Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EN DOGAL VE EN SAGLIKLI BESIN: ANNE SÜTÜ

15 Soruda Anne Sütünün Önemi

Dünyaya yeni gelen bir bebegin ilk ihtiyaci anne sütüdür. Annesinin kucagina gelen bebek, mucizevi bir sekilde dünyaya uyum saglamaya baslar. Ilk yaptigi ise içgüdüsel olarak emecek bir sey aramaktir. Iste bu noktada mucizevi gida anne sütü devreye girer. Bu dünyadaki ilk gidasi olan anne sütü onu birçok hastaliktan koruyacak en dogal besin maddesidir.

1-7 Ekim Emzirme Haftasinda Acibadem Bakirköy Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Ibrahim Çelik, anne sütü ile ilgili merak edilen tüm sorulara açiklik getirdi.

• Bebegin dogar dogmaz emzirilmesinin ne gibi faydalari vardir?

Bebek dogar dogmaz emzirilmelidir. Ilk sütün bebegin bagirsak florasinin olusumu üzerinde büyük katkisi vardir. Ancak esas faydasi süt üretimini artirmasidir. Ayrica emzirme sirasinda salgilanan hormonlar rahim duvarinin kasilmasini tetikler. Bu sayede de plasentanin ayrilmasi daha kolay olur ve rahim kanamasi ihtimali en aza iner. Yani ilk sütün sadece bebege degil ayni zamanda anneye de faydasi vardir.

• Sezaryen dogumda bebegin annenin yanina gelmesi gecikiyor mu?

Normal dogumlarda bebek dogduktan hemen sonra anne memesine konulmalidir. Sezaryen dogumlarda, eger anne epidural anestezi altindaysa göbek bagi kesildikten ve bebek kurulandiktan sonra solunum dolasim parameteleri istikrarliysa operasyon devam ederken bile anne emzirebilir. Genel anestezi altindaki sezaryen dogumlarda bile bebegin annenin gögsüne 3-5 dakika dokundurulmasi sütün erken gelmesini saglayabilir. Yani istenildigi takdirde sezaryen dogumlarda da bebekle anne hiç vakit kaybetmeden bir araya getirilebilir.

• Yeni dogan bebege sekerli su vermek gerekli midir?

Hayir. Yeni dogan bebegin ilk ve tek gidasi anne sütüdür. Anne sütünün olmadigi istisnai durumlarda ise formül sütler verilebilir.

• Kesilen anne sütü yeniden gelmeye baslayabilir mi?

.Kisa süreli ani süt kesilmelerinde eger anne emzirmede israr ederse süt yeniden gelmeye baslar.

• Anne sütü dogumdan ne kadar süre sonra artar?

Genellikle dogumdan 3 gün sonra anne sütü bebegin ihtiyacini tam olarak karsilayacak düzeye gelir. 3 haftadan sonra ise maksimum düzeye çikar.

• Sütün bebege yeterli gelip gelmedigi nasil anlasilir?

Sütün bebege yeterli gelip gelmedigine doktor karar vermelidir. Sütün yetmemesinin en belirgin isareti bebegin yetersiz kilo almasidir. Bebek alt sinir olarak ayda 500 gram ve üzerinde kilo aliyorsa, sütün yettigi düsünülür. Bu durumda annelerin ilk 6 ay emzirmeyi birakmamasi gerekir.

• Sütü artirmak için hangi gidalarin tüketilmesi gerekir?

Süt verimini etkileyen bir çok faktör vardir. Ancak sütü dogrudan artiran mucizevi bir gida ya da içecek yoktur. Annenin temel beslenme dengesini gözetecek sekilde standart olarak beslenmesi önemlidir.

• Sivi alimi anne sütünü artirir mi?

Emziren annelere bol bol sivi almalari önerilir. Ancak sivi alimi sütün artmasi için degil, annenin kendi sagligi için önemlidir. Emzirme sirasinda günde 1- 1.5 litre sivi kaybina ugrayan annenin bu açigi bol su içerek kapatmasi gerekir.

• Annenin aldigi gidalar sütün içerigini degistirir mi?

Annenin çok yemek yemesi sütün protein ve enerji içerigini fazla degistirmez. Sadece özellikle Omega 3 yönünden zengin beslenme ya da Omega 3 takviyesi, sütü bu açidan zenginlestirir. Öte yandan annenin yedigi sogan ve sarimsak gibi kokulu gidalar sütün kokusunu degistirip, bebegin memeyi itmesine neden olabilir.

• Emzirirken sigara ve alkol tüketilebilir mi?

Emzirme döneminde sigara, alkol, kafeinli içecekler ve bazi ilaçlar kesinlikle alinmamalidir. Çünkü bu ürünlerdeki zararli etkenler anne sütüyle birlikte bebege geçebilir.

• Süt verimin etkileyen etkenler nelerdir?

Süt verimini etkileyen 3 önemli faktör vardir:

- Genetik yapi: Bazi anneler bu konuda dogustan sanslidir. Bu kadinlarin süt verimleri çok iyidir.

- Annenin psikososyal durumu: Anne ne kadar rahat bir yapiya sahipse sütü de o kadar fazla olur. Kaygili, stresli, takintili ve mükemmeliyetçi annelerde süt verimi düsüktür. Ayrica annenin iyi dinlenip düzenli uyumasi süt verimini artiran önemli bir etkendir. Is hayatinin yorgunlugu ve stresli ortami, aile içi sorunlar, annenin geçirdigi hastaliklar, agri ve sancilar süt verimini olumsuz etkiler.

- Emzirme teknigine bagli hatalar: Emzirmeye geç baslamak, formül mamaya ve ek besine erken geçmek, bebege biberon ya da yalanci emzik vermek, bebegi memeye yanlis yerlestirmek, bebegin meme basini dogru kavramamasi, gece emzirmemek, 5-6 saatten uzun süre emzirmemek verimi düsürür.

• Tatli yemek sütü artirir mi?

Tatli yemek sütü artirmaz. Sadece annenin kilosunu artirir.

• Bebegin kaç yasina kadar anne sütü almasi gerekir?

Bebek, ilk 6 ay mutlaka, 1 yasina kadar kesinlikle, 2 yasina kadar tercihen, 3 yasina kadar da keyfe keder emzirilebilir. Anne sütü her yasta faydalidir. Her seyden önce süttür. Ilk 6 ay tek basina yeterlidir. 6 ay 1 yas arasinda ek besinlerle birlikte verildiginde, bir yasindan sonra da bebegin günlük süt ihtiyacini en dogru bilesimde karsilayan bir besin olarak yararlidir. Mükemmel bir besin olmanin yaninda bagisiklik sistemi üzerine de her yasta çok büyük faydalari vardir.

• Formül mamayla beslenen bebekler ne gibi saglik sorunlariyla karsi karsiya kalabilir?

Mamayla beslenen çocuklarin obezite, bagirsak, ortakulak, üriner sistem ve üst solunum yolu enfeksiyonlariyla, alerjik hastaliklara (egzama, astim, bronsit) yakalanma riski, anne sütüyle beslenenlere göre daha yüksektir.

• Emzirmenin anneye ne gibi faydalari vardir?

Emzirme, dogum sirasinda ve sonrasinda annenin kendini daha kolay toplamasini saglar. Emziren kadin, annelik duygusunu daha yogun yasar ve lohusalik depresyonunu daha kolay üstünden atar. Ayrica emzirmek, meme kanserine yakalanma riskini düsürür ve osteoporozdan korur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası