Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kahve Beyni Dinlendiriyor

40 yil hatiri olan bir fincan kahvenin, fiziki ve akli performansi artirmasinin yani sira kalbi kuvvetlendirdigi, beyin ve kas yorgunlugunu giderdigi bildirildi.

Gaziosmanpasa Üniversitesi (GOPÜ) Ziraat Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koç, kahvenin tohumunda yagli maddeler, glükoz, kafatenik asit, aromatik esanslar, madensel tuzlar ve azotlu bilesik olan kafein oldugunu söyledi. Kavrulmus kahvenin içerisinde yüzde 0.9 oraninda kafein bulundugunu belirten Doç. Dr. Koç, 20-30 santigram kafeinin yorgunluk hissini azalttigini, ancak uykusuzluga sebep oldugunu belirtti.

Genelde yemeklerden sonra yorgunluk gidermek için içilen kahvenin kökenin Habesistan, Sudan ve Ekvator oldugunu ifade eden Doç. Dr. Koç, 1700'lü yillarda Hollandali gemicilerin Yemen'deki Moko Kahvesi agaçlarini Asya içlerine tasidiklarini ve sonra bu agaçlarin Sirilanka, Cava ve Sumatra'daki büyük kahve tarim isletmeleri olusturdugunu belirterek, kahvenin daha sonralari Martinik, Guade Love, Guyana ve Anitiller'de genis alanlara yayildigini ancak 20. yüzyilda görülen Hemileic Vastatrix hastaligi bu alanlardaki kahve plantasyonuna büyük zarar verince kahvenin Brezilya ve Güney Asya adalarina yerlestigini söyledi.

Kahve içerigindeki 20-30 santigram kafein miktarinin eczacilikta normal doz sayildigini fakat 1 gram veya daha fazlasinin organizma için tehlikeli oldugunu söyleyen Doç. Dr. Koç, 'Kahvede bulunan kafein, beyindeki bazi merkezleri uyararak yorgunlugu azaltir. Uykusuzluk verir, günlük çalisma gücünü, fiziki ve akli performansi artirir, kalbi kuvvetlendirir, dikkati yogunlastirir, beyni ve kaslarin yorgunlugunu giderir. Solunum merkezinin karbondiokside duyarliligini artirarak solunumu uyarir, damar, brons, bagirsak ve idrar yollarinda bulunan kaslari gevseterek genislemesine sebep olur. Bu etki bagirsak ve böbrek spazmlarinda spazmi çözerek fayda verir, fakat kabizlik yapabilir. Kahve böbreklerde tuzun geri emilmesini önleyerek idrar söktürür. Kahvenin bu özelliginden dolayi önceleri böbrek taslarinin uygun olanlarinin düsürülmesinde yararlanilirdi' dedi.

Doç. Dr. Hüseyin Koç, fazla miktardaki kahvenin bas agrisi ve huzursuzluga sebep olacagini belirterek, 'Kahve yüksek tansiyonlu kimselerin tansiyonunu daha da yükseltir' diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası