Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Emzirirken fazla kilolarinizdan kurtulabilirsiniz!

Emzirirken hem süt vermek hem de hamilelikte aldiginiz fazla kilolarinizdan kurtulmak mi istiyorsunuz? Dogru beslendiginiz takdirde hem bebeginizi emzirebilir, hem de aldiginiz kilolari verebilirsiniz. KadiköySifa Kadiköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Rabia Yurdagül, 1 – 6 Ekim Emzirme Haftasi vesilesiyle, emzirme döneminde beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlatti!

Anne yeteri kadar süt üretebilmek için dogru beslenmeli!

Hamilelik dönemindeki beslenme bebegin saglikli bir sekilde dünyaya gelmesi için ne derece önemli ise, emziklilik dönemindeki beslenme de o derece önemlidir. Bir bebegin büyüme ve gelisme döneminde almasi gereken en önemli besin anne sütüdür ve annenin yeterli miktarda ve nitelikte süt üretebilmek için beslenme sekline özellikle dikkat etmesi gerekir. Büyümenin çok hizli oldugu yeni dogan döneminde bebegin hayatindaki en önemli konu beslenme iken, annenin günlük tükettigi besinlerin çesit ve miktari, vücut depo düzeyi, psikolojik durumu gibi etmenler süt miktarini ve kalitesini etkiler. Bu nedenle annenin salgiladigi sütün yeterliligini ve verimliligini artirarak bebeginin normal büyüme ve gelismesini saglamak emzirme sürecin temel amacidir. Anne sütü, bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan bir doga harikasidir. Bebeklerin büyüme ve gelismelerini en iyi sekilde saglamanin yaninda, onlari özellikle ishal olmak üzere pek çok bulasici hastaliktan, kansizliktan ve yasamin ilerleyen dönemlerinde ortaya çikabilecek hastaliklardan korur. Ayrica anne ve bebek arasinda psikolojik bir bagin kurulmasina araci olur.

Annenin iyi beslenmesi sütünün kalitesini artirir

Emziklilikte salgilanan süt, annenin aldigi besinlerin bir ürünüdür ve süt için gerekli olan besinler annenin kendi ihtiyaçlarina ek sayilmalidir. Anneler, hangi sartlar altinda olursa olsun, bebeginin sagligini gelistirecek ve büyümesini destekleyecek yeterli kalite ve miktarda süt üretebilirler. Ancak iyi beslenen annelerin sütlerinin, kötü beslenen annelerin sütlerinden özellikle vitamince daha zengin oldugu arastirmalarla gösterilmistir. Bu döneminin basarili bir sekilde geçirilmesi için gerekli en önemli kosullardan biri, annenin iyi beslenmesidir.

Saglikli bir anne günde ortalama 700 – 800 mililitre süt salgilar. Emziren annenin yeterli süt salgilayabilmesi için günde, normal gereksinimine ek olarak yaklasik 700 kaloriye ihtiyaci vardir. Bu miktarin 500 kalorisi annenin yediklerinden, 200 kalorisi ise gebelikte kazanilan besin depolarindan karsilanir. Bu durum gebelik süresince kazanilan agirligin kaybedilmesinde büyük etkendir. Eger anne, günlük almasi gereken ekstra 500 kalori yerine daha çok kalori alirsa kilosunda fazladan artislar meydana gelecektir. Annenin vücudunun tekrar gebelik öncesi görüntüye dönmesine yardimci olan emzirme, uterusun kasilmasini uyararak ve küçülmesini saglayarak annenin karin bölgesinin daha hizli bir sekilde biçime girmesine yardimci olur. Ayrica bu sekilde emzirirken düzenli agirlik kaybi görülürken anne sütünün üretimi de etkilenmez.

Emziklilikte yeterli ve dengeli beslenebilmek için neler yapmaliyiz?

- Sivi alimi günde ortalama 3 litre (10 – 12 su bardagi) kadar olmali ve bu sivinin çogunlugu su olmalidir. Suyun yaninda ihlamur, isirgan otu, rezene gibi bitki çaylari, az sekerli veya sekersiz komposto sulari, taze meyve sulari, limonata ve süt gibi dogal içecekler tercih edilebilir.

- Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yogurt, peynir gibi besin gruplari mutlaka günlük beslenme programinda yer almalidir.

- Protein ihtiyacinin karsilanmasi için her gün mutlaka et, tavuk, balik veya etli - tavuklu sebze yemekleri, yumurta veya kurubaklagiller (barbunya, nohut, kuru fasulye) beslenme programinda yer almalidir.

- Omega-3 yag asitlerinden zengin balik tüketiminin artirilmasi anne sütünün bu yag asidi içerigini arttiracagindan haftada 2 kez balik tüketilmeye özen gösterilmelidir.

- Vitamin ve minerallerin zengin kaynagi olan taze meyve ve sebzeler her ögünde düzenli olarak tüketilmelidir.

- Demir eksikligi emziklilik dönemlerinde sik karsilasilan bir sorundur. Anne sütüyle bebege geçen demir bebegin demir depolarinin dolmasi ve kan yapiminda kullanilmasi açisindan önemlidir. Günlük beslenmede et, tavuk, balik, yumurta, ceviz, badem gibi kuruyemisler, üzüm, kayisi, erik, pestil gibi vb. kurutulmus meyveler, kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya vb. kuru baklagiller, pekmez ve yesil yaprakli sebzeler gibi demir yönünden zengin besinler yeterli miktarda yer almalidir.

- Sekerleme ve çikolatalar, serbetli ve agir tatlilar yerine sütlü ve meyveli tatlilar, yaz aylarinda dondurma gibi tatlilar tercih edilmeli, karbonhidrat ihtiyaci tahilli ekmeklerden, pilav ve makarna gibi besinlerden karsilanmalidir.

- Yemeklerde kullanilacak yag tüketimine dikkat edilmeli, kalori degerini yükselten kizartma ve kavurma türü besinlerden uzak durulmali, genellikle besinleri pisirme yöntemi olarak haslama, firinda ya da izgara yöntemi kullanilmalidir.

- Çay, kahve ve kola gibi içecekler sinirlandirilmalidir. Fazla tüketilen bu içeceklerdeki kafeinin süte geçecegi unutulmamalidir.

- Salam, sosis, sucuk gibi islenmis ve katki maddesi içeren besinlerden mümkün oldugu kadar uzak durulmalidir. Bu besinlerin yapisinda bulunan nitratlar yüksek isiya maruz kaldiginda veya kizartilarak pisirildiginde kanser yapici kimyasallara dönüsebilmektedir.

- Sütün artmasi için annenin iyi beslenmesi, stresten uzak olmasi, yeterince dinlenmis olmasi ve bebegini sik araliklarla emzirmesi önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası