Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalça kiriklari yaslanan nüfusun hareket özgürlügünü engelliyor

Bugün 1 Ekim Dünya Yaslilar Günü. Giderek yaslanan dünyada yasliliga bagli saglik sorunlari daha çok gündeme geliyor. Bu sorunlar arasinda yaygin olarak gözlenen kalça kiriklari ve kireçlenmeler de mutlaka tedavi edilmesi gereken problemler olarak gösteriliyor.

Kalça kiriklari yasliliga bagli ortaya çikan problemlerin basinda geliyor ve acil tedavi edilemediginde kisa bir süre içinde hastanin yasamina mal olabiliyor. Istatistiklere göre, kadinlarda osteoporoza bagli kalça kiriklari hala ölüm nedenlerinde ilk siralarda yer buluyor. Kalça kiriklari osteoporozun da etkisiyle 2/3 oraninda kadinlarda daha fazla görülürken, erkeklerde 1/3 oraninda ortaya çikiyor. Anadolu Saglik Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji uzmani Prof. Dr. Ahmet Kiral, teknolojinin gelismesinden en çok faydalanan alanlardan birinin de eklem protezleri ameliyatlari olduguna dikkat çekiyor. Prof. Dr. Kiral, riskleri en aza indirmek için, gündelik yasantida mümkün oldugu kadar düsmeleri önleyici tedbirler almanin da kiriklarda son derece önem tasidigina isaret ediyor.

Kalça protezi ameliyatlarinda basari orani artti

Kalça kirigi tedavisinde protezlere basvuruluyor. Hangi protezin kullanilacagi ise hastanin yasina ve kemik yogunluguna göre degisiyor. Kalça kiriginin olustugu durumlarda hastaya mümkün oldugunca kisa süre içinde protez uygulanarak ayaga kalkmasinin saglandigini söyleyen Prof. Dr. Kiral, son yillarda yasanan gelismelerle ilgili sunlari anlatiyor: “Eklem protezi ameliyatlarinin yapilamadigi yillarda siddetli agri ve hareket kisitliligi nedeniyle hastalarin hareket özgürlükleri ileri derecede sinirlanirdi. Günümüzde ise basarili bir kalça veya diz protezi ameliyati geçiren bir hasta yasamini tamamen agrisiz ve bazi sportif aktiviteler dahil hemen hemen tüm islerini rahatlikla yapabilecek bir sekilde devam ettirebilir.

Protez cerrahisinin, günümüzde, ortopedinin en yüz güldürücü ve en sik yapilan ameliyatlarindan biri oldugunu söyleyen Prof. Dr. Kiral, su bilgileri veriyor: “Bir yil içinde ABD’de yaklasik 900.000 kalça ve diz protezi ameliyati yapilmaktadir. Bu sayilar 90’li yillar ile karsilastirildiginda 2 kat artis göstermistir. Ülkemizde ise saglikli veriler olmamakla birlikte yilda toplam 25.000-30.000 kalça ve diz protezi ameliyati yapildigi bilinmektedir.Nüfusumuzu ABD ile karsilastirdigimizda, bu sayinin çok düsük oldugu görülmektedir.”

Bu ameliyatlar sonrasinda hastalarda kalça agrilarinin tama yakin geçtigini isaret eden Prof. Dr. Kiral, ameliyat sonrasiyla ilgili de su bilgileri veriyor:

“Her hasta için farkli olmakla birlikte 6-8 hafta sonra bagimsiz olarak sokaga çikilabilir; yürüme, merdiven inip çikma gibi günlük aktiviteler tamamen normal olarak yapilabilir; araba kullanilabilir; yüzme, golf, yürüyüs gibi sporlar yapilabilir; egzersiz bisikleti kullanilabilir. Tenis, futbol, basketbol gibi sporlar uygun degildir.”

Bunlara dikkat!

•Yaslilarin yataginin ucunda mutlaka sehpa lambasi olmali.

•Geceleri yatak odasi ile banyo arasinin iyi isiklandirilmis olmasi gerekiyor. Ayrica yaslilarin banyosunda mümkün oldugunca küvet olmamali. Kaygan zeminlerde kullanilan malzemelere dikkat edilmeli.

•Eger evde basamakli bir yer varsa buralarin da açik renk haliyla dösenmeli ve aydinlatilmasi da iyi yapilmali.

•Salon, oturma odasi gibi ortamlarda ortalikla sehpa, gazetelik gibi esyalar mümkün oldugu kadar yer almamali. Takilip düsmeleri önlemek için de ortalikta elektronik esyalarin kablolari olmamali.

•Mutfakta zemin kaygansa bunun için önlem alinmali. Ayrica herhangi bir nedenle yere kaygan bir madde döküldügünde hemen silinmeli.

•Kullandiklari ayakkabi ve terliklerin kaymayacak özellikte olmasina özen gösterilmeli. Halilar kaymayacak sekilde desteklenmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası