Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANEMIYI CIDDIYE ALIN

Halsizlik, çarpinti ve soluk görünümle sinyal veren aneminin dikkat edilmesi gereken bir hastalik oldugunu belirten Anadolu Saglik Merkezi Iç Hastaliklari Uzmani, Dr. Sibel Güney, tedavi edilmeyen aneminin kalbi etkiledigini, anne sütüyle beslenmeyen bebeklerin ve kirmizi et yemeyen vejetaryenlerin risk grubunda oldugunu belirtiyor.

Kirmizi kan hücreleri ve hemoglobin miktarinin yasa ve cinse göre normal degerin yüzde 10’undan fazla azalmasi durumunda “anemi” tanisi konuyor. Anadolu Saglik Merkezi Iç Hastaliklari Uzmani, Uzm.Dr. Sibel Güney, aneminin tedavi edilmemesi durumunda birçok organi etkiledigine dikkat çekerek, aneminin ciddiye alinmasi gerektigini söylüyor.

Tedavi edilmemesi halinde bu durumdan en fazla etkilenecek organin kalp oldugunu belirten Dr. Sibel Güney, riskleri söyle ifade ediyor: “Anemide kanin oksijen tasima kapasitesi azalir. Dokulara giden oksijen miktarinin azalmasi ile dokularda fonksiyon bozuklugu olusur. Bu nedenle pek çok sistemde anemi belirtileri ortaya çikar. Bunlardan özellikle kalp, sinir sistemi ve kaslarda olusanlar önemlidir. Anemi nedeniyle kalpte üfürüm, kalp genislemesi, kalp kasinin beslenememesi (myokardial iskemi), kalp hizinda artis görülür.”

Anemi, halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, soluk görünüm ve çarpinti, ileri derece anemi ise nefes darligi, bas dönmesi, düsük tansiyon, bayilma ve gögüs agrisi gibi belirtiler gösteriyor. Tedavi seklinin aneminin nedenine ve siddetine göre degistigini söyleyen Dr. Güney, su bilgileri veriyor:

“Ani kan kaybina bagli anemilerde hastaya kan verilmesi gerekir. Demir ve B12 vitamin eksikligine bagli anemilerde eksik olan maddenin yerine koyulmasi ile tedavi edilir. Kronik hastaliklara bagli anemilerin tedavisi, ilgili hastaligin ya da hastaliga bagli anemi olusturan nedenin tedavisi ile mümkündür.”

Fazla çay tüketimi demiri azaltiyor

Büyüme çagindaki çocuklar, gebeler ve emziren annelerde demir ihtiyacinin arttigini kaydeden Dr. Güney, demir eksikligi anemisi olan gebelerde bebek gelisiminde olumsuzluklar ve erken dogumun görülebilecegine dikkat çekiyor. Dr. Güney, anne sütü yerine inek sütü verilen bebeklerde de demir eksikliginin meydana geldiginin altini çiziyor. Vejetaryen beslenmede demir ve vitamin B12 açisindan zengin olan kirmizi et tüketimi olmamasi nedeniyle anemi olusabilecegine isaret eden Dr. Güney, asiri lifli beslenme ve fazla miktarda çay tüketiminin de demir emilimini azalttigini vurguluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası