sert firçalar, disleri asindirabilir.

Bastirarak firçalamak, disleri temizlemek yerine firça çürügü dedigimiz asinmalara neden olur. Dislerin mine tabakasi asindigi için, alttaki sari tabaka ortaya çikar ve disler daha sari gözükür. Ayrica sert firçalamak, dislerde hassasiyete ve dis eti çekilmesine neden olur.

* Beyazlatici içeren dis macunlari dislere zarar verir: DOGRU

Dis beyazlatici olarak piyasada satilan macunlar aslinda disleri beyazlatmaz. Ayrica anti-tartar veya sigara içenlere yönelik üretilen dis macunlarinda da yogun miktarda asindirici maddeler oldugu için uzun süreli kullanimda dis minesine kalici zararlar verebilir.

* Disleri karbonat ve tuzla firçalamak disleri beyazlatmaz: DOGRU

Karbonat ve tuz, iri granüllü maddeler oldugu için disin mine tabakalarini çizer ve asindirir. Bunun sonucunda disler parlakligini kaybeder ve yiyip içtigimiz besinlerle, disler kisa süre sonra dogal rengini kaybeder.

* Dis taslari temizlendikten sonra daha çok dis tasi olusur: YANLIS

Disleri düzenli ve dogru firçalamak dis tasi olusumunu engeller. Alti ayda bir dis hekimi kontrolü sayesinde, iyi firçalayamadigimiz alanlarda olusan dis taslarinin dis hekimi tarafindan temizlenmesi gerekir.

* Dis firçalarken dis etlerinin kanamasi iyidir: YANLIS

Dis firçalarken görülen kanamalar, dis eti iltihabinin belirtilerinden biridir ve vakit kaybetmeden bir dis hekimine basvurmak gerekir. Dis etlerinin, kanamadan dolayi firçalanmamasi sonucu, mevcut iltihabi durum siddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi firçalamali ve mutlaka dis hekimine basvurmali.

* Agri oldugunda dise aspirin, tütün, kolonya, raki ve tuz koymak agriyi keser: YANLIS

Alkol ve alkol içerikli maddelerin dis ve dis eti bölgesine uygulanmasi, dis etlerinde alkol-aspirin yanigi denilen komplikasyonlara neden olur. Dislerin üzerine uygulanan tütün, tuz gibi maddelerin de agri kesici özellikleri yoktur. Agri, ancak mevcut sorun giderildiginde ortadan kalkar.

* Süt disleri düsecek de olsa dolgu yapilmalidir: DOGRU

Süt disinin erken çekimi, alttan gelen daimi dislerde çaprasikliga ve çene kemigi gelisiminde bozulmalara neden olur. Bu nedenle düsecek de olsa bu dislere dolgu yapilmalidir.

* Her hamilelik bir dis götürür: YANLIS

Her hamilelikte dis kaybi söz konusu degildir. Agiz bakiminin tam olarak saglanamamasi, tedavi edilemeyen çürüklerin varligi ve dis eti hastaliklarinin ilerlemesi durumunda dis kayiplari olusabilir.

* Hamilelikte dis tedavisi bebege zarar verir: YANLIS

Aciliyet gerektiren dis tedavileri, hamileligin her döneminde yapilabilir.

Dis Hekimi ve Protez Uzmani
Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası