Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MOR KABUS VARISLERDEN KURTULMANIN TAM ZAMANI

Kadinlarin mor kabusu varislerin özellikle modern hayatin bir diyeti oldugunu söyleyen Dr. Eren Karpuzoglu: Hareketsizlik, dar kiyafet ve yüksek topuk gibi etkenler varisleri besliyor. Bu mor damarlardan kurtulmak isteyenler sonbahari iyi degerlendirsin! Çünkü varis tedavisi için en uygun zaman sonbahar ve kis aylaridir

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmani Dr. Eren Karpuzoglu; kadinlarin güzelligine gölge düsüren ve tedavi edilmediginde hayati bile tehdit edebilecek saglik sorunlarina neden olabilen varisle ilgili en çok sorulan 10 soruyu yanitladi:

1. Varis ne demektir?

Bacak toplardamarlari, genisleme sonucu kani kalbe geri götürme fonksiyonlarini kismen yitirir. Bunun sonucunda olusan göllenmeyle, toplardamarlar kivrimlasarak siser ve ciltten kabarik bir hale gelir. Iste kabarik hale gelen bu olusuma varis denir. Bu durumun bacak iç kisimlarindaki derin venlerde olmasi ise derin venöz yetmezlik (iç varis) olarak bilinir. Benzer genislemelerin makat bölgesinde olanlari hemoroit (basur), testislerde olanlari varikosel olarak adlandirilir.

DAR KIYAFET GIYEREK VARISI DAVET ETMEYIN

2. Kimlerde varis görülme ihtimali daha yüksektir? Risk faktörleri nelerdir?

• Ailesinde venöz hastalik bulunanlar
• Kronik öksürügü olanlar
• Kabizlik sorunu yasayanlar
• Kadinlar
• Hamileler
• Kilo fazlasi olanlar
• Ileri yasta olanlar
• Uzun süre ayakta kalanlar
• Yüksek topuklu / dar kiyafet kullananlar

3. Varis hastaliginin tipleri nelerdir?

Derin venöz yetmezlik: Halk arasinda ‘iç varis’ olarak bilinir. Bacagin en iç kisminda kemige yakin giden ana toplardamarlarda, kanin geriye dogru bacaga kaçmasi (reflü/ yetmezlik) sonucu bacakta sisme ve agrilar görülür. Ilerleyen zamanla birlikte ayak bilegi çevresindeki ciltte kalinlasma, renk koyulasmasi ve yaralar görülebilir.

Yüzeyel venöz yetmezlik: Bacaklardaki yüzeyel toplardamarlarda kanin kalbe dogru degil de, geriye ayaga dogru gitmesi sonucu bu damarlarda genisleme, ciltten kabariklasma ve kivrimlilasma olusturmasidir.

Kilcal varisler: Cilt üzerinde ince, genellikle mor veya kirmizi tonlarda görülen toplardamar genislemeleridir. Derin veya yüzeyel toplardamarlarda yetmezlikle birlikte olabilecegi gibi, sadece cilt seviyesinde de bulunabilirler. Çok fazla agri yapmamakla birlikte estetik olarak rahatsiz edici olabilirler.

VARISLER GELIYORUM DER AGRI VE KASINTIYA DIKKAT!

4. Varis belirtileri nelerdir?

• Bacak damarlarinda belirginlesme
• Damarlarin ciltten kabariklasmayla birlikte kivrimli hal almalari
• Agri
• Kasinti
• Özellikle geceleri artan yanmalar
• Kramplar
• Dolgunluk ve/veya huzursuzluk hissi farkli derecelerde hissedilebilir.

5. Varis hastaliklarinda kullanilan tani yöntemleri nelerdir?

En basta hekim tarafindan yapilan detayli bir fizik muayene gelir. Ardindan günümüzde en sik kullanilan ve venöz yetmezlik/varis hastaliklarinda altin standart olarak kabul edilen renkli Doppler ultrasonografi yapilir. Bu yöntemde, ses dalgalari araciligiyla toplardamarlarin yapisi, içlerinde pihtilasma olup olmadigi ile akim hizlari ve yönleri tayin edilir. Herhangi bir tehlikesi veya can yakiciligi bulunmamaktadir. Bazi özellikli durumlarda venografi denilen, damar içine ilaç verilerek damarlarin radyolojik olarak görüntülenmesini saglayan yöntem de kullanilabilir.

VARIS TEDAVISININ SIMDI TAM MEVSIMI

6. Varislerde tedavi için en uygun zaman nedir?

Genellikle sikayetler sicakla birlikte arttigi için basvurular yaz aylarinda artis gösterse de; varislere yönelik islemlerden sonra günes isigindan kaçinmak, yara iyilesmesinin daha iyi olmasini saglamaktadir. Çogu müdahaleden sonra varis çorabi kullanilmasi gerektiginden, bu rahatsizliklarin girisimsel tedavisi için en uygun zamanlar sonbahar ve kis aylaridir.

VARISIN TÜRÜNE GÖRE TEDAVI

7. Varis hastaliklarinda güncel tedavi seçenekleri nelerdir?

Hastaligin hangi damarlarda görüldügüne (yüzeyel/derin/kilcal), hangi derecede (reflü/kaçak miktarina) bulunduguna ve hastanin ön plandaki sikayetlerine (agri, sisme, görünüm) göre tedavi plani belirlenir. Variste tedavi seçenekleri sunlardir:

Ilaç tedavisi: Özellikle derin venöz yetmezlikte tedavinin temeli ilaç tedavisi ve varis çorabinin düzenli kullanimidir. Düsük dereceli yüzeyel varislerde de baslangiçta ilaç tedavisi uygulanabilir.

Cerrahi tedavi: Yüzeyel venöz yetmezlikli olgularda, yüksek dereceli kaçak ve venöz damarlarda ileri düzeyde genisleme mevcutsa cerrahi tedavi gerekebilir. Genel veya spinal/epidural anestezi gerektirir.

Lazer veya Radyofrekans: Ileri dereceli yüzeyel varislerde damar içine ultrason esliginde girilen bir kateter ile lazer veya radyofrekans enerjisi uygulanarak damarin içerden yakilmasi islemidir. Bu sekilde damar büzüsür ve tamamen kapanir. Lazer veya radyofrekans enerjisi yüzeyel kilcal varisler için de kullanilabilir. 1 mm’den küçük çaptaki yüzeyel, kilcal damarlar için ideal tedavi yöntemidir. Kilcal varisler üzerine uygulama sonrasi kilcal damarlar tamamen silinirler. Beraberinde veya öncesinde skleroterapi islemi gerekebilir.

Skleroterapi: Ilaç veya köpük tedavisi olarak da bilinir. Çapi 1-4 mm arasi olan yüzeyel damarlar için en uygun tedavi yöntemidir. Bu büyüklükteki damarlarin içine ilaç veya köpük verilerek o damar iç duvar yapisi bozulur ve damarin büzüserek kapanmasi saglanir.

VARISTEN KORUNMAK IÇIN YÜKSEK TOPUKTAN VAZGEÇIN

8. Varis hastaliklarindan korunma yöntemleri nelerdir?

• KILONUZU DENGEDE TUTUN: Sik kilo alip vermeden kaçinmak,
• FAZLA KILOLARINIZI VERIN: Kilo fazlaligi mevcutsa ideal kiloya gelmek,
• TÜTTÜRMEKTEN VAZGEÇIN: Sigara kullanmamak, kullaniliyorsa birakmak,
• FAZLA AYAKTA DURMAYIN: Çok ayakta durmaktan kaçinmak,
• YÜKSEK ÖKÇEYI UNUTUN: Dar kiyafetler ve yüksek topuklu ayakkabi kullanmamak,
• YÜRÜYÜN, YÜZÜN: Düzenli olarak spor yapin. Haftada 3-4 gün 30-45 dakikalik, tempolu yürüyüsler, yüzme, kosu, pilates tercih edilmeli, agirlik kaldirmak gibi zorlamali sporlardan uzak durulmali.
• BACAGA SOGUK DUS YAPTIRIN: Aksamüstleri bacaklara soguk dus uygulamak
• BACAKLARI YÜKSEKTE TUTUN: Aksamlari 15 dakika süreyle bacaklari yüksekte tutmak, hem mevcut agrilarin azalmasini saglar, hem de venöz dolgunlugun gerilemesi ile rahatsizligin ilerlemesini yavaslatabilir.
• VARIS ÇORABINDAN SASMAYIN: Venöz yetmezligin seviyesine ve derecesine uygun olarak hekim tarafindan önerilen varis çorabi kullanmak da sikayetlerin gerilemesinde ve varislerin ilerlemesinin engellemesinde vazgeçilmezdir.

9. Varis hastaliklarinda aile hikayesinin önemi var midir?

Ailesinde varis olanlarda bu hastaligin görülmesi oldukça siktir. Özellikle annelerinde varis olan kadinlarda görülme ihtimali yüksektir.

IHMAL EDILEN VARISLER HAYATI TEHDIT EDER

10. Varis hastaliklarinin komplikasyonlari nelerdir?

Damarlardaki genisleme ve kivrimlasmaya bagli olarak kan akiminin yavaslamasi damar içinde kanin pihtilasmasini kolaylastirir. Bu durum yüzeyel toplardamarlarda olusursa tromboflebit, derin toplar damarlarda olusursa derin ven trombozu olarak adlandirilir. Çok agrili olan bu durumlarda pihtinin koparak akcigerlere gitmesi haline ise hayati tehlike olusturan pulmoner emboli adi verilir.

Uzun süre devam eden ve tedavi uygulanmayan varis hastalarinda venöz basinç artisina bagli cilt kan dolasiminin bozulmasi sonucu özellikle ayak bileklerinin etrafinda sismeler, kasintilar ve ciltte renk koyulasmalari ve kalinlasmalari görülür, son asamada ise bu bölgelerde venöz ülser adi verilen yaralar açilmaya baslar. Bu yaralar açildiktan sonra tedavisi çok uzun ve zorlu bir süreç gerektirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası