Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADINLAR DIKKAT! Kilo mu aliyorsunuz? Sakallariniz mi çikti?

Adet düzensizligi mi yasiyorsunuz? Cildinizde kahverengi lekeler mi olustu? Yüksek kolestrol ve yüksek kan basinciniz da varsa Polikistik Over Sendromu’na (PCOS) sahip olabilirsiniz!

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci, yumurtaliklarin kenarinda inci tanesi gibi dizili milimetrik kistlerin çogalmasiyla olusan Polikistik Over Sendromu’nun, üreme çagindaki kadinlarda gebelik olusmasini engelleyen en önemli sebeplerin basinda oldugunu belirtiyor. Bir kiz bebeginin yumurta keseciklerinin anne karnindayken yaklasik 6-7 milyon oldugunu, doguma yakin dönemde ise azaldigini, dogdugunda ise 2 milyon yumurta kesecigine sahip olduklarini belirten Partalci; ilk adet olan kiz çocugunda yumurta keseciginin 700 bine düstügünü söylüyor.

Dünya’da çiftlerin yaklasik % 15’i Kisirlik Yasiyor!

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci; dünyada tüm canli türlerinin en önemli görevinin, genetik özelliklerini bir sonraki nesile aktarmak oldugunu belirtiyor. Partalci; düzenli cinsel iliskide bulunan çiftlerin % 70’ inin ilk alti ayda, % 85’ inin ise 1 yil içinde gebe oldugunu, kalan % 15’ ine ise kisirlik tanisi kondugunu vurguluyor. Üreme çagindaki kadinlari etkileyen en önemli problemin kisirlik oldugunu ve kisirligin sebebinin de % 6 – 8 oraninda Polikistik Over Sendromu (PCOS) oldugunu sözlerine ekliyor.

Op. Dr. Serhat Partalci, kadinlarda görülen bu hastaligin tedavisinde; erkeklik hormonunun azaltilmasina, yumurtlama yardimci olmaya, rahim iç tabakasinin korunmasina, normal kilonun saglanmasina, insülin direnci sonrasinda çikabilecek hastaliklarin önlemesine yönelik uygulamalar yapildigini belirtiyor. Ayrica, akne ve erkeksi killanmayi azaltmak için uygulanan tedavilerde hastaligin psikolojik sürecininde yakindan takip edilmesinin çok önemli oldugunu sözlerine ekliyor. Partalci; dengeli yasamanin ve beslenmenin çok önemli oldugunu belirterek, kadinlarin günlük yürüyüslerle sportif aktiviteler yapmasini tavsiye ediyor.

Hastalik, genç yaslarda üreme sorununa neden olurken, Polikistik Over hastalarinin ileriki yaslarinda ise daha fazla seker, kalp damar hastaligi ve rahim kanserine neden olabileceginin bilinmesi de altinin çizilmesi gereken önemli noktalardan biri. Dr. Partalci, kadinlarin bunlari bilmesi durumda rahatlikla önlem alabilecekleri üzerinde duruyor ve bu dogrultuda kadinlarin bilgilendirilmesinin sart oldugunu öne sürüyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Doktoru
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası