Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIZ VE DIS SAGLIGI IÇIN BESLENME ÇANTASINA DIKKAT!

Yeni egitim-ögretim dönemiyle beraber çocuklarin okul heyecani basladi, ailelerin sorumluluklari artti. Peki, okulda oldugu süre içinde kontrol edemedigimiz çocuklarimizin agiz ve dis sagligini nasil koruyacagiz? Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, beslenme çantasinin olmazsa olmazlarini ve dis sagligini korumanin yollarini anlatti…

Dengeli beslenme çocuklarin genel vücut gelisimini etkiledigi gibi dis sagliginda da önemli rol oynuyor. Okul çagindaki çocuklarin dis sagligi için beslenme çantasinda yer almasi gerekenleri hatirlatan Kislaoglu, kantinlerdeki yeni düzenlemeye de dikkat çekti. ‘’Okullarda gida satisi konusunda yapilan yasal düzenlemeyle artik kantinlerde gazli içecek, cips ve kizartma satisi yasaklandi. Bunlarin yerine ögrenciler süt ve süt ürünleri, taze sikilmis meyve sulari ve tane ile satilan meyvelere tesvik edilecek’’ diyen Kislaoglu, beslenme çantasi hazirlarken dikkat edilmesi gerekenleri anlatti.

Karbonhidratlar Çürüge Neden Oluyor!

Dis gelisiminin dogru ilerlemesi için çocuklarin saglikli bir beslenme programina ihtiyaci var. Karbonhidrat agirlikli beslenme düzenine sahip bir çocuk, çürük olusumu açisindan risk altindadir. Özellikle nisasta, seker içeren ve yapiskan gidalarin çok tehlikeli oldugunu belirten Kislaoglu, bunlarin dis yüzeyine yapisarak çürük olusumuna ortam hazirladigini vurguladi.

Vitamin ve Kalsiyumu Ihmal Etmeyin

Dis sagligi için tüm vitamin çesitleri beslenmede yer almali ve çocugun aldigi gidalar mutlaka kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür içermelidir. Bu nedenle beslenme çantasinda sikça bulunmasi gereken gidalarin basinda süt ve süt ürünleri geldigini dile getiren Kislaoglu, sütlerin kutulari açilmadigi sürece oda sicakliginda güvenle saklanabildigini, yogurt ve ayranin da saglikli seçimler oldugunu vurguladi.

Sebze ve Meyveler Çürük Olusumunu Engelliyor

Sebze ve meyvelerin mutlaka beslenme çantasinda yer almasi gerekmedigini belirten Kislaoglu, sandviçin içine domates, salatalik veya yesilbiber koymanin ya da sebzeli böregi tercih etmenin çocuklar için daha uygun olacagini belirtti. Ayrica beslenme çantasinda her gün bir meyve bulunmasi gerektigini vurgulayan Kislaoglu çocugun yemekten sonra tüketmese de teneffüslerde açlik hissedince meyvesini yiyebilecegini belirtti. Sebze-meyvelerin dograndiktan sonra bekletilmesi vitamin kayiplarina yol açtigi için Kislaoglu, meyvenin beslenme çantasina tek parça halinde konmasini öneriyor.

Atistirmaliklar Sagligi Tehdit Ediyor!

Çocuklarin tükettigi abur cuburlar dis sagligi için son derece tehlikelidir. Özellikle sekerleme, kurutulmus meyve, tuzlu ve yagli yiyecekler, sekerli gidalar, asitli içecekler, cips ve kizartmalar dislerdeki plakla birleserek çürüge neden olur. Bu gidalarin mümkün oldugunca az tüketilmesini öneren Kislaoglu, çocugunuzun dis hekimi tarafindan düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiginin altini çizdi.

Çürük Olusumu Engellenebilir mi?

Çürügü tamamen engelleyebilecek bir asi ya da ilaç henüz gelistirilemedi, ancak çürük sayisini azaltmaya yönelik malzemeler günümüzde kullanilmaktadir.

Fissür Örtücüler: Azi dislerinin çigneme yüzeyinde fissür denilen küçük çukurcuklar vardir. Fissür örtücü malzemeyle çukurcuklarin üzeri kapatilip; o bölgeye mikrop ve yemek artigi sizmasi engellenerek çürügün baslamasi önlenir. Bu islem 6 yasindan itibaren kalici azi ve küçük azi dislerine uygulanabilir.

Flor Uygulamasi: Çürügü engellemenin baska bir yolu da çürüge karsi direnci artirmaktir. Dislere yüzeysel flor uygulanmasi suretiyle bu direnç kazandirilir.

Dis Firçalama: Çocuklarin ileride dis firçalama aliskanligini sürdürmesi için en etkili yöntem erken yaslarda bu aliskanligin kazandirilmasidir. Ayrica okulda yemekten sonra dislerini firçalamasi için uygun bir firça ve macun her zaman çocugun çantasinda yer almalidir.

Dis Hekimi
Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası