Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEKER HASTALARINDA MEME SAGLIGI

Seker hastaligi yani Diyabet Mellitus, günümüzde giderek artan siklikta karsimiza çikan kronik bir hastaliktir. Dünyada 250 milyon kiside diyabet hastaligi oldugu bilinmektedir. Önümüzdeki 50 yil içerisinde bu sayinin 700 milyona ulasacagi tahmin edilmektedir. Sismanligin artmasi bu hastalik gelisiminde en önemli etkendir. Sikligi bu kadar ürkütücü bir sekilde artmakta olan bu hastalikla yine kadinlar için çok önemli bir sorun olan meme hastaliklari arasinda siki bir iliski bulunmaktadir.

Diyabetli kadinlarda meme kanseri daha sik

Meme kanseri kadinlarda en yaygin olarak rastlanan kanserdir. Meme kanseri ile diyabet arasindaki iliski uzun zamandir bilim adamlarinin ilgisini çekmektedir. Bu iliski konusunda tartismalar devam etmektedir. Son yapilan genis hasta katilimli bir meta-analizde menapoz dönemindeki seker hastalarinda meme kanser riskinin %16 daha fazla oldugu saptanmistir. Yine baska bir çalismada 30 yas üstü kadinlarda seker hastaligi olanlarin %51 daha fazla meme kanserine yakalandigi gösterilmistir.

Bunun yaninda, diyabeti olan kadinlar meme kanserine yakalandiklarinda diyabeti olmayan kadinlara göre yasam süreleri daha kisa olmaktadir. Özellikle, kan sekeri regülasyonu kötü olan kanser hastalarinda ölüm oranlari %50 daha fazla olmaktadir.

Sekerli gidalar kanseri besler mi?

Toplumda “sekerli gidalar kanseri besler” inanisi çok yaygindir. Bunun gerçegi yansittigini söylemek dogru degildir. Karbonhidratli besinlerin vicutta kullanilmasi için insüline ihtiyaç duyulur. Insülinin kan sekerini düsürücü etkisinin yani sira, hücrelerin büyümesi ve gelisimi üzerinde de rolu vardir. Yani insülin büyüten bir hormondur. Insülin direncinin oldugu kanser hastalarinda bu büyütme ve gelistirme etkisi kanserin gelisiminde rol oynamaktadir. Meme dokusu da insüline çok hassas bir doku oldugundan seker hastalarinda risk artmistir.

Insülin tedavisi meme kanserini tetikliyor mu?

Geçtigimiz yillarda yapilan bir meta-analiz sonucu bir tür analog insülini kullanan kadinlarda meme kanserine yakalanma oraninin anlamli sekilde yüksek oldugu saptanmis. Bu incelemede adi geçen insülin ile kombine edilmis diger insülin tedavilerini kullanan kadinlarda bu oranin yüksek olmadigi gösterilmis. Genis çapli katilimin incelendigi çalismalar sonucunda insülin tedavisinin meme kanseri riskini arttirmadigi sonucuna varilmistir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadinlarda bu tür insülini kullanirken dikkat etmek gerekmektedir.

Bununla birlikte diyabet hastaliginin ilk asamasinda yaygin olarak kullanilan metformin molekülünün kanser gelisimini önledigi gösterilmistir. Bu ilacin büyüme yollarini baskilamasi nedeniyle koruyucu etkisinin oldugu düsünülmektedir.

Diyabetik mastopati

Ilk defa 1984 yilinda insüline bagimli diyabeti olan genç bir kadinda tanimlanan bu olgunun diyabetiklerde nadir rastlanan bir hastaliktir. Ele gelen sert bir kitle varligi bu lezyonun siklikla kanser ile karismasina neden olmaktadir. Vicudun bagisiklik sisteminin gelismesine katkida bulundugu bu lezyon bazen agrili olabilmektedir. Tanisi için biyopsi yapilmasi gerekmektedir. Tamamen selim olan bu lezyon dikkatli olunmazsa yanlis tedavi edilmesine yol açabilmektedir. Sonuç olarak meme hastaliklari diyabetik hastalarda daha sik görülmektedir. Rutin kontrollerin yapilmasi hastaliklarin erken tani ve tedavisinde büyük önem arz etmektedir.

Amerikan Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü
Dr. Sinan Tanyolaç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası