Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEVSIM GEÇISLERINDE DETOKS IÇIN YESIL ÇAY VE BAHARATLAR…

Havalarin sogumasi, okullarin açilmasi ve toplu tasima araçlari gibi kapali mekânlarda geçirilen zamanin uzamasi ile gribal enfeksiyonlarin görülme sikligi artiyor. Yeditepe Üniversitesi Eczacilik Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Erdem Yesilada, mevsim geçislerinin oldugu bu dönemde bagisiklik sistemini desteklemek için bitki çaylarindan destek alinmasini öneriyor.

Yesil çay ile birlesen tarçin, karanfil, zencefil, kakule ve karabiber gibi baharatlarin antimikrobiyal etkisi ve canlandirici destegi ile zinde kalmaniza yardimci oluyor. Iste Prof. Dr. Yesilada’nin mevsim degisikliklerine karsi önerdigi bitkiler…

Yesil çay “katesin” grubu antioksidan bilesikler bakimindan zengindir. Çaydaki bu polifenolik yapidaki maddeler pek çok hastaliga yol açabilen oksidan etkili serbest oksijen radikalleriyle savasilmasina yardimci olmaktadir.

Tarçin uçucu bilesenlerinin, özellikle öjenolün, mikroorganizmalar üzerinde etkisi nedeniyle soguk alginliginda çay olarak içilmesi ya da yogun derisimli çayinin (%5-10) gargara olarak uygulanmasi yararlidir. Yapilan bilimsel çalismalarda uçucu yaginin antibiyotiklerin etkinligini artirdigi gösterilmistir.

Karanfil, içerisinde bulunan uçucu özellikteki öjenol, agiz ve bogaz mukozasi yangilarinda yangi giderici; bakteri, mikromantar veya virüslerin yol açtigi agiz ve bogaz enfeksiyonlarinda antiseptik olarak ve agri hissini hafifletici etki göstermektedir.

Soguk alginliginin önlenmesi ve tedavisine destek olarak zencefil rizomlarinin yararlari, beklenen etkinin desteklenmesi bakimindan önemlidir. Bilimsel çalismalar zencefil içerisindeki bazi bilesenlerin (gingerol, sogaol) kuvvetli yangi giderici etkisi bulundugunu ortaya koymaktadir.

Kakule, bakteri ve virüsler üzerinde etkilidir. Soguk alginligi, bronsit, öksürük, yüksek ates sikayetlerinin hafifletilmesinde yararlidir. Bagisiklik sistemini destekler. Sik sik enfeksiyonlu hastaliklara yakalanan kisilerde direnç olusmasina yardimci olur. Agiz ve bogaz yangilarinda etkilidir.

Karabiber, Toz edilmis karabiber meyveleri ile hazirlanan çayin gargara seklinde bogaz enfeksiyonlarinda yararli oldugu bilinmektedir. Bilhassa bogazda soguk alginligi belirtilerinin ilk hissedildigi süreçte uygulanmasi durumunda daha etkili olabilmektedir. Ayrica yürütülen çalismalarda bagisiklik sistemini düzenleyici, yangiyi ve spazmlari giderici, kanserlesmeyi önleyici etkileri bildirilmektedir. Karabiber meyvesinin bilesenlerinden biri olan piperinin biyolojik etkileri son yillarda dikkat çekmektedir.

Sonuç olarak, özellikle soguk alginligi riskinin arttigi sonbahar ve kis dönemlerinde doganin bizlere sundugu bu etkili ve güvenilir silahlardan yararlanmak en akilci yaklasim olacaktir. Hiç süphesiz, öncelikli hedef “hastaliga yakalanmamak”, bu konuda koruyucu olarak bagisikligi destekleyici ürünler yararli olabilmektedir. Hastaliga yakalanma durumunda ise temel tedavinin yani sira sikâyetlerin hafifletilmesinde bu tip ürünlerden yararlanilmasi düsünülmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası