Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerde neden sarilik görülür?

Pek çok yenidogan hayatinin ilk ayinda sarilik geçirir. Genelde tehlikeli olmayan bu sariliga kandaki bilirubin degerinin yükselmesi yol açar. Ancak bazi vakalarda bebegin kanindaki bilirubin degeri kalici hasarlara açacak kadar yükselir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ilknur Kiliç, bebeklerin sarilik geçirme nedenlerini ve tedavi sekillerini anlatiyor.

Yenidogan dönemi; hayatin ilk bir ayini kapsayan dönemdir. Zamaninda dogan bebeklerin %60’inda, prematüre bebeklerin %80’inde yenidogan döneminde sarilik görülür. Yenidogan sariligi sari renkli bilirubin pigmentinin deride ve göz akinda birikmesi ile ortaya çikmaktadir. Bebegin önce göz aki, sonra derisi sararir. Genellikle bastan ayaklara dogru sarilik ilerler. Sarilik bacaklara ulasmissa bilirubin düzeyi önemli derecede yüksek olabilir.

Neden bilirubin kanda yükselir?

Bilirubin kanda bulunan kirmizi kürelerin parçalanmasi ile ortaya çikar. Anne karninda bebege gelen damarlarda oksijen miktari düsüktür. Bebege yeterli oksijen tasinabilmesi için fazla miktarda kirmizi küreye ihtiyaç vardir. Dogum sonrasi ise solunum ile gereken oksijen karsilanir ve gerekenden fazla olan kirmizi küreler yikilir. Bu süreçte bilirubin olusur. Olusan bilirubin karacigerde bazi islemlerden geçtikten sonra safra yollari araciligi ile bagirsaklara gelir ve disari atilir. Yeterli beslenme bilirubinin uzaklastirilmasini kolaylastirir.

Tüm yenidogan bebeklerde bilirubin degerleri normalden yüksektir. Bu, son derece dogal bir durumdur. Bilirubin degeri 5mg/dl’ye ulastiginda yüz ve göz akinda sarilik baslar, 15 mg/dl’ye çiktiginda ise tüm vücut sararir. Bebeklerin yas ve kilolarina göre zarar vermeyecek bilirubin düzeyleri bilinmektedir. Kan bilirubin düzeyleri bu degerlerin üzerine çikarsa önce isik tedavisi (fototerapi) yapilmaktadir. Bilirubin düzeyleri kan degisimi sinirlarini asmissa bebegin kani degistirilmektedir. Aksi halde bilirubin pigmenti kandan beyin dokusuna geçerek bebekte nörolojik bozukluklar olusturur. Kernikterus, asiri yüksek bilirubin düzeylerinin beyin dokusunu bozmasi ve sekellere neden olmasidir.

Yenidogan sariligi bulasici degildir!

Mikropla bulasmaz. Yenidogan döneminde sariligin ciddi düzeyde olmasina neden olan bazi faktörler vardir; yeterli beslenememe, kan grubu uygunsuzluklari, bebekte hipotiroidi, idrar yolu enfeksiyonu, bazi enzim eksiklikleri, metabolik hastaliklar bunlardan birkaçidir. Bazen beklenenden daha yüksek bilirubin düzeylerinin nedeni bulunamamaktadir. Prof. Dr. Ilknur KILIǒin yapmis oldugu, Int J Clin Pharmacol Ther dergisinde yayinlanan çalismasinda; Japonlarda sik olarak bulunan ve yenidogan sariligina neden olan bir mutasyonun Türkiye’de de var oldugu, yenidogan bebeklerde sariliga neden oldugu gösterilmistir.

Yenidogan bebekler sarardiginda doktora götürülmesi, bilirubin düzeyinin tespiti ve durumun ciddiyetini saptamak için önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası