Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YALANCI GEBELIK OLUR MU?

Kamuoyuna yansiyan yalanci hamilelik haberlerinin ardindan Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci asiri çocuk isteyen kadinlarda görülebilen “Yalanci Gebeligin” ne oldugunu ve nasil olustugunu anlatiyor.

Op. Dr. Serhat Partalci; yalanci gebelik yasayan kisilerin, biyolojik olarak hamile olmamasina ragmen karin bölgesinin sistigini, gögüslerinin büyüdügünü, gebelik lekelerinin olustugunu, adet görmenin kesildigini, mide bulantisi gibi belirtilerin görüldügünü söylüyor. Asiri çocuk sahibi olma duygusu olan bir kadinda bu belirtilerin bir doktoru bile yaniltabilecek kadar gerçek gebelige benzeyebilecegini vurguluyor. Karninin sismesiyle birlikte 9 ay süreyle kendisini hamile sanan ve 9 aylik gebe görünümünde olan kadinlar olabildigini sözlerine ekliyor.

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci; ruhun bedeni sekillendirebilen etkisinin yalanci gebelik ile görülebildigini belirterek, ortaya çikmasina katkida bulunan psikolojik süreçlerin önemine deginiyor. Hastalikli bir sekilde hamile kalmayi istemek ya da gebe kalmaktan korkmak, cinsiyete iliskin çeliskili duygular yasamak, tüplerin baglanmasi, rahmin ameliyat ile alinmasi gibi agir üzüntülerin yani sira hamile olan kisiye çevresinin gösterdigi ilgi ve özen sebebiylede olusabildigine dikkat çekiyor. Yalanci gebelik vakalarinda kisinin hamile oldugunu düsünerek doktora basvurmasinin da sikça rastlandigina deginiyor.

Yalanci Gebelik Durumunda Ne Yapilmasi Gerekir?

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci; yalanci gebeligin tedavisinin jinekolog ve psikiyatristin uyumlu çalismasi ile iyi sonuçlar verecegine dikkat çekerek, negatif çikan gebelik testinin sonuçlarinin hastaya dikkatli ve sevecen bir sekilde aktarilmasi gerektigini söylüyor. Ayrica olayin temelinde yatan problemli psikolojik islev bozuklugunu tedavi etmek için destekleyici psikoterapi uygulanmasini tavsiye ediyor. Yalanci gebelik durumu, negatif test sonuçlarina ragmen yalanci gebelik durumu devam eden hastalarda psikolojik izlem ve gerekirse antipsikotik ilaç kullanimi olumlu sonuçlar verdigini sözlerine ekliyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası