Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YASLILARA YÖNELIK SIDDET IHMAL VE ISTISMAR ARTIYOR

Azalan dogurganlik, tibbi bakim hizmetlerinin artmasi ve yasam sürelerinin uzamasi sonucunda tüm dünyada yasli nüfus artmaktadir. Ülkemizin halen % 8’i 65 yas üstündedir. Ancak 2050 yilinda bu oranin %20-25 düzeylerine ulasacagi öngörülmektedir. Bu nedenle ileri yaslara iliskin her türlü saglik, sosyal ve yasamsal sorunlarda belirgin artis beklenmektedir. Ne yazik ki bu sorunlardan biri de yasli bireylere yönelik artan siddettir.

Dünya Yaslilar Günü nedeniyle açiklama yapan Türkiye Psikiyatri Dernegi Geriatrik Psikiyatri Bilimsel Çalisma Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Isin Baral Kulaksizoglu, yasla birlikte özürlülüklerin artmasi ve baskalarina daha fazla bagimli olma siddete maruz kalma riskini artirmakta, yasli bireyleri hem dogrudan siddete direnebilme, hem de tavir alabilmesini ve korunmasi son derece güç bir hale gelmekte oldugunu belirterek; “Aile içinde dayak ve diger fiziksel siddet uygulamalari, ilgilenmeme, ihtiyaçlarinin giderilmemesi, asagilama, küçümseme, yalnizliga terk etme gibi duygusal siddet uygulamalari, yeterli hijyen ve beslenme ve bakim kosullarinin bilerek saglanmamasi, gelirine el konulmasi, sahip oldugu mal ve mülkün elinden alinmasi, fiziksel kosullarin uygun olmadigi mekanlarda yasamaya zorlanmasi, saglik hizmetlerinden yararlanmasinin önlenmesi gibi istismar ve siddet içeren tutumlarin her geçen gün arttigini gözlemlemekteyiz.” diye konustu.

HER YIL 29 MILYON YASLI PSIKOLOJIK ISTISMARA MARUZ KALIYOR

Prof. Kulaksizoglu söyle devam etti: “Hizla yasli istismarini geçim kaynagi yapan çeteler olusmaktadir. Yaslilarin toplum içinde ya da iliskili olduklari çesitli kurumlarda, örnegin bakim evlerinde asiri ilaç verme veya korkutma dövme gibi siddet ve istismara ugrama oranlari da artmaktadir. Dünya Saglik Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Ofisinin yayimladigi bu yil ki raporda, aralarinda Türkiye’nin de oldugu 46 ülkede her gün 10 bin yaslinin fiziksel siddete maruz kaldigi ve her yil 6 milyon kisi fiziksel kötü muameleye maruz kaldigi ifade edilmektedir. Bu arastirmaya göre, her yil 29 milyon yasli psikolojik istismara maruz kalmakta ve 8 bin 500 yasli öldürülmektedir” dedi.

SIDDETE KARSI ACILEN ÖNLEM ALINMALI

Prof. Kulaksizoglu siddet konusuyla ilgili ayrica; “Toplumun bu konudaki duyarliligini artirici kampanyalara, medyada farkindaligin artirilmasina, polislerin ve ilgili diger kolluk kuvvetlerinin, saglik çalisanlarinin bu konuda egitilmesine, siddete maruz kalan yaslinin korunmasi için gerekli kanunlarin düzenlenip daha aktif hale getirilmesine ve bu yaslilarin devlet korumasi ve bakimina alinarak insanlik onuruna uygun yasama sartlarinin saglanmasina acil ihtiyaç vardir. Bu toplumsal ve vicdani bir borçtur.” diyerek sözlerini tamamladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası