Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadin yasaminin kaçinilmaz bir parçasi :Menopoz

Menopoz’un bir hastalik olmadigina dikkat çeken Bayindir Hastanesi Sögütözü Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmani Doç. Dr. Ömer Çobanoglu, her kadin bu süreci hayatinin kaçinilmaz bir parçasi olarak yasamak zorunda dedi. Kelime anlami olarak adet görmenin sonlanmasi olsa da kadinin bu dönemde yasadiklari ve hissettikleri bununla sinirli degil.

Menopoz Süreci nasil ilerler

Menopoz üç evrede gelisir. Premenopoz; menopoza girilmeden önceki yaklasik 3 - 5 yil boyunca adetlerin önce siklasmasi daha sonra aralarinin açilmasi gibi düzensizliklerin yasandigi dönemdir. Perimenopoz, genellikle menopoz semptomlariyla birlikte, son adet döneminizden yaklasik bir yil önce baslar ve bir yil sonra sona erer. Postmenopoz ise menopoza girilmesini takiben östrojen düzeylerinin düsmesiyle beraber ortaya çikan adetlerin kesilmesini takip eden dönemdir.

Menopozla birlikte tüm vücutta hormonal bir firtina yasanmakta ve kadin hormon metabolizmasi alt üst olmaktadir. Esas kadinlik hormonu olan ostrojen azalmakta ve östrojenin azalmasi ile birlikte tüm organlar bu durumdan olumsuz etkilenir. Östrojen hormonu sadece dogurganliginizi ve üremenizi düzenlemekle kalmayip, ayni zamanda kemikleri saglamlastirmakta, damar sertligine karsi korumakta, cildin esnekligini muhafaza etmekte, bagisiklik sistemini güçlendirmekte ve genel sihhati arttirir. Menopoz; kadini kalp hastaliklari, hiperkolesterolemi, hipertansiyon, osteoporoz gibi hastaliklardan koruyan östrojen kalkaninin sonu olarak da tarif edilir.

Menopoz her toplumda farkli algilanma düzeyine göre tarif edilse de bütün dünyadaki kadinlarin hissettikleri hemen hemen aynidir. Ates basmasi, nedensiz terleme, çarpinti, nedensiz bir endise hali, çabuk öfkelenme, cinsel istekte azalma, uykusuzluk, bas agrisi, vajinal kuruluk belirtilerinin hepsi bir hastada var olabildigi gibi bu belirtilerden sadece bir kaçi da hastalar tarafindan dile getirilir.

Menopozdan nasil etkileniriz

Sicak basmalari

En uygun görülen menopoz semptomudur. Özellikle cildinizde ani ve rahatsiz edici bir sicaklik hissedebilirsiniz; yüzünüz kizarabilir, terleme ve çarpintiniz olabilir. Gece boyunca sicak basmasinin sik görülmesi ayni zamanda uykunuzun bölünmesine neden olur.

Odanin sicak olmasi, stres, sicak içecekler, özellikle kahve, alkol, baharatli gidalar gibi sebepler sicak basmasini tetikleyebilir. Bunlardan kaçinarak sicak basmasi sayisini azaltmaniz mümkündür. Düzenli fiziksel egzersiz ve stresi azaltici gevseme egzersizleri de daha iyi uyumaniza yardimci olur.

Vajinal kuruluk

Östrojenlerin fonksiyonlarindan biri de cinsel organin olgunlasmasini, kanla beslenmesini ve islevlerini sürdürmesini normal olarak saglar. Premenopoz sirasinda östrojen seviyesinde görülen azalma özellikle vajinanin iç tabakasini incelmekte ve kurumaktadir. Vajina kizarabilmekte, tahris olabilmekte, kasinti gelisebilmekte ve dokular daha kolay hasar görebilmektedir. Buna bagli olarak cinsel iliski güç ve hatta imkansiz hale gelir. Östrojen eksikligi ayni zamanda vajinada bakteri ve virüslerin üremesine neden olup buna bagli enfeksiyonlari gelistirir.

Idrar yakinmalari

Idrar yakinmalari menopoz sonrasi dönemde en sik görülen sorunlardan biridir. 45 ile 60 arasinda kadinlarin yaklasik yüzde 40’i sik idrara gitme, tuvalete zor yetisme, tam bosaltamama ve idrarini tutama gibi problemlerden sikayetçidir.

Cilt ve saç sorunlari

Östrojen eksikligi, cildinizdeki esneklik ve saglamliktan sorumlu olan lifler olan kollajen ve elastinin azalmasina yol açar. Cildiniz kurur, kasinir ve isiga karsi duyarliligi da artar.

Menopozda saçlar da incelir ve parlakliklarini yitirir, kasiklardaki ve koltuk altindaki killar azalir.

Hormon tedavisi ile cildiniz ve saçiniz bu olumsuzluklardan en az sekilde etkilenir. Östrojenler bag dokusunu destekleyen kollejenin ve cildin pürüzüz ve esnek olmasini saglayan elastinin üretimini arttirirlar ve ayni zamanda saçinizin direncini ve esnekligini arttirirlar.

Yine menopoz döneminizde istenmeyen yerlerde kil çikmasi da görülür. Bu dönemde vücudunuz az miktarda erkek seks hormonlarini da üretmeye devam eder ve östrojen eksikligi nedeniyle erkeklik hormonu olan androjenlerin etkisi güçlenebilir. Bu nedenle çenenizde, gögüslerinizde ve bacaklarinizin iç kisimlarinda killar çikabilir ve bu duruma hirsutizm adi verilir. Erkek tipi saç dökülmesi de (kellesme) görülebilir.

Dogal östrojenle birlikte bir antiandrojen içeren hormon replasman tedavisi tüm bu durumlari engeller.

Osteoporoz (Kemik erimesi)

Osteoporoz, baslangiçta belirgin sikayetler veya agri olmadan ilerleyen sessiz ve sinsi bir hastaliktir. Osteoporoz genellikle kirk yasindan sonra teshis edilir. Fakat o zamana kadar önemli ölçüde kemik kitlesi kaybi meydana gelir. Ilaç tedavisi ile osteoporozu önleyebilir veya kemik erimesini durdurabilirsiniz ancak önceden yitirilmis olan kemik yeniden olusamaz. Bu nedenle hastalik baslamadan önlenmesi çok önemlidir.

Uykusuzluk

Menopoz sonrasi ortaya çikan uykusuzluk sikayetinizin en önemli nedenleri sicak basmalari ve azalan östrojenin direkt olarak beyin fonksiyonlari üzerinde yaptigi etkidir. Menopoz sonrasi uykuda geçen sürenizin kisalmasi, gece uyanmalariniz, uykuya dalista sorun yasamaniz östrojen eksikliginin ortaya çikardigi sikayetlerdir ve uygun bir hormon replasman tedavisiyle bu sikayetlerde düzelme saglanir.

Kilo alma

Menopoz sonrasi yasanan en büyük sikayetlerden biri de azalan hormonlarin etkisiyle yavaslayan metabolizmaniza bagli olarak kilo almanizdir.

Menopoz öncesinde genel yag birikiminiz kalça ve uyluklarda iken, menopoz sonrasinda vücutta androjenin daha fazla olmasi nedeniyle erkek vücut tipine yönelme yani bel ve göbek çevresinde yaglanma egilimi gözlenir.

Kalça ve uyluklarda birikmis yaglara ilave olarak, göbek bel çevresindeki yaglanma, bu dönemdeki kadinlarin kilo artisina ve vücut seklindeki degisikligi neden olur. Göbek / kalça oranindaki artis, kalp damar hastaliklari açisindan da risk faktörü olusturur.

Menopoz döneminde yasam kalitesini arttirmak önemli

Her kadinin yasacagi bu dönemi en az zararla, topluma katilarak, aile bireyleriyle çatismalari en aza indirmek ve beden sagligini da olabilecek en üst seviyeye çekmek yasam kalitesinin arttirilmasi açisindan önemlidir. Kaliteli yasama ulasmis kadin; bedenen saglikli ve toplumda aktif rol almaya devam eden kadindir. Kadinlarin birçogu menopozu bir dönemin sonu olarak görür ve kabuguna çekilir. Menopoz kabuga çekilme zamani degil aksine yillarin verdigi tecrübe ile hayatin her alaninda aktif ve etkin olmanin zamanidir.

Menopozun ortaya çiktigi yas, kadinda siklikla önemli bazi sosyal degisikliklerin de ortaya çiktigi bir zamana denk gelir. Çocuklarin büyüyerek evden ayrilmasi, kadinin veya esinin emekli olmasi, yasla görülme sikligi artan çesitli hastaliklarin ilk belirtilerinin ortaya çikmasi, anne veya baba da yasliliga bagli ortaya çikan çesitli durumlar nedeniyle kadinin zamanin önemli bir kismini onlara ayirmak durumunda olmasi ve nihayet aile bireylerinden birinin veya bir arkadasin ölümü gibi olaylar siklikla kadinin menopoza girdigi zamanlara tesadüf eder.

Menopoz döneminde tedavi bireye göre sekillendirilmelidir. Standart bir tedavi yoktur. Kisinin sosyo-ekonomik durumu, yasi, medeni hali, egitim düzeyi, tedaviyi algilayisi, menopozu yasama biçimi gibi etkenler tedavi metodunu ve süresini etkiler.

Menopoz tüm sistemleri etkileyen bir durum oldugundan menopozla sadece ilaçla mücadele etmek mümkün degildir. Hayat tarzinizi menopoza göre ayarlamak, kalsiyum alimini artirmak, düzenli egzersiz yapmak, kalp sagligini korumak önemlidir. Menopozla birlikte görülme sikligi artan hastaliklara karsi erken teshis imkanlarini kullanmak gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası