Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alkol ve Sigara Ülser Yapiyor

Iç Hastaliklari ve Gastroentroloji Uzmani Doç. Dr. Orhan Özgür, ülserin iyi bir tedavi sonucu tamamen ortadan kaldirilabilecegini, ancak bu hastaligin olusumuna zemin hazirlayan sigara ve alkolden uzak durmanin ve stressiz bir hayat sürmenin sart oldugunu söyledi.

Genetik yatkinligin yani sira, çevresel faktörlerin de ülser olusumunda etkisi oldugunu belirten Doç. Dr. Orhan Özgür, sagliksiz beslenme, sigara ve alkol kullanimi, romatizma ilaçlari ve aspirin ve stresli bir hayatin hastaligin olusumunu hizlandiran etkenler oldugunu ifade etti. Doç. Dr. Özgür, ülserin pek çok belirtisi oldugunu söyleyerek, "Hastalarin yüzde 80-90'inda, göbek üzerinde genellikle açken ve geceleri uykudan uyandiran agri görülür. Ayrica, yüzde 70 kadarinda istahsizlik, bulanti, kusma, siskinlik ve erken doyma gibi veriler ortaya çikar" dedi.

Sigara içenlerde ülser hastaliginin sik görüldügüne dikkat çeken Dr. Orhan Özgür, "Sigara içenlerde ülser iyilesmesi daha uzun sürer ve tedavi sürecinde yüksek ilaç dozlarina ihtiyaç duyulur. Öte yandan, sigara içenlerde ülser hastaliginin daha fazla nüksettigi de bilinen bir gerçektir" diyerek sigara tiryakilerini uyardi.

Kahvenin, içerdigi kafeinden bagimsiz olarak mide asit salgisini artirdigini ve bu nedenle mideye zarari olabilecegini ifade eden Iç Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Orhan Özgür, "Romatizma ilaçlari gelisigüzel alinmamali, mutlaka doktor önerisi ile alinmalidir. Süt ile alinmasinin pek yarari olmaz. Bu ilaçlarin mutlaka kullanilmasi gerekiyorsa koruyucu olarak mide ilaçlari almalidir" diye konustu.

Doç. Dr. Orhan Özgür, halk arasinda sütün ülser hastalarinda çok yararli oldugu inanisinin dogru olmadigini belirterek, "Ancak bugün sütün içindeki aminoasitler ve kalsiyumun asit sekresyonunu artirmalarindan dolayi faydasindan çok zarari olduguna inaniyoruz. Bu yüzden ülser hastalarina sütün tedavi amaciyla içilmesini önermiyoruz. Ancak beslenme amaciyla içilebilir tabi ki" ifadelerini kullandi.

Ülserin tedavi edilmedigi takdirde kanama, mide delinmesi, midenin çikisinda tikanma ve ülserin diger organlara yapismasi gibi riskleri olduguna dikkat çeken Dr. Orhan Özgür, "Ülser hastalari için herhangi bir perhiz söz konusu degil. Sadece dogru teshis ve dogru tedavi bu hastaligi ortadan kaldirabilir" dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası