Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES’IN PARMAK IZI: GÜNES LEKELERINIZDEN KURTULUN !

Cilt lekeleri birçok bayan ya da erkegin yaz sonrasi kalan kötü hatiralaridir. Günes sonrasi lekelenmeleri olanlar artik günese çikmak, bronzlasmak ve de tatil yapmak korkulu rüyasi haline gelmektedir. Günesin bu yakici etkisi ile cildimizde kalan kötü hatiralarin yarattigi tenimizdeki lekelenmeler neden olusmaktadir, nasil korunmak gerekir ve tedavi etmek mümkün müdür? Tüm bu sorulari konusunda uzman Magicplast Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Güner Uysal’ a yönelttik.

Günes lekeleri yani diger adiyla solar lentigo, adindan da anlasilacagi gibi günes isigindaki UV isinlarin etkisi ile olusan bir problemdir. Aslinda bu bir hastalik degildir. UV isinlarina karsi cildimizin vermis oldugu bir tepki sonucunda olusmaktadir. Bu tepki kendini ciltte kalinlasma ve bunun sonucunda da daha fazla renk maddesi üretimi meydana gelir. Yani cildimizin günesin zararli etkilerine karsi verdigi bir tepkidir. Bu renk degisimleri koyu saridan kahverengiye kadar degisebilen renkte olmakta ve vücuttaki çillerle de çok benzerlik göstermektedir. Özellikle yogun günes isigina maruz kalinan bölgelerde ciltteki soyulmayi takiben ortaya çikar ve en sik olarak el sirtinda, gögüs üst bölgesinde, omuzlarda, sirtta ve alinda gözükmektedir. En sik olarak orta yasta ortaya çikar ve korkuldugu gibi kansere dönüsmezler.

Tabi ki bu lekelerinden kurtulmanin en büyük tedavisi günes isigina maruz kalmamaktir. Özellikle günes isiginin yogun oldugu saatlerde günese çikmamali, sik dokumali ve renkli giysiler tercih edilmeli ve günes koruyucu kremler kullanmalidir. Bayanlarin özellikle gündüz saatlerinde disariya çiktiklarinda genis bir sapka giyerek yüzlerini de korumalarini öneriyorum.

Günes lekelerinin tedavisinde birden fazla argüman vardir aslinda kullanabilecegimiz. Bunlar kisaca renk açici birtakim kremler, peeling uygulamalari, karbondioksit fraksiyonel lazer sistemleri, kriyoterapi ve Nd Yag uygulamalardir. Bizim klinigimizde en sik olarak uyguladigimiz tedavi sekli ise CO2 Fraksiyonel Lazer Uygulamalari ve INFINI tedavileridir. Bu kullanilan sistemlerle en inatçi lekeleri bile tedavi etmek mümkün olmaktadir. Peki nedir fraksiyonel lazer ve Infini.. Kisaca bunlardan bahsetmek gerekirse…

CO2 FRAKSIYONEL LAZER UYGULAMALARI

Lazer teknolojisinin kozmetik dermatolojide kullanilan son halkasidir aslinda.. Yüz ve boyun kirisikliklari, çizgileri, sarkmalari ve akne (sivilce) izlerinin tedavisinde CO2 lazer direkt olarak deriye uygulandigindan asiri doku tahribati yaratmaktaydi. Bu zararli etkilerinden korunmak için fraksiyonel sistemler gelistirildi. Bu lazerde süzgeç benzeri mekanizma uygulanarak bazi noktalar isini geçirmemekte olup tüm cilt alanlarina lazer isinlari gönderilmektedir.

Fraksiyonel lazer ile epidermal dokuyu soymadan ciltte mikro kanallar açma islemi meydana gelir, hem epidermisi hem de dermisi tedavi etme olanagi ortaya çikmaktadir. Bu mikrokanallarin çevresindeki dokular saglam kaldigindan ve termal hasar olmadigindan hizli bir sekilde iyilesme meydana gelir. Olusturulan bu çok küçük yaralar vücudun baska bölgelerinde olusmus yaralar gibi kasilarak iyilesir ve cildin en üst tabakasinda toparlanma, sikilasma, kirisikliklari giderilmesi, sivilce izlerinin azaltilmasi saglanilir.

Yani sonuçta ciltte yaralar olusmamakta ve parçalara ayrilan lazer isinlarinin cilt tedavilerindeki etkinligi de daha fazla olmaktadir. Uygulama anestezi gerektirmeyen, agrisiz bir islemdir. Hafif bir yanma hissi verebilmekte ancak çok ciddi bir rahatsizlik yaratmamaktadir. Bu bölgede olusan hassasiyet ayni gün tamamen geçmektedir. Kizariklik ise 24-48 saat içinde geçmektedir. Iki gün sonra olusan kabuklanma ise en fazla 3-4 gün sonra kendini yeni olusan bir cilt yapisina birakacaktir. Bu lazer sistemiyle sivilce ve yara izleri de kontrollü olarak kaybolmaktadir.

INFINI

INFINI, cildimizi gençlestirirken ayni zamanda cilde minimal hasar veren, cilt alti dokulara uygulandigi için etkisi çok uzun süren, tek bir seansta bile gözle görülecek düzeyde bir etki yaratan, RADYOFREAKANS enerjisinin cilt toparlayici etkilerini hizlandiran ve bunu FRAKSIYONEL LAZER sistemi ile harmanladigimiz bir cihazdir. Direkt olarak cilde dokunulmadigi için ciltte kalici izler birakmamaktadir. Mekanizmasi su sekilde çalismaktadir: Ileti gücü yüksek olan ve 0,8 mm ile 2,00 mm arasinda degisebilen mikro altin uçlu igneler cilt altina fraksiyonel radyofrekans enerjisini direkt olarak vermektedir. Islem lokal anestezi altinda yapilmaktadir. Bu üstün özellikleri nedeni ile INFINI sadece cilt gençlestirme tedavisinde degil ayni zamanda ciltte olusan lekeler ve cilt çatlaklarinda da basarili sonuçlari olmaktadir.

Altin uçlu igneler cilt altinda ki kolajen ve elastin liflerini uyararak, hem kirisikliklardan hem de ciltte olusmus olan sarkmalardan kurtulmamizi saglamaktadir. Lazerle, peeling yöntemi ile ya da dermabrazyonla yapilan tedavilerde ciltte olusabilecek ciddi problemleri INFINI ile kesinlikle görmek mümkün olmamaktadir. Yüzde uzun süren kizarikliklar, günlerce düzelmeyen cilt ödemi ve islem sonrasi olusabilecek yaniklar kesinlikle izlenmez. Çünkü fraksiyonel radyofrekans enerjisi direkt olarak cilt altina verilir.

INFINI ciltte kontrollü bir hasar olusturmaktadir. Bu sekilde dokular kendini onarmak için harekete geçer ve yenilenme süreci baslar. Bu yeni olusan deride de ciltte meydana gelen lekeler tekrardan olusmamaktadir. Tüm diger cihazlar bu etkiyi olusturabilmek için cildin üzerinden bu enerjiyi verdiklerinden dolayi, ayni sonuçlari elde etmek için farkli sorunlarla bas etmemiz gerekecektir. Altin uçlu ignelerin iletim gücü sayesinde hiç kayba ugramayan radyofrekans enerjisi sayesinde de cildin 2 mm kadar altina girilerek hedef dokulara daha güçlü bir sekilde etki olusturulmus olur.

2-3 seans yeterli olmakla birlikte ilk seans en fazla etkinin oldugu seanstir. Göz çevresi mimik kaslarinin, dudak çevresindeki kirisikliklarin, boyun ve dekolte bölgesindeki problemlerin, el üzerindeki yaslilik lekeleri ve kirisikliklarinin tedavisinde son derece etkili bir sistemdir. Kolda meydana gelen sarkmalarda da bir miktar toparlama saglar. Lokal anestezi altinda güvenle uygulanir. Islem yarim saat gibi bir zamanda hizlica uygulanir ve yarattigi etkiler çok uzun süre devam eder. Ciltte meydana gelen kizarikliklar 4-5 saat içinde toparlar ve 1 ay içinde ise en mükemmel sonuçlara ulasilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası