Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzun isitmesini düzenli araliklarla test ettirin

Anne karnindan itibaren her yasta isitme duyusu, bizlerin yasamla en temel ve en anlamli baglanti kanallarindan biridir. Özellikle bebek ve çocuklarda konusma, anlama, ögrenme, okuma ve duygusal ihtiyaçlarin karsilanmasinda isitme büyük önem tasir. Isitmeye dair sorunlarla siklikla karsilasilir ve özellikle gelisimin en hizli oldugu çocukluk döneminde, isitmeye dair bir sorunun varligi, gelisim alanlarini ve özellikle okul basarisini önemli ölçüde etkiler. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Odyoloji, Ses ve Konusma Bozukluklari Uzmani Irem Konakçi, okullarin açildigi bu dönemde konuyla ilgili önemli bilgiler verdi ve uyarilarda bulundu.

Çocuklarda Isitmenin Degerlendirilmesi

Çocuklarin isitmesini degerlendirme amaci ile uzman tarafindan belirlenen farkli test yöntemleri kullanilir ve bu testler yardimi ile çocugun hangi sesleri ne düzeyde isittigi tespit edilir. Yapilan testler yardimi ile uzman, çocugun hangi sesleri ne düzeyde duydugunu, olasi bir isitme kaybinin nedeni ve çözümü için ne yapilmasi gerektigi konularinda yardimci olma firsati bulur.

Isitmenin degerlendirilmesi asamasinda ilk degerlendirme Kulak Burun Bogaz Uzmani tarafindan yapilir. Yapilan degerlendirme sonucu odyoloji birimine yönlendirilen çocuk farkli odyolojik test bataryalari ile degerlendirilir.

Çocugun isitme kaybi ne kadar erken tespit edilirse, çözüm üretilmesi de o kadar hizli olur. Isitmenin degerlendirilmesi günümüzde yeni dogan isitme taramalari ile dogumdan sonra baslar ve periyodik isitme degerlendirmeleri ile özellikle okul öncesi dönemde erken tanilama imkani saglanir. Hastanelerimiz bünyesinde tüm yeni dogan bebeklere yeni dogan isitme testi yapilir, isitme kaybi süphesi olmasa bile okul öncesi dönemde periyodik isitme testleri yapilarak olasi bir problemin gözden kaçma ihtimali önlenmeye çalisilir. Özellikle okul öncesi dönemde rutin isitme degerlendirmesi yapilmasi hedeflenir.

Çocugunuzun isitme düzeyini yasamlarinin ilk yillarinda yilda 2-3 kez ve okul çaglarinda yilda bir kez test ettirmenizi öneririz.

Bu amaçla yapilan odyolojik degerlendirmeler :

• Yeni dogan isitme tarama testi (TOAE): tüm yeni dogan bebeklere yasaminin ilk bir ayi içerisinde yapilir.

• Klinik Otoakustik Emisyon: dogum dan itibaren tüm yas gruplarinda uygulanir.

• Odyometri: farkli yas gruplarinda farkli teknikler kullanilarak uygulanir. Özellikle çocuklarda görsel destek odyometrisi ve kosullu oyun odyometrisi ile isitme degerlendirilir.

• ABR ( BERA) : Tanisal Isitsel Beyin Sapi Yaniti testi ile isitmeye dair detayli degerlendirme yapilir ve isitme siniri hakkinda da detayli bilgi edinilir.

• Timpanometri: bebekler ve yetiskinler için farkli özellikelere sahip degerlendirme yapilarak orta kulak yapilari degerlendirilir.

Çocugun isitmesinin degerlendirilmesi için hangi testlerin yapilmasi gerektigi KBB uzmani ve Odyoloji uzmani tarafindan belirlenir ve akabinde bu testler yorumlanarak isitme kaybinin olup olmadigi, var ise kulagin hangi bölgesinde, ne tip bir sorun oldugu tespit edilir ve uygun çözümler saglanir.

Çocugunuzun Isitmesini Korumak için neler yapmalisiniz ?

• Çocugunuzun isitmesini düzenli araliklarla bir uzmana basvurarak test ettirin.

• Kulak çubugu vb. nesnelerle kulaklarini temizlemeyin.

• Yüksek gürültüye maruz kalmalarini engelleyin.

• Orta kulak iltihabi olmalari durumunda hassas davranin ve bu süreçte de isitmelerinin mutlaka degerlendirilmesine önem verin. Özellikle okul öncesi dönemde siklikla karsilasilan orta kulak iltihaplari geçici de olsa isitme kaybina neden olabilmekte ve bu durum özellikle dil ve konusma becerilerini olumsuz etkileyebilmektedir.

Isitme kaybi gözle görülemeyen bir sorun oldugu için çocugunuzun isitmesine dair detaylari gözden kaçirma olasiliginizin varligini unutmayin. Bu amaçla yasaminin ilk yillarinda isitmesinin düzenli degerlendirilmesi ne önem verin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası