Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZ OKULDAN KORKUYOR MU?

Yeni egitim-ögretim yilinin baslamasiyla beraber çocuklu aileleri yine okul telasi sardi. Özellikle egitim hayatinin basinda olan ögrencilerde sikça görülen okul korkusu ebeveynleri zor durumda birakiyor. Dogru yöntemlerle kolaylikla asilabilecek bu sorunun nedenlerini ve çözüm yollarini Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Nörolog Mehmet Yavuz anlatiyor…

Çocuklar için ilk sosyallesme kurumu olan okul, ayni zamanda çocuklarin ilk korku unsurlarindan da biri. Ögrencilerin çesitli bahanelerle okula gitmek istememesi, okulda huzursuz olmasi ve bazi hastalik belirtileri göstermesine ‘okul fobisi’ deniyor.

Okul Korkusu Yasayan Ögrenci Bu Belirtileri Gösteriyor

Genellikle anneye çok bagimli bir çocugun aniden anneden ayrilmasiyla ortaya çikan bu durum, çocukta mide bulantisi, karin agrisi ve bas dönmesine neden olur. Bu sikayetlerin genellikle pazar aksami yatmadan önce ve pazartesi sabahi görüldügünü belirten Dr. Mehmet Yavuz, ebeveynleri bu noktada uyariyor. Eger anne-baba çocugun bu durumu karsisinda endiselenir ve onu okula göndermezse bu davranis aliskanlik haline gelebilir.

Okul Fobisi Depresyona Dönüsebilir!

Okul korkusuna bagli olarak çocukta uyku problemleri ve alinganlik görülebilecegini hatirlatan Dr. Yavuz, çocugun bir süre sonra okula gitme ve ödevlerini yapma konusunda umursamaz tavirlar sergileyebilecegini, ilerleyen dönemde okul fobisinin agirlasarak depresyona dönüsebilecegini vurguladi.

Anne-Babanin Tutumlari Çok Önemli

Anne ve babanin çocukla olan iliskisinin asiri bagimli olmasinin okul korkusunun nedenlerinden biri oldugunu belirten Dr. Yavuz; ‘’Çocugun sürekli endise duyan bir aile içinde yasamasi, her istediginin yapilmasi ve sürekli huzursuz bir aile düzeninde yasamasi okul korkusuna sebep olan baslica nedenlerdir’’ diyor.

Nedeni Okuldaki Ortama Bagli Olabilir

Ögretmen baskisi, ögrencinin okul ortaminda basaramadigi ya da anlamadigi dersler konusunda egitmen tarafindan asiri tepki gösterilmesi, uygun olmayan sinif düzeni, arkadas çevresinin alay etmesi gibi durumlar ögrencinin okul fobisini gelistirerek depresyona girmesine sebep olabilir.

Okuldan Kaçma Istegi Neden Gelisir?

Okuldan kaçma durumunda ögrenci okul korkusu duymaz, herhangi bir sikayet belirtmez fakat saldirgan tavirlar sergiler. Bu tip ögrencinin ögrenme potansiyelinin genelde düsük oldugunu belirten Dr. Yavuz, okul ortamini sikici bulan ve disiplin suçlari fazla olan uyumsuz ögrencilerin okuldan kaçtigini hatirlatti. Aile içerisindeki huzursuz ortam ve asiri baskici aile kurallarinin ve okuldaki egitmen tutumunun ögrenciyi olumsuz etkiledigini belirten Dr. Yavuz, okulu sevmeme, okuma isteginin olmamasi ve yanlis arkadasliklarin okuldan kaçmada en etkili sebepler oldugunu dile getirdi. Ayrica okulun yakin çevresinde internet kafe, bilardo salonu gibi mekânlarin bulunmasi da çocuga daha eglenceli gelerek okuldan kaçmasina neden olur.

Ebeveynlere Büyük Görev Düsüyor

Çocuk okul korkusu yasiyor ve okula gitmek istemiyorsa okula gitmesi saglanmali fakat kesinlikle siddet ve baski uygulanmamali. Ögrenci, okul egitiminin faydalari hakkinda açiklayici bilgiler verilerek ikna edilmelidir. Aile içindeki bireylerin çocuga bu konuda yardim etmesi gerektigini belirten Dr. Yavuz, anne ve babanin çocukla iliskisinde asiri bagimli bir tutum sergilememesi, çocugun birey olmasi için ortak davranislar içine girmesi gerektigini vurguladi. Okula giderken anne ve babanin endiselenmesinin çocugu daha da korkutacagini hatirlatan Dr. Yavuz ebeveynlere, çocugun okul arkadaslari ile daha fazla zaman geçirmesine yardimci olmasini öneriyor.

Çocugun Okuldan Kaçmasini Nasil Önleyebiliriz?

* Çocugu okula gitmeye tesvik edin ve kaçma nedenlerini ögrenmeye çalisin.
* Okuldaki rehber ögretmenle görüsün ve ortak bir iletisim dili gelistirin.
* Çocugun arkadas ortamini ve madde egilimini kontrol edin.
* Agresif tavirlar sergiliyorsa ona sakin yaklasin.
* Anne ve baba olarak aile içindeki iletisimsizliginizi çocugunuza yansitmayin.
* Eger sorunlari bu sekilde de çözemiyorsaniz çocugun mutlaka bir psikolojik yardim almasini saglayin ve gerekirse anne baba olarak siz de destek alin.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası